2570 մարդ տեղահանվել է, 4-ը` վիրավորվել. ՄԻՊ-ն ամփոփել է Ադրբեջանի հարձակման հետևանքները
Առավոտից շարունակվում են Մարդու իրավունքների պաշտպանի փաստահավաք աշխատանքները Սյունիքի, Վայոց ձորի և Գեղարքունիքի մարզերի ադրբեջանական հարձակման ենթարկվող համայնքներում։
Ադրբեջանական զինված ուժերը թիրախավորում են քաղաքացիական բնակչությանը։ Ըստ ՄԻՊ հավաքագրած տվյալների՝ քաղաքացիական վիրավորների թիվն այս պահին 4-ն է, որոնցից երկուսին Պաշտպանի ներկայացուցիչներն այցելել են հիվանդանոցում։
Ըստ Պաշտպանի գրասենյակի հավաքագրած տվյալների՝ ադրբեջանական հարձակումից մինչ այս պահը, առնվազն 2570 անձ տեղահանվել են իրենց տներից Գեղարքունիքի մարզի Սոթք, Նորաբակ, Կութ, Ազատ, Այրք, Տրետուք, Կուտակավան, Սյունիքի մարզի Ճակատեն, Շիկահող, Սրաշեն, Ներքին Հանդ, Աղիտու, Ակներ, Վերին Շեն համայնքներից։ Տեղահանվածների գերակշիռ մեծամասնությունը կանայք են, երեխաներ, տարեցներ, այդ թվում՝ հաշմանդամություն ունեցող անձինք։
Նշված համայնքների երեխաները, բացի տեղահանմանն ու հոգեբանական դժվար իրավիճակին, զրկված են կրթության իրավունքի իրացման հնարավորությունից։
Ինչպես տեղեկացրել էինք նախորդիվ, Պաշտպանի աշխատակազմի կողմից արձանագրվել էին շտապօգնության տրանսպորտային միջոցներրի թիրախավորման դեպքեր։
Մեծաթիվ են ապացույցները նաև քաղաքացիական ենթակառուցվածքների՝ անձանց տների, հաղորդակցության, էլեկտրականության ու քաղաքացիական այլ ենթակառուցվածքների հրետակոծելու, գնդակոծելու և խափանելու վերաբերյալ։
Հատկապես շատ են ավերածությունները Սոթք, Կութ, Քարաշեն, Վերիշեն համայնքներում, համանման փաստեր են հավաքագրվել նաև Գեղամասար, Աղիտու, Սրաշեն ու Նորավան համայնքներում։
Բազմաթիվ են շարունակաբար հարձակման ենթարկվող անձանց նյութական վնասները, մասնավորապես՝ շարժական ու այլ գույքին և ընտանի կենդանիների տեսքով։
Ադրբեջանական հրետակոծության հետևանքով հրդեհներ են բռնկվել մի շարք համայնքներում, հատկապես՝ Սոթքում և Ջերմուկ քաղաքի անտառային հատվածներում՝ ներառելով ավելի քան 9 հա տարածք։ Փրկարարների աշխատանքն առավելապես բարդացնում է փաստը, որ հրդեհի որոշ օջախներ գտնվում են ադրբեջանական զինուժի վերահսկողության գոտում, իսկ որոշ դեպքերում այդ հատվածներն ակտիվ հրետակոծվում են։
Ադրբեջանական մեդիա տիրույթում հայատյացության արձանագրված մակարդակը, այդ թվում՝ պետական պաշտոնյաների կողմից, շատ վտանգավոր է և ըստ նախորդիվ փորձի՝ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից պատերազմական հանցագործությունների կատարման մեծ ռիսկ է գեներացնում։
Պաշտպանի աշխատակազմում ինտենսիվորեն ստացվող ու վերլուծվող տվյալներն ու ապացույցները՝ միջազգային իրավական հիմնավորումներով գրավոր կերպով ուղարկվում են միջազգային կազմակերպություններին և այլ դերակատարներին։

Омбудсмен Армении представила материальный доклад о военных преступлениях азербайджанских ВС в ходе последней агрессии в отношении РА
С утра продолжаются работы по сбору фактов в общинах, подвергающихся азербайджанскому нападению в Сюникской, Вайоц Дзорской и Гегаркуникской областях. Азербайджанские вооруженные силы нацелились на гражданское население.
По данным Омбудсмена, на данный момент ранены 4 гражданских лиц, двух из которых представители Защитника прав человека посетили в больнице. По данным офиса Омбудсмена, до этого момента, по меньшей мере 2570 человек были перемещены из своих домов из общин Сотк, Норабак, Кут, Азат, Айрк, Третук, Аккраван Гегаркуникской области, Чакатен, Шикахох, Срашен, Неркин Ханд, Агиту, Акнер, Верин Шен Сюникской области.
Подавляющее большинство перемещенных лиц - женщины, дети, пожилые люди, в том числе инвалиды. Дети из указанных общин, кроме вынужденного переселения и психологических травм, лишены также возможности реализации права на образование. Как мы сообщали ранее, сотрудники аппарата Омбудсмена зафиксировали случаи таргетирования машин скорой помощи. Есть многочисленные доказательства обстрелов и повреждения гражданской инфраструктуры - домов, коммуникаций, электрических сетей и других гражданских объектов. Особенно много разрушений в общинах Сотк, Кут, Карашен, Веришен, аналогичные факты были собраны также в общинах Гегамасар, Агиту, Срашен и Нораван.
Постоянно подвергающемуся агрессии врага населению этих общин нанесен большой материальный ущерб. В результате азербайджанского обстрела вспыхнули пожары в ряде общин, особенно в Сотке и лесных районах города Джермук, охватывающих более 9 га территории. Работу спасателей еще больше осложняет тот факт, что некоторые очаги пожара находятся в зоне контроля азербайджанских ВС, а в некоторых случаях эти участки активно обстреливаются.
Возможно, это изображение на открытом воздухе
Нет описания фото.
Возможно, это изображение на открытом воздухе и кирпичная стена
Уровень армянофобии в азербайджанских СМИ, в том числе со стороны государственных чиновников, очень опасен и, согласно предыдущему опыту, создает большой риск совершения военных преступлений азербайджанскими Вооруженными силами. Интенсивно получаемые и анализируемые в Аппарате защитника прав данные и доказательства с международно-правовыми обоснованиями в письменной форме направляются международным организациям и другим акторам. Фото и видео обновляются