Ամեն օր հայերը համալրում են տարածքային պաշտպանության շարքերը. Ուկրաինայի հայերի միություն
Ուկրաինայի հայերի միությունը հայտարարություն է տարածել Ուկրաինայում Ռուսաստանի լայնածավալ ռազմական գործողությունների կապակցությամբ, հաղորդում է AnalitikaUA.net-ը։
"Մենք՝ Ուկրաինայի քաղաքացիներս, այս հողում ապրում ենք 20-րդ դարից։ Հայկական սփյուռքը միշտ մեծ դեր է ունեցել ինքնուրույն և անկախ պետության կայացման գործում։ Այս հողը մեր հայրենիքն է։
Փետրվարի 24-ին սկսվել է լայնամասշտաբ ռազմական ներխուժումը Ուկրաինայի տարածք։ Ռուսաստանի Դաշնությունը հրթիռային հարվածներ է հասցնում երկրի տարածքին։
Ներկայումս զոհվում են անմեղ մարդիկ, որոնք ՌԴ-ի կողմից ագրեսիայի զոհ են դարձել։ Մեր բազմաթիվ համաքաղաքացիներ իրենց ուկրաինացի գործընկերների հետ զենքով կանգնած են հայրենի քաղաքների ու գյուղերի պաշտպանության համար։ Ամեն օր հայերը համալրում են տարածքային պաշտպանության շարքերը։
Մենք՝ Ուկրաինայի հայերս, դեմ ենք Ռուսաստանի Դաշնության ռազմական ագրեսիային մեր երկրի նկատմամբ և դատապարտում ենք մինչ այժմ շարունակվող օկուպացիան։ Այժմ մենք ուկրաինացի ժողովրդի հետ կողք կողքի պաշտպանում ենք մեր քաղաքները, տները և հարազատներին։
Դիմում ենք միջազգային հանրությանը՝ խնդրելով գործի դնել բոլոր մեխանիզմները՝ Ուկրաինայի դեմ ագրեսիան դադարեցնելու համար",- ասված է հայտարարությունում։

Каждый день армяне пополняют ряды территориальной обороны — обращение Союза армян Украины
Союз армян Украины опубликовал заявление в связи с полномасштабной агрессией России против Украины, сообщает AnalitikaUA.net.
«Мы, граждане Украины, проживаем на этой земле с Х века. Армянская диаспора всегда играла немалую роль в становлении самостоятельного и независимого государства. Эта земля – наша Родина.
24 февраля началось полномасштабное военное вторжение на территорию Украины. Российская Федерация наносит ракетные удары по территории страны.
В настоящее время гибнут невинные люди, ставшие жертвами агрессии со стороны РФ. Множество наших сограждан стоят с оружием со своими украинскими собратьями на защите родных городов и селений. Каждый день армяне пополняют ряды территориальной обороны.
Мы, армяне Украины, выступаем против военной агрессии Российской Федерации по отношению к нашей стране и осуждаем продолжающуюся по настоящее время оккупацию. Сейчас мы бок о бок с украинским народом защищаем наши города, дома и родных.
Обращаемся к международной общественности с просьбой задействовать все механизмы, чтобы остановить агрессию против Украины.