Պաշտոնեական դիրքի չարաշահում՝ «Հայանտառի» նախկին տնօրենի կողմից. առաջադրվել է մեղադրանք
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատուկ հանձնարարություններով գլխավոր վարչությունում «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ում արձանագրված չարաշահումների դեպքերի վերաբերյալ քննվող քրեական գործով իրականացված մեծածավալ քննչական և դատավարական գործողությունների արդյունքում պարզվել են ՊՈԱԿ-ի տնօրենի կողմից պաշտոնեական դիրքի չարաշահում կատարելու հանգամանքները, որի համար քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության հիման վրա վերջինիս մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի (Պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը) 2-րդ մասով:
Մասնավորապես պարզվել է, որ դեռևս 2007 թվականի օգոստոսի 17-ին երեք քաղաքացիներ 10 տարի ժամկետով անտառային հողերի վարձակալության պայմանագրեր են կնքել «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի հետ, համաձայն որի՝  հանգստի գոտի կազմակերպելու նպատակով վերջիններիս ժամանակավոր օգտագործմանն է հանձնվել «Հրազդանի անտառտնտեսություն» մասնաճյուղի Ծաղկաձորի անտառպետության տեղամասից որոշակի տարածք՝ տարեկան 240.000 ՀՀ դրամ վարձավճարով:
Պայմանագրերի կնքումից հետո տևական ժամանակ հիշյալ քաղաքացիները սահմանված կարգով վճարումները չեն կատարել, ինչի կապակցությամբ «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ը 2014 թվականին քաղաքացիական հայց է ներկայացրել դատարան՝ պահանջելով բռնագանձել վարձավճարները և տուգանքները: Դատարանների կողմից հայցերը բավարարվել են, և վճիռներ են կայացվել` ընդհանուր 34.114.551 ՀՀ դրամ բռնագանձելու վերաբերյալ:
Սակայն «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենը, հանդիսանալով պետական մարմնում մշտապես կազմակերպական-տնօրինչական գործառույթներ իրականացնող պաշտոնատար անձ, ինչպես նաև` «Հայ յեղափոխական դաշնակցություն» կուսակցության անդամ, պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով և վերոգրյալ հողատարածքները վարձակալած անձանց հետ նույն կուսակցության անդամ լինելու խմբային շահերից ելնելով, չի ստորագրել դատական ակտերը կատարման ուղարկելու վերաբերյալ գրությունները, ապա պարբերաբար բանավոր ցուցում է տվել ՊՈԱԿ-ի աշխատակցին` օրինական ուժի մեջ մտած վերոնշյալ դատական ակտերը կատարման չուղարկելու վերաբերյալ:
Շուրջ երկու տարի անց ի օգուտ պետության 34.114.551 ՀՀ դրամ բռնագանձման վերաբերյալ դատական ակտերը կատարման ներկայացնելու փոխարեն ՊՈԱԿ-ի տնօրենը, առանց հիմքերի և հիմնավորման, պաշտոնեական դիրքը չարաշահելով,  2016 թվականի դեկտեմբերի 15-ի թիվ 76 հրամանով, որպես հողամասերի չօգտագործման դիմաց վարձակալներին տրվող վնասի հատուցում, ամբողջությամբ չեղյալ է համարել հիշյալ վարձակալության պայմանագրերով սահմանված վարձավճարի և տուժանքի գումարները, ինչի արդյունքում պետության օրինական շահերին պատճառել է էական վնաս՝ հեղինակազրկվել է «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ը, և խաթարվել նրա բնականոն գործունեությունը, ինչն անզգուշությամբ առաջացրել է նաև ծանր հետևանքներ, այն է՝ պետությունը, ի դեմս «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի, զրկվել է 34.114.551 ՀՀ դրամ գումարը պետական բյուջե մուտքագրելու հնարավորությունից:

Директор «Армлеса» «простил» своим однопартийцам задолжности государству в рамзере 34 млн драмов: по факту возбуждено уголовное дело
В результате широкомасштабных следственных и процессуальных действий, осуществленных по уголовному делу о злоупотреблениях, зафиксированных в ГНКО «Армлес» по особым поручениям Следственного комитета РА, были установлены обстоятельства злоупотребления должностным положением директором ГНКО, для чего на основе совокупности достаточных доказательств, полученных по уголовному делу, последнему было предъявлено обвинение по части 2 статьи 308 Уголовного кодекса РА.
В частности, выяснилось, что еще 17 августа 2007 года трое граждан заключили договоры об аренде лесных земель сроком на 10 лет с ГНКО «Армлес», согласно которому с целью организации зоны отдыха последним была передана во временное пользование определенная территория с участка Цахкадзорского лесного хозяйства филиала «Разданское лесное хозяйство» за годовую арендную плату в размере 240.000 драмов.
После заключения договоров упомянутые граждане долгое время не осуществляли платежи в установленном порядке, в связи с чем ГНКО «Армлес» в 2014 году подала гражданский иск в суд с требованием взыскать арендную плату и штрафы. Суды удовлетворили иски, и были вынесены решения о взыскании суммы в размере 34.114.551 драмов РА.
Однако директор ГНКО «Армлес», являясь должностным лицом, осуществляющим организационно-распорядительные функции в государственном органе, а также членом партии Армянская революционная федерация «Дашнакцутюн», используя должностное положение вопреки интересам службы и исходя из групповых интересов членства в одной партии с лицами, арендовавшими вышеуказанные земельные участки, не подписывал письма об отправке судебных актов на исполнение, затем периодически давал устное указание сотруднику ГНКО о том, чтобы вышеназванные судебные акты не были переданы на исполнение.
Спустя два года, вместо представления иска о взыскании в пользу государства 34.114.551 драмов к исполнению судебных актов, директор ГНКО, без обоснований, злоупотребив должностным положением, приказом № 76 от 15 декабря 2016 года, в качестве возмещения ущерба арендаторам за неиспользование земельных участков, полностью аннулировал суммы арендной платы и неустойки, установленные упомянутыми договорами аренды, в результате чего законным интересам государства причинил существенный ущерб, тем самым дискредитировав ГНКО «Армлес», парализовав его нормальную работу, что по неосторожности повлекло за собой тяжелые последствия, а именно: государство в лице ГНКО «Армлес» лишилось возможности внести в государственный бюджет сумму в размере 34.114.551 драмов.