Հայաստանին խաղաղություն է պետք, բայց ոչ մշտական նվաստացման գնով. Զատուլին
Արևմուտքը խաղում է Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ, նրա գլխավոր նպատակը Ռուսաստանի ազդեցությունը տարածաշրջանից դուրս մղելն է, և այդ հարցում նորանոր հաջողությունների է հասնում։ Այս մասին ասված է ՌԴ Պետդումայի ԱՊՀ, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի առաջին փոխնախագահ Կոնստանտին Զատուլինի հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է նրա հայաստանյան այցից հետո։
Պետդումայի պատգամավորը Հայաստան էր այցելել սեպտեմբերի 16-18-ը։ Զատուլինը նշել է, որ Բրյուսելում Եվրամիության հարթակն ընտրվել է մերձավորարևելյան կարգավորման գործում Քեմփ-Դևիդի փորձը հայ-ադրբեջանական հակամարտության մեջ կրկնելու համար։
«Ես հեռացա, իսկ Նենսի Փելոսին մնաց։ Սա դառը կատակ է, բայց արտացոլում է իրավիճակը։ Հայաստանի կառավարությունն ու նրան սատարող շրջանակները փորձում են մերձենալ ԱՄՆ-ի և Արևմուտքի հետ, որպեսզի հենարան գտնեն թե՛ երկրի ներսում, թե՛ երկրից դուրս»,- ասել է նա։
Զատուլինը ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ Ուկրաինայով զբաղված Ռուսաստանի համար այսօր այնքան էլ հեշտ չէ Կովկասում, սակայն իրադարձությունների հստակ և հրապարակային գնահատականի բացակայությունը, ըստ նրա, հիասթափություն է առաջացնում հայ հասարակության մեջ։
«Ադրբեջանն ու նրա թիկունքում կանգնած Թուրքիան, գործելով առանց ձևականությունների, ստացել են Հայաստանում հակառուսական տրամադրությունների աճ հրահրող լծակ։ Հայաստանի իշխանություններն իրենք էլ դեմ չեն Ռուսաստանի վրա բարդել բոլոր դժվարությունները, այդ թվում` Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ պատասխանատվությունը։ Մենք մոտ ենք ճամփաբաժանին։ Թե ինչպես կզարգանա Հայաստանը և ռուս-հայկական հարաբերությունները, կախված է այն որոշումներից, որոնք պետք է ընդունվեն առաջիկայում», - ասվում է Զատուլինի հայտարարության մեջ։
Նա նաև նշել է, որ Հայաստանում շատերը համակերպվել են 2020թ.-ի պատերազմում կրած պարտության հետ, ինչի ապացույցն էին 2021թ.-ի ամռանը կայացած խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների արդյունքները:
«Հայաստանին, ինչպես ամբողջ տարածաշրջանին, խաղաղություն է պետք, բայց ոչ մշտական նվաստացման գնով»,– ընդգծել է Զատուլինը։
Հայաստանյան այցի ընթացքում Պետդումայի պատգամավորը ծանոթացել է անցած շաբաթվա սկզբին Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ռազմական գործողությունների բռնկմանը հաջորդած իրավիճակին։ Նա այցելել է գնդակոծության ենթարկված Ջերմուկ քաղաք։

Армении, как и всему региону, нужен мир, но не ценой перманентного унижения: Константин Затулин
Занятой на Украине России очень непросто на Кавказе. Но вещи нужно называть своими именами. Отсутствие внятной и публичной оценки событий с нашей стороны порождает разочарование в армянском обществе. Об этом говорится в заявлении первого замглавы комитета Госдумы по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Константина Затулин по итогам визита в Армению с 16 по 18 сентября.
«Не мог не откликнуться на необходимость посетить Армению в трудные времена. Многие в Армении смирились с поражением в войне 2020 года, что и удостоверили итоги внеочередных парламентских выборов летом 2021 года. Думали, что выбирают мир. Но оказалось, что Азербайджан и Турция ждут от армян и Армении полного отказа от соотечественников в Нагорном Карабахе, и напоминают об этом силой.
Армении, как и всему региону, нужен мир, но не ценой перманентного унижения. Мирный договор и демаркация армяно-азербайджанской границы не снимают проблему статуса Нагорного Карабаха, поиск решения который сохранялся в повестке международных отношений в течение 30 лет. Именно так к этому и нужно относиться. Именно так, насколько я понимаю, и относится к этому Россия, направившая своих миротворцев в зону конфликта.
Я уехал, а Нэнси Пелоси осталась. Это горькая шутка. Но она отражает ситуацию, при которой правительство Армении и поддерживающие его круги делают попытку сблизиться с США и Западом, чтобы обрести в этом опору внутри и вовне страны. Запад играет с Арменией и Азербайджаном, ставит своей главной целью вытеснение всякого влияния России в регионе. И достигает в этом все больших успехов, избрав площадку Евросоюза в Брюсселе для повторения в армяно-азербайджанском конфликте опыта Кемп-Дэвида в ближневосточном урегулировании.
Занятой на Украине России очень непросто на Кавказе. Но вещи нужно называть своими именами. Отсутствие внятной и публичной оценки событий с нашей стороны порождает разочарование в армянском обществе. Действуя бесцеремонно, Азербайджан и стоящая за ним Турция, по сути, получили рычаг, провоцирующий рост антироссийских настроений в союзной Армении, власти которой и сами не прочь свалить на Россию все трудности, включая ответственность за армян в Нагорном Карабахе.
Мы подходим к развилке. Как дальше будет развиваться Армения и российско-армянские отношения, зависит от решений, которые должны быть приняты в ближайшее время»,- написал Затулин.