Մեղադրանք է առաջադրվել Արցախի N պաշտպանական շրջանի հրամանատարին. ՀՀ ՔԿ
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչությունում քննվող քրեական գործի շրջանակներում իրականացված մեծածավալ քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի N պաշտպանական շրջանի հրամանատար, գնդապետ Վ.Յ-ն 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին ՀՀ  կառավարության թիվ 1586-Ն որոշմամբ հայտարարված ռազմական դրության պայմաններում և Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմի ընթացքում` 2020թ. հոկտեմբերի 10-ից 13-ն ընկած ժամանակահատվածում, հրաժարվել է կատարել զինվորական ծառայության առանձին` գնդի հրամանատարի պարտականությունները, որը զուգորդվել է դրանց փաստացի դադարեցմամբ, ինչպես նաև ծառայության նկատմամբ դրսևորել է անփույթ վերաբերմունք։  Այս մասին հայտնում է ՀՀ ՔԿ-ն։
2022 թվականի հունվարի 19-ին վերջինիս մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 364-րդ հոդվածի 3-րդ մասով և 376-րդ հոդվածի 1-ին մասով։

Предъявлено обвинение высокопоставленному офицеру, занимающему должность командира войск во время 44-дневной войны: СК
Следственный комитет РА предъявил обвинение высокопоставленному офицеру, занимающему должность командира войск во время 44-дневной войны в Арцахе.
В результате следствия в Главном военном следственном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА выяснилось, что командующий оборонительным районом Армии обороны Республики Арцах, полковник В.Г. в условиях военного положения в ходе развязанной вооруженными силами Азербайджанской Республики агрессивной войны против Республики Арцах в 2020 году в период с 10 по 13 октября отказался выполнять обязанности командира полка, сопровождавшееся их фактическим прекращением, а также проявил халатное отношение к службе.
19 января 2022 года ему было предъявлено обвинение по части 3 статьи 364 и части 1 статьи 376 Уголовного кодекса Армении. Предварительное следствие по уголовному делу продолжается.