Հակառակորդի կրակոցներից ՀՀ ԶՈՒ 2 զինծառայողի հրազենային վիրավորում ստանալու դեպքերի առթիվ քրեական վարույթներ են նախաձեռնվել
2023 թվականի հուլիսի 12-ին՝ ժամը 05։30-ի, ապա 12:10-ի սահմաններում, Ադրբեջանի ԶՈՒ զինծառայողները, ազգային, էթնիկ ծագումով պայմանավորված ատելության, անհանդուրժողականության կամ թշնամանքի շարժառիթով, իրենց ծառայողական պարտքը կատարող ՀՀ ԶՈՒ N զորամասի զինծառայողներին կյանքից ապօրինաբար զրկելու դիտավորությամբ, դիպուկահար կրակոցներ են արձակել ՀՀ ՊՆ N զորամասի պահպանության տակ գտնվող՝ հարավ-արևելյան սահմանագոտում տեղակայված մարտական դիրքերի ուղղությամբ, որոնց հետևանքով նշված զորամասերի երկու զինծառայողներ ստացել են հրազենային վիրավորումներ։
Նույն օրը հիշյալ զինծառայողները տեղափոխվել են զինվորական հոսպիտալ:
Նշված դեպքերի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության երրորդ կայազորային քննչական բաժնում նախաձեռնվել են քրեական վարույթներ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 44-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 15-րդ կետերով:
Կատարվում են անհետաձգելի ապացուցողական և վարութային գործողություններ՝ Ադրբեջանի ԶՈՒ նախահարձակ գործողութունների հանգամանքները պարզելու, Ադրբեջանի ԶՈւ զինծառայողների հանցավոր գործողություններին վերջնական իրավական գնահատականներ տալու նպատակով։

Возбуждено уголовное дело по факту получения огнестрельных ранений 2 военнослужащих ВС Армении от выстрелов противника
Возбуждено уголовное производство по факту получения огнестрельных ранений от выстрелов противника 2 военнослужащих ВС Армении. Oб этом говорится в сообщении Следственного комитета РА.
«12 июля 2023 года около 05:30, а затем около 12:10, военнослужащие ВС Азербайджана, исходя из мотивов ненависти, нетерпимости или вражды, обусловленных этническим происхождением, с умыслом незаконного лишения жизни военнослужащих N-ской воинской части ВС РА, выполняющих свой служебный долг, открыли снайперскую стрельбу в направлении боевых позиций, расположенных на юго-восточной границе N-ской воинской части МО РА. В результате двое военнослужащих указанных воинских частей получили огнестрельные ранения.
В тот же день указанные военнослужащие были переведены в военный госпиталь.
По указанным делам в третьем гарнизонном следственном отделе Главного военного следственного управления Следственного комитета РА возбуждено уголовное дело по пунктам 1 и 15 части 2 УК РА, статья 44-155.
Для выяснения обстоятельств действий Вооруженных сил Азербайджана, дачи окончательных правовых оценок преступным действиям военнослужащих ВС Азербайджана проводятся неотложные процессуальные и доказательные действия», - говорится в сообщении.