«Անպիտան» հրթիռներ ձեռք բերելու համար չէ, որ Դ. Տոնոյանը ենթարկվում է քրեական հետապնդման․ Փաստաբանական խմբի հայտարարությունը
Դավիթ Տոնոյանի փաստաբանական խումբը հայտարարություն է տարածել։  Հայտարարությունը՝ ստորև․
«1/ Ինչպես հայտնել ենք նախկինում, մեր կողմից միջնորդություն էր ներկայացվել քննիչին՝ քրեական գործով Դավիթ Տոնոյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին, որը մերժվել էր: Այն բողոքարկվել է ՀՀ գլխավոր դատախազին: Ստացել ենք նախաքննության նկատմամբ դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազի որոշումը բողոքը մերժելու մասին, որն ուսումնասիրելով պաշտպանության կողմը եկել է վերջնական եզրահանգման, որ դատախազությունը ևս դարձավ վերջին 4 ամիսների ընթացքում իրականացվող ապօրինության մեղսակիցը:
Դատախազը բողոքը մերժելու մասին որոշման մեջ տվել է ձևակերպումներ, որոնք չեն բխում քրեական գործի նյութերից: Մասնավորապես՝ որոշմամբ նշվել է, որ այդ սպառազինությունն արտադրող երկրի ԶՈՒ ստորաբաժանումներից մեկի հրամանատարի տեղակալի ցուցումը (որի հիման վրա հաշվարկվել է հրթիռների պահպանման ժամկետները) ՀՀ ԶՈՒ և ՀՀ ՊՆ համար հանդիսանում է ղեկավար փաստաթուղթ, և իբր այդ մասին նշել է ՀՀ գլխավոր շտաբի պետը ՀՀ պաշտպանության նախարարին ուղղված իր զեկուցագրերից մեկում: Մինչդեռ, նախ քրեական գործում չկա նման փաստաթուղթ՝ զեկուցագիր, որում ՀՀ գլխավոր շտաբի պետը նշած լինի այդ ցուցումի՝ ղեկավար փաստաթուղթ լինելու հանգամանքի մասին: Բացի այդ, ինչպե՞ս կարող է մեկ այլ պետության ԶՈՒ ստորաբաժանումներից մեկի հրամանատարի տեղակալի ցուցումը ՀՀ ՊՆ կամ ՀՀ ԶՈՒ համար լինել ղեկավար փաստաթուղթ, եթե անգամ այդ մասին զեկուցագրում նշած լինի գլխավոր շտաբի պետը:
Ո՛չ քննիչը, ո՛չ դատախազը չեն ցանկացել ուշադրություն դարձնել այն փաստին, որ նույն քրեական գործում առկա մեկ այլ ապացույցի համաձայն՝ 2013թ. արտադրող երկրի ԶՈՒ-ում շրջանառության մեջ է դրվել մի փաստաթուղթ, որով սահմանվել են հրթիռների պահպանության նոր ժամկետներ՝ 10 տարով ավելի երկար, քան նախկինում, որի պարագայում ձեռք բերված հրթիռները գտնվել են պահպանության ժամկետների մեջ:
2/ Շարունակում ենք պնդել, որ Դավիթ Տոնոյանին առաջադրված մեղադրանքն ավելի քան անհիմն է և չի բխում քրեական գործի նյութերից: Մասնավորապես՝ մեղադրանքի որոշման մեջ նշվել է, թե իբր հրթիռները ձեռք են բերվել շուկայականից էականորեն թանկ գնով: Այնինչ, քրեական գործով անգամ հաստատվել է, որ 2018թ. կատարված գնման ժամանակ գինը մեկ միավոր հրթիռի հաշվով  եղել է 100 ԱՄՆ դոլարով ավելի էժան, քան մինչ այդ նույն ապրանքատեսակից կատարված գնումը: Ընդ որում, ռազմական նշանակության արտադրանքը չի հանդիսանում բորսային ապրանք, այն չի կարող ունենալ շուկայական գին, առաջարկ-պահանջարկ հարաբերակցությունից, փոխադրման և այլ հանգամանքներից ու դժվարություններից կախված՝ այն կարող է ցանկացած ժամանակ փոփոխվել: Բացի այդ, քրեական գործով հաստատվել է նաև, որ ձեռքբերումից առաջ այդ նույն հրթիռները որպես գրավ վերցված են եղել 100 ԱՄՆ դոլարով ավելի թանկ գնով, քան 2018թ. ձեռքբերման գինն է: Նման պայմաններում Դավիթ Տոնոյանին մեղադրում են շուկայական արժեքից էականորեն թանկ գնով հրթիռներ ձեռք բերելու համար, և դա այն պայմաններում, երբ անգամ քրեական գործով պատշաճ կերպով պարզված չէ, թե որքան կարող էր լինել դրանց շուկայական գինը:
Նույն այդ մեղադրանքում նշված է, թե իբր հրթիռները ձեռք են բերվել՝ հաշվի չառնելով ՀՀ ՊՆ-ում դրանց ձեռք բերման իրական պահանջարկը: Մինչդեռ նույն քրեական գործում առկա ապացույցների համաձայն՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը և՛ ձեռքբերման ժամանակ, և՛ հիմա ունի դրանց պահանջարկը:
Բոլոր ցուցմունքներում նշվում է, որ հրթիռների համար ժամկետ ՀՀ-ում երբևիցե սահմանված չի եղել, և հակառակը, ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում գործող կարգավորումների համաձայն՝ այդ հրթիռները պիտանի և կիրառելի են մինչև 2026թ., իսկ նման պարագայում արարքը ոչ մի կերպ «վատնում» կամ «հափշտակություն» չի կարող որակվել:
3/ Ի վերջո, քրեական գործում ապացույցների բացակայությունը, եղած փաստաթղթերի ընտրովի և սուբյեկտիվ մեկնաբանումը, նախաքննության ողջ ընթացքում օբյեկտիվության ի սպառ բացակայությունը պաշտպանական կողմին հիմք են տալիս վստահաբար պնդելու, որ «անպիտան»  հրթիռներ ձեռք բերելու համար չէ, որ Դ.Տոնոյանը ենթարկվում  է քրեական հետապնդման և  պահվում է կալանքի տակ»։

Тоноян подвергается уголовному преследованию вовсе не из-за «непригодных» ракет: заявление адвокатов экс-министра обороны
Экс-миинисто обороны Армении Давид Тоноян подвергается уголовному преследованию вовсе не из-за «непригодных» ракет. Об этом говорится в заявлении, распространенном адвокатской командой экс-министра.
«1. Как мы сообщали ранее, нами было представлено ходатайство следователю о прекращении уголовного преследования в отношении Давида Тонояна, которое было отклонено. Оно было обжаловано генеральному прокурору РА. Мы получили ходатайство об отклонении жалобы на решение прокурора, осуществляющего процессуальный контроль в отношении предварительного следствия, изучив которое, сторона защиты пришла к окончательному выводу о том, что прокуратура также стала соучастником беззакония, осуществляемого в течение последних 4 месяцев.
В решении об отклонении жалобы прокурор дал формулировки, которые не вытекают из материалов уголовного дела. В частности, в решении говорится, что при закупе оружия, проходящего по делу, в качестве основы для сделки и определения сроков его хранения послужило замечание заместителя командующего одного из подразделений Вооруженных сил страны, производящей данное вооружение, и об этом, якобы, говорится в докладной начальника Генерального штаба РА министру обороны РА. Между тем, во-первых, в уголовном деле нет такого документа, в котором начальник Генштаба РА отметил факт того, что это указание является главенствующим документом при закупе данного вида вооружения. Кроме того, как может указание заместителя командующего одного из подразделений ВС другого государства быть главенствующим документом для МО РА или ВС РА, даже если об этом говорится в докладной начальника Генштаба? При этом ни следователь, ни прокурор не захотели обратить внимание на тот факт, что согласно другому доказательству, имеющемуся в том же уголовном деле, в 2013 году ВС страны-производителя данного вооружения был введен в обращение документ, устанавливающий новые сроки хранения этих ракет (на 10 лет дольше, чем было установлено раньше). И с учетом этого решения, приобретенные армянской стороной ракеты находятся в сроке. 2) Продолжаем утверждать, что выдвинутое Давиду Тонояну обвинение более чем необоснованно и не вытекает из материалов уголовного дела.
В частности, в решении обвинения отмечается, что, якобы, ракеты были приобретены по цене, существенно превышающей их рыночную стоимость. Между тем, даже по уголовному делу было подтверждено, что в 2018 году эти ракеты были закуплены на 100 долларов за штуку дешевле, чем раньше. При этом продукция военного назначения не является биржевым товаром, она не может иметь рыночную цену.
Себестоимость определяется в зависимости от соотношения спроса и предложения, логистических условий при перевозке продукции и других обстоятельств. Кроме того, по уголовному делу было установлено, что до закупа в 2018 году те же ракеты были взяты в качестве залога по цене на 100 долларов дороже. В таких условиях Давида Тонояна обвиняют в приобретении ракет по цене, существенно превышающей рыночную стоимость. И это в том случае, что даже по уголовному делу должным образом не установлена рыночная стоимость этих ракет. В том же обвинении отмечается, что, якобы, ракеты были приобретены, не учитывая реальные нужды МО РА на них.
Между тем, согласно имеющимся в том же уголовном деле доказательствам, Министерство обороны РА и во время приобретения, и сейчас нуждается в этих ракетах. Кроме того, во всех показаниях отмечается, что в РА никогда не устанавливались сроки для эксплуатации ракет. Наоборот, согласно действующим в Министерстве обороны РА регулировкам, эти ракеты пригодны и применимы до 2026 года. А в таком случае сделка по закупу этих ракет никак не может быть квалифицирован как «растрата» или «хищение». 3) В конце концов, отсутствие доказательств в уголовном деле, выборочная и субъективная интерпретация имеющихся документов, отсутствие объективности на протяжении всего предварительного следствия дают оборонной стороне основания с уверенностью утверждать, что Давид Тоноян арестован отнюдь не по причине приобретения, якобы, «непригодных» ракет»,- говорится в заявлении.