ԱԱԾ-ն բացահայտել և չեզոքացրել է Հայաստանի տարածքում գործող լրտեսական ցանցի գործունեությունը
ՀՀ ԱԱԾ ռազմական հակահետախուզության դեպարտամենտի աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված ծավալուն օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների կողմից Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործակալական ցանց հիմնելու և վարձատրության դիմաց ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության թշնամական գործունեություն  ծավալելու վերաբերյալ:
Մասնավորապես.
ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում  լրտեսության և պետական դավաճանության հատկանիշներով հարուցված քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ՀՀ ԱԱԾ ռազմական հակահետախուզության և մարզային  ստորաբաժանումների աշխատակիցների, ինչպես նաև քննչական խմբում ընդգրկված քննիչների կատարած քննչական գործողությունների և զուգահեռ ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում անհերքելի ապացույցներ են ձեռք բերվել առ այն, որ օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների աշխատակիցները Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ստեղծել են գործակալական ցանց, որի կազմում ներգրավել են  զինված ուժերի տարբեր ստորաբաժանումներում ծառայող անձանց:
Ընդ որում, իրենց գործունեությունն անխոչընդոտ իրականացնելու և բացահայտվելու ռիսկերը նվազեցնելու նպատակով լրտեսական գործունեություն իրականացրած անձինք սոցիալական ցանցերում ստեղծել են իգական սեռի ներկայացուցիչների տվյալներով բացված կեղծ անհատական էջեր՝  հայուհիների  տվյալներով և լուսանկարներով: Դրանից հետո հայերեն լեզվին ազատորեն տիրապետող  օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչները  ծանոթություններ են հաստատել ՀՀ զինված ուժերում տարբեր պաշտոններ զբաղեցնող անձանց հետ՝ հնարավորություն ունենալով համացանցային ծանոթությունները վերածել մտերիմ հարաբերությունների, իսկ այնուհետ նաև՝ առաջարկել գումարի դիմաց համագործակցել իրենց հետ և տրամադրել ռազմական բնագավառին վերաբերող տեղեկություններ, մասնավորապես՝ ՀՀ զինված ուժերի տարբեր զորամասերի տեղակայման վայրերի, անձնակազմի, զենքի, զինամթերքի, զինտեխնիկայի քանակի և տեսակի, զորամասերի և դրանց հրամանատարական կազմի, պաշտպանական շրջանների, ինժեներական կառույցների, սարքավորումների և այլնի վերաբերյալ:
Նշված եղանակով լրտեսական գործունեություն իրականացրած անձինք գործակալական ցանցում ներգրավել են շուրջ երկու տասնյակ ՀՀ քաղաքացիների, ովքեր ՀՀ զինված ուժերում զբաղեցրել են տարբեր պաշտոններ և ի պաշտոնե հնարավորություն են ունեցել առնչվելու պետական ու ծառայողական գաղտնիք կազմող տեղեկությունների և փաստաթղթերի հետ:
Հիշյալ զինծառայողները տվել են իրենց համաձայնությունը և գումարի դիմաց բջջային տարբեր հավելվածների միջոցով օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչներին մաս-մաս փոխանցել են ծառայության բերումով  իրենց հասանելի դարձած կամ օտարերկրյա հատուկ ծառայության ներկայացուցիչների  պահանջով հավաքած ռազմական կամ այլ բնույթի տեղեկությունները, ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության կատարել դավաճանական գործողություններ:
Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում քրեադատավարական ու օպերատիվ- հետախուզական համակցված միջոցառումների արդյունքում հնարավոր է եղել բացահայտել գործակալական ցանցում ներգրավված ՀՀ քաղաքացիների  ինքնությունները, պարզել նրանց կողմից օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների աշխատակիցներին փոխանցված ռազմական և այլ բնույթի տեղեկությունների ծավալն ու բովանդակությունը, խափանել թշնամական գործունեություն իրականացնելու համար նոր տեղեկությունների հետագա փոխանցումը:
Նախաքննության ընթացքում կատարվել են շուրջ երեք տասնյակից ավելի  խուզարկություններ, հայտնաբերվել և վերցվել են քրեական գործի համար էական նշանակություն ներկայացնող իրեր, փաստաթղթեր, այդ թվում՝ նաև ռազմական բնույթի տեղեկություններ պարունակող բնօրինակ փաստաթղթեր, ինչպես նաև օտարերկրյա հետախուզության առաջադրանքով հավաքագրված տեղեկությունների փոխանցման դիմաց արտարժույթի տեսքով վարձատրության հանգամանքը հաստատող անդորրագրերի օրինակներ:
Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում պետական դավաճանություն կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա ձերբակալվել են ընդհանուր թվով 19 անձինք, որոնց մի մասը տվել է խոստովանական ցուցմունքներ:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը նախազգուշացնում է, որ հետևողական և անզիջում պայքար է տանելու օտարերկրյա պետությունների հատուկ ծառայությունների և այլ կազմակերպությունների, ինչպես նաև առանձին անձանց հետախուզական գործունեության բացահայտման, կանխման և խափանման ուղղությամբ և շարունակելու է ձեռնարկել գործուն միջոցառումներ՝ անձի, հասարակության և պետության անվտանգությունը, սահմանադրական կարգը, քաղաքացիների իրավունքներն ու ազատությունները ներքին և արտաքին սպառնալիքներից պաշտպանելու ուղղությամբ:
Միաժամանակ, Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը բնակչությանը հորդորում է զերծ մնալ սոցիալական ցանցերի միջոցով կամ այլ եղանակով կասկածելի անձանց հետ ծանոթություն հաստատելուց, առավել ևս՝ այդ անձանց հետ ՀՀ զինված ուժերի տարբեր զորամասերի տեղակայման վայրերի, անձնակազմի, զենքի, զինամթերքի, զինտեխնիկայի քանակի և տեսակի, զորամասերի և ՀՀ անվտանգությանն ու պաշտպանությանը վերաբերող այլ հարցեր քննարկելուց:
Տեղեկացվում է նաև, որ ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված իրավակարգավորումներով պետական դավաճանություն կատարելու համար նախատեսված է ընդհուպ մինչև ցմահ ազատազրկում, հետևաբար Ծառայությունը կոչ է անում զերծ մնալ երկրի արտաքին և ներքին անվտանգությունը, այլ անձանց կյանքն ու առողջությունը վտանգող նման պարսավելի և հանրության համար խիստ վտանգավոր հակաօրինական ու հակաբարոյական արարքներ կատարելուց:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը հիշեցնում է նաև, որ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 299-րդ հոդվածով նախատեսված է նաև խրախուսական նորմ, որի համաձայն՝ պետական դավաճանություն կամ լրտեսություն կատարելու համար նախատեսված հանցանքներ կատարած անձն ազատվում է քրեական պատասխանատվությունից, եթե նա իշխանության մարմիններին կամովին հայտնելով կամ այլ ձևով, օժանդակել է հետագա վնասը կանխելուն, ուստի կոչ է անում հակաօրինական արարքի կատարմանը ներգրավված անձանց կամովին և ժամանակին համագործակցել Ծառայության հետ և օժանդակել հետագա վնասը կանխելուն:

Служба национальной безопасности выявила и нейтрализовала деятельность шпионской сети, действующей на территории Республики Армения (видео)
Служба национальной безопасности выявила и нейтрализовала деятельность шпионской сети, действующей на территории Республики Армения.
В результате предпринятых сотрудниками Департамента военной контрразведки СНБ РА масштабных оперативно-розыскных мероприятий были получены фактические данные об основании агентской сети на территории Республики Армения иностранными спецслужбами и ведении враждебной деятельности в ущерб суверенитету, территориальной неприкосновенности и внешней безопасности Республики Армения.
В частности, в ходе предварительного следствия по уголовному делу, были получены неопровержимые доказательства того, что сотрудники иностранных спецслужб на территории Республики Армения создали агентскую сеть, в состав которой были вовлечены лица, служащие в различных подразделениях Вооруженных сил.
При этом, с целью беспрепятственного осуществления своей деятельности и снижения рисков выявления, лица, осуществляющие шпионскую деятельность, создали в социальных сетях фальшивые персональные страницы по данным и фотографиями армянок. После этого представители иностранных спецслужб, свободно владеющие армянским языком, установили знакомство с лицами, занимающими разные должности в Вооруженных силах РА, превратили интернет-знакомства в близкие отношения, а затем предложили за деньги сотрудничать с ними и предоставлять сведения, касающиеся военной сферы, в частности, о местах дислокации различных воинских частей Вооруженных сил РА, о персонале, оружии, боеприпасах, количестве и типе военной техники, оборонительных районах, инженерных сооружениях, оборудовании и т.д..
Лица, осуществлявшие шпионскую деятельность указанным способом, привлекли в агентскую сеть около двух десятков граждан РА, которые занимали различные должности в Вооруженных силах РА и имели доступ к сведениям и документам, содержащим государственную и служебную тайну.
Указанные военнослужащие дали свое согласие за деньги посредством различных мобильных приложений передавать представителям иностранных спецслужб ставшие исходя из рода их службы доступными или собранные по требованию иностранных спецслужб сведения военного или иного характера, совершив в ущерб Республике Армения предательские действия.
В ходе предварительного следствия по уголовному делу удалось выявить личности граждан РА, вовлеченных в агентскую сеть, выяснить объем и содержание сведений военного и иного характера, переданных ими сотрудникам иностранных спецслужб, пресечь дальнейшую передачу новых сведений для осуществления враждебной деятельности.
Было проведено более трех десятков обысков, обнаружены и изъяты представляющие существенное значение для уголовного дела вещи, документы, в том числе оригинальные документы, содержащие сведения военного характера, а также копии квитанций, подтверждающих факт оплаты в иностранной валюте за передачу сведений, собранных по заданию иностранной разведки.
В ходе предварительного следствия по уголовному делу на основании подозрения в совершении государственной измены были задержаны 19 человек, часть из которых дала признательные показания.
Служба национальной безопасности Армении призывает граждан воздержаться от знакомства с подозрительными лицами через социальные сети или иным образом, тем более не обсуждать с этими лицами вопросы, касающиеся безопасности и обороны Армении, местах дислокации воинских частей, личного состава, оружия, боеприпасов, военной техники.
Сообщается также, что за совершение государственной измены Уголовным кодексом РА предусмотрено пожизненное заключение, следовательно, Служба призывает воздержаться от совершения подобных порицаемых и крайне опасных для общества противозаконных и аморальных деяний, угрожающих внешней и внутренней безопасности страны, жизни и здоровью других лиц.
Служба национальной безопасности напоминает также, что статьей 299 Уголовного кодекса РА предусмотрена также поощрительная норма, согласно которой лицо, совершившее государственную измену или шпионаж, освобождается от уголовной ответственности, если добровольно сообщает органам власти о преступлении или иным образом содействует предотвращению дальнейшего ущерба государству. СНБ призывает лиц, вовлеченных в противоправные действия, добровольно и своевременно сотрудничать со Службой и содействовать предотвращению дальнейшего ущерба государству.