Մոսկվայի դատարանները 10 մարդու են ձերբակալել քաղաքում միջէթնիկական բախումներին մասնակցելու համար․ ձերբակալվածների մեջ հայեր կան
Մոսկվայի դատարանները 10 մարդու են ձերբակալել մայրաքաղաքի տարբեր շրջաններում զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու համար: Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել են մայրաքաղաքի դատարանների մամուլի ծառայությունից։
«Նիկուլինյան դատարանը 5 խափանման միջոց է ընտրել կալանավորումը։ Նրանք են ՝ Արտակ Նիկոյանը, Ապրեյան Արսեն Ապրեյանը, Արմեն Ապրեյանը, Նիկոյանը Սեյրան Պետրոսյանը, Արգիշտը, բոլորը մեղադրվում են ՌԴ Քրեական օրենսգրքի 213 - րդ հոդվածի 2-րդ մասով («խուլիգանություն մի խումբ անձանց կազմում»)», - ասել են Նիկուլինյան դատարանում ։ Ավելի վաղ Տրոիցկի դատարանում նմանատիպ գործով ձերբակալվել էր Ադրբեջանից ծնված Ա.Մոժլումովը, եւս 4-ը ձերբակալվել էին Կուզմինի դատարանի կողմից:
Բացի այդ, այս պահին Նիկուլինի դատարանում քննվում է Նարեկ Պետրոսյանին եւ Ռազմիկ Սահակյանին կալանավորելու միջնորդությունը, որոնք նույնպես մեղադրվում են քրեական օրենսգրքի 213-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, իսկ Տրոիցկի դատարանում քննվում են նմանատիպ միջնորդություններ Ադրբեջանից մի քանի քաղաքացիների նկատմամբ:
Հուլիսի լույս 24-ի գիշերը Մոսկվայի Մարյինո շրջանում մի քանի բախումներ են տեղի ունեցել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի քաղաքացիների միջեւ, նրանցից մեկը վերածվել է զանգվածային ծեծկռտուքի: Ոստիկանությունը քրեական գործ է հարուցել խուլիգանության եւ ավազակության վերաբերյալ:
Հուլիսի 24-ի օրվա ընթացքում Մոսկվայի տարբեր շրջաններում մի քանի նոր բախումներ են տեղի ունեցել։ Այսպես, Նոր Մոսկվայում Սալարյևոյում մի խումբ ադրբեջանցիներ փայտե փայտերով եւ մետաղական ձողերով ավերել են հայերին պատկանող շինանյութի խանութը, ինչի հետեւանքով տուժել է մեկ մարդ: Մեկ այլ պատահարի ընթացքում անհայտ անձինք կոտրել են Մոսկվայի արեւմուտքում գտնվող սրճարանի եւ ավտոլվացման կետերի շենքերի ապակիները, ինչի հետեւանքով այցելուներից մեկը վիրավորվել է ապակու բեկորներով: Փաստերով քրեական գործեր են հարուցվել խուլիգանության մասին, ձերբակալվել է 9 մարդ։ Բացի այդ, Հայաստանից 7 հոգի փայտե մահակներով ներխուժել են Բրատիսլավայի փողոցում գտնվող ադրբեջանական ռեստորան և ջարդեր կազմակերպել, ևս մի քանի բախումներ են տեղի ունեցել քաղաքի այլ շրջաններում:

В Москве арестовали пятерых армян по обвинению в драке с азербайджанцами
Московские суды арестовали десять человек за участие в массовых конфликтах в разных районах столицы. Всех арестовали по статье "Хулиганство в составе группы лиц". Об этом ТАСС сообщили в пресс-службах столичных судов.
"Никулинский суд избрал меры пресечения в виде заключения под стражу пятерым лицам. Это Никоян Артак, Апреян Арсен, Апреян Армен, Никоян Сейран, Петросян Аргишт, все обвиняются по ч. 2 ст. 213 УК РФ ("Хулиганство в составе группы лиц")", - сказали в Никулинском суде. Ранее в Троицком суде по аналогичному делу был арестован выходец из Азербайджана А. Можлумов, еще четверо уроженцев этой страны были арестованы Кузьминским судом.
Кроме этого, в настоящий момент в Никулинском суде рассматривается ходатайство об аресте Нарека Петросяна и Размика Саакяна, также обвиняемых по ч. 2 ст. 213 УК, а в Троицком суде рассматриваются аналогичные ходатайства в отношении нескольких выходцев из Азербайджана.
В ночь на 24 июля в московском районе Марьино произошло несколько стычек между уроженцами Армении и Азербайджана, одна из них переросла в массовую драку. Полиция возбудила уголовное дело о хулиганстве и разбое. Задержаны были 25 человек. В течение дня 24 июля в разных районах Москвы произошло несколько новых стычек. Так, в Саларьево в Новой Москве группа азербайджанцев с деревянными палками и металлическими прутьями разгромила магазин стройматериалов, принадлежащий армянам, в результате пострадал один человек. В ходе другого происшествия неизвестные разбили стекла в зданиях кафе и автомойки, расположенных на западе Москвы, в результате чего один из посетителей был травмирован осколками стекла. По данным фактам возбуждены уголовные дела о хулиганстве, задержаны девять человек. Кроме того, семеро выходцев из Армении с деревянными битами ворвались в азербайджанский ресторан на Братиславской улице и устроили погром, еще несколько стычек произошло в других районах города.