Ադրբեջանցու կողմից հայի սպանության հետքերով․ Արա Աբրահամյանն իր տեղակալին ուղարկել է Կրասնոդար
Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը Կրասնոդարի երկրամաս է ուղարկել իր առաջին տեղակալ Լուսիկ Ղուկասյանին՝ փետրվարի 28-ին Կրասնոդարի երկրամասի Բելորեչենսկում տեղի ունեցած ողբերգական միջադեպի առնչությամբ, որի հետեւանքով ադրբեջանցին 22-ամյա հայ երիտասարդի էր սպանել։
Ինչպես հաղորդում է կազմակերպության մամուլի ծառայությունը, Ղուկասյանը հանդիպումներ կունենա տեղական իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ, համայնքի ղեկավարների տեղական բաժանմունքների ՌՀՄ եւ երիտասարդական կազմակերպությունների հետ, նպատակ ունենալով թույլ չտալու հանարավոր սադրանքներ։
"Իրավիճակը սրելու ունակ բացասական դրսեւորումներից խուսափելու համար ՌՀՄ-ն համայնքի ներկայացուցիչներին խնդրում է չարձագանքել էմոցիոնալ, երբեմն սադրիչ կոչերին եւ հանգստություն պահպանել", - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Ռուսաստանի հայերի միությունը միջոցներ է ձեռնարկում հանցագործներին հայտնաբերելու և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների ընթացքի նկատմամբ հասարակական վերահսկողություն ապահովելու ուղղությամբ: Կազմակերպությունում կարծում են, որ եթե մարդասպանները հայտնվեն Ադրբեջանում, ապա նրանք պետք է վերադարձվեն Ռուսաստան եւ կանգնեն դատարանի առջեւ:
"Մենք հույս ունենք, որ հանցագործները մոտ ժամանակներս կգտնվեն եւ քրեական պատիժ կկրեն ռուսական օրենսդրությանը համապատասխան", - հայտարարել են ՌՀՄ-ում:

По следам гибели армянина: Ара Абрамян отправил в Белореченск своего заместителя
В связи с произошедшим 28 февраля в Белореченске Краснодарского края трагическим инцидентом, в результате которого выходец из Азербайджана убил 22-летнего армянина, глава Союза армян России Ара Абрамян отправил в Краснодарский̆ край своего первого заместителя Лусик Гукасян.
Как сообщает пресс-служба организации, Гукасян проведет встречи с представителями местных властей, общины, главами местных отделений САР и молодежных организаций с целью не допустить провокаций.
"Во избежание негативных проявлений, способных обострить ситуацию, САР просит представителей̆ общины не реагировать на эмоциональные, порой провокационные, призывы и сохранять спокойствие", - говорится в сообщении.
Союз армян России принимает меры по обеспечению общественного контроля за ходом оперативно-розыскных мероприятий по поимке преступников, которые сейчас объявлены в розыск. В организации считают, что если убийцы окажутся в Азербайджане, то они должны быть возвращены в Россию и предстать перед судом.
"Мы надеемся, что преступники в скором времени будут найдены и понесут уголовное наказание в соответствии с российским законодательством", - заявили в САР.
Напомним, в результате драки в Белореченске был убит 22-летний армянин Артур Саруханов. Его русский товарищ ранен. Убийца объявлен в розыск.