Արցախի տարածքների մի մասը ձեռք բերելու համար Բաքուն վճարեց ինքնիշխանությամբ ՝ "մեկ ժողովուրդ, երկու պետություն" կարգախոսով Թուրքիան անեքսիայի ենթարկեց Ադրբեջանին. Բաբուխանյան
Սառը պատերազմում պարտվելուց հետո Հայաստանում, ինչպես հետխորհրդային մյուս երկրներում, "ժողովրդավարական տոտալիտարիզմի" նոր կարգերը լայն հնարավորություններ են բացել տոտալիտար աղանդների, արտաքին կառավարման հետ ապակառուցողական հասարակական կազմակերպությունների, այսպես կոչված փոքրամասնությունների տարբեր քարոզիչների ակտիվ ներգրավման համար ՝ ոչ բարեկամական պետությունների հատուկ ծառայությունների համապատասխան ներթափանցմամբ։ Այս մասին Եվրասիական փորձագիտական ակումբի կողմից կազմակերպված "Հայ-ռուսական ռազմավարական միության արդի հարցերը ՝ ի դեմս ներկա սպառնալիքների ու մարտահրավերների" թեմայով կլոր սեղանի ժամանակ հայտարարեց "Սահմանադրական իրավունք միություն" կուսակցության նախագահ Հայկ Բաբուխանյանը։
Նրա խոսքով ՝ "շուկայական արժեքների", արեւմտյան կենսակերպի քարոզը, հոգեւորականությունից հրաժարվելը, պատմության վերանայումը ՝ Հայաստանի "նոր" քաղաքացու դաստիարակության համար հսկայական ֆինանսական ներարկումների հետ միասին, հանգեցրին ոչ միայն հինգերորդ, այլեւ վեցերորդ շարասյան ձեւավորմանը ՝ սորոսիզմի ներթափանցմամբ պետական եւ հասարակական բոլոր կառույցներ։ Միայն Սորոսի հիմնադրամի գծով Հայաստանում 1997թ. - ից գրեթե 60 մլն դոլարի դրամաշնորհներ են բաժանվել։
"Երրորդ Հանրապետության Ազգային գաղափարը ձևավորվել է որպես անկախ լիբերալ-դեմոկրատական և քիչ թե շատ ազգային պետության կառուցում, որը ձգտում է դեպի եվրոպական մոդելներն ու կառույցները, կարող է ինքնուրույն ապահովել Արցախի անվտանգությունը և առաջ տանել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը։ Ընդ որում, վերջնականապես չձևավորվեց արցախյան հիմնախնդրի լուծման դոկտրինը, այդ հարցի շուրջ Ազգային կոնսենսուս չգտնվեց ։
Նրա խոսքով, երկրի արտաքին քաղաքականությունը, իրականացնելով վերը նշված ազգային գաղափարը, ընդհանուր առմամբ եղել է բազմավեկտոր (կոմպլեմենտար), ինչն ապահովել է մոտավորապես համարժեք հարաբերություններ ինչպես Արեւմուտքի, այնպես էլ Ռուսաստանի հետ: Ընդ որում տարբեր ժամանակահատվածներում եւ տարբեր ոլորտներում նրանց հետ համագործակցության շեշտադրումները տարբեր են եղել: Միաբևեռ աշխարհակարգի ժամանակ (պայմանականորեն կարելի է համարել ՌԴ նախագահ Վ. Պուտինի Մյունխենյան ելույթից առաջ 2007 թվականի փետրվարի 10-ին) Հայաստանը քաղաքական հարցերում կողմնորոշվել է դեպի Արևմտյան կառույցներ ՝ ԵԱՀԿ, Եվրոպայի խորհուրդ (որին անդամակցել է 2001թ.)։ Նույն ժամանակահատվածում տնտեսական հարցերում գերակշռում էին ԱՄՀ-ն, Համաշխարհային բանկը։ 2005 թվականին Հայաստանը միացել է Բոլոնիայի կրթական համակարգին, իրականացվել են բազմաթիվ համապատասխան բարեփոխումներ։ 2017թ. - ին Հայաստանը վավերացրել է ԵՄ-ի հետ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը։
Ինչ վերաբերում է ռազմական ոլորտին, ապա Հայաստանի համագործակցությունը ՆԱՏՕ-ի հետ սկսվել է անկախությունից մեկ տարի անց։ Արդեն 1992 թվականին Երևանը միանում է նոր ստեղծված Հյուսիսատլանտյան համագործակցության խորհրդին։ Հյուսիսատլանտյան դաշինքի հետ իր հարաբերությունների զարգացման շրջանակներում Հայաստանը 1994 թվականին միանում է ՆԱՏՕ-ի "Գործընկերություն հանուն խաղաղության" ծրագրին, իսկ 2002 թվականից մասնակցում է այդ ծրագրի պլանավորման եւ վերլուծության գործընթացին, ինչն օգնում է ՀՀ զինված ուժերին ընդլայնել դաշինքի հետ փոխգործակցության հնարավորությունները: 2003 թվականին, չնայած նրան, որ Հայաստանը ՆԱՏՕ-ի անդամ չէր, իր զինծառայողներին ուղարկում է Կոսովո ' մասնակցելու ՆԱՏՕ-ի խաղաղապահ գործողությանը:
2005 թվականի դեկտեմբերին Երեւանը ստորագրում է անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագիրը: Նույն թվականին հայ զինծառայողների խումբը (46 հոգուց բաղկացած) ուղեւորվում Է Իրաք ՝ ՆԱՏՕ-ի առաքելության մարդասիրական խնդիրները կատարելու համար (լեհական դիվիզիայի կազմում): Հայկական զորակազմը Իրաքում է մնացել մինչեւ 2008 թվականի հոկտեմբեր։ 2010թ. փետրվարին Երևանը 40 խաղաղապահներից բաղկացած խումբ է ուղարկում Աֆղանստան։ ՆԱՏՕ-ի հետ հարաբերությունների բարելավման նպատակով ՀՀ Ազգային ժողովը 2011թ.մայիսի 11-ին վավերացրել է հայկական խաղաղապահ զորակազմը երեք անգամ (մինչեւ 130 մարդ) ավելացնելու մասին համաձայնագիրը:
Հայաստանը ոչ միայն համագործակցում է ՆԱՏՕ-ի հետ պաշտպանական ոլորտում, այլեւ կանոնավոր խորհրդակցություններ է անցկացնում Հյուսիսատլանտյան դաշինքի անդամ երկրների հետ իրավական պետության, բարեփոխումների "թափանցիկության" եւ այլ հարցերի շուրջ: 2010թ. մեկնարկած ծրագրի երկրորդ փուլը նախատեսում էր Հայաստանի պաշտպանության ռազմավարության վերանայում, որի շրջանակներում մշակվել է Զինված ուժերի զարգացման միջնաժամկետ ծրագիր: Այդ պլանը նախատեսում է պաշտպանության կառավարում ժողովրդավարական եւ քաղաքացիական վերահսկողության հիման վրա, ինչպես նաեւ բանակի բարեփոխում ՝ այն "միջազգային" չափանիշներին մոտեցնելու համար:
Բաբուխանյանի խոսքով ՝ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության ռուսական վեկտորում նույնպես զարգացում է եղել։ Այն հիմնականում դրսևորվել է ռազմական ոլորտում։ Ռազմական բազայի ստեղծում, սահմանների պահպանություն, ՀԱՊԿ-ին անդամակցում, Ռուսաստանի և Հայաստանի զորքերի (ուժերի) միացյալ խմբավորման ստեղծում (2016թ.): Տնտեսական բլոկում ռուսական ընկերություններին որպես սեփականություն կամ կառավարում են փոխանցվել Հայաստանի որոշ համակարգաստեղծ ձեռնարկություններ։ 2015թ. - ից Հայաստանը անդամակցել է ԵՏՄ-ին ։ Հայաստանի հիմնական առևտրային գործընկերը ՌԴ-ն է, որին բաժին է ընկնում պատրաստի արտադրանքի արտահանման հիմնական մասը ։ 1999թ. սկսել է գործել ռուս-հայկական համալսարանը, իսկ 2015թ. ՝ ՄՊՀ-ի երևանյան մասնաճյուղը:
"Այսպիսով, կարելի է ասել, որ հայկական արտաքին քաղաքականության բազմավեկտոր հավասարակշռվածությունը "և-և" բանաձևով պահպանվել է ընդհուպ մինչև 2018թ.իրադարձությունները",- վստահեցրեց նա:
Բաբուխանյանի խոսքով ՝ 2018թ. — ին Հայաստանը, ինչպես և ժամանակին ԱՊՀ և Արևելյան Եվրոպայի մի շարք երկրներ հայտնվեցին հսկայական աշխարհաքաղաքական ճեղքման մեջ, տեղի ունեցավ այն, ինչ կոչվում է գունավոր հեղափոխություն, արևմտյան տեխնոլոգիաներն իրենց նպատակին հասան։ "Ինչպես վերը նշվեց, դրա վրա հսկայական ռեսուրսներ են ծախսվել եւ ծախսվել, եւ դա նոր չէ, այս իրավիճակը հասունացել է երկար տարիներ, գրեթե 80-ականների վերջից, եւ տրամաբանական ավարտին է հասցվել։ Հայաստանում իշխանության բերվեցին արևմտամետ ուժեր, որոնք կողմ էին ԵՏՄ-ից Հայաստանի դուրս գալուն, Հայաստանի անվտանգության "այլընտրանքային" համակարգի ստեղծմանը և այլն։ Նրանց հետագա գործողությունները հանգեցրել են հայ-ռուսական հարաբերություններում վստահության մակարդակի կտրուկ նվազման",- ընդգծել է նա։
Ինչպես նշել է Բաբուխանյանը, Արցախյան երկրորդ պատերազմը (2020թ. սեպտեմբեր-նոյեմբեր) ոչ միայն մերկացրեց հայ ժողովրդի անվտանգության համակարգի ողջ խոցելիությունը, այլեւ արմատապես փոխեց իրավիճակը երկրում եւ տարածաշրջանում: Ահա հետպատերազմյան տարածաշրջանային լանդշաֆտի հիմնական չափումները:
"Բուն Արցախյան հողերի մի մասը բռնազավթված է, Արցախի հետ կապն իրականացվում է նեղ միջանցքով, պաշտպանության հին գծի կորուստը, սահմանագծերի փոփոխությունը հսկայական դժվարություններ է ստեղծում պաշտպանության նոր գծի կառուցման համար։ Ոչ Հայաստանը, ոչ էլ առավել ևս Արցախը չունեն անհրաժեշտ ռեսուրսներ։
Օկուպացիայի սպառնալիքը կախված է ոչ միայն Արցախի մնացած մասի, այլև Սյունիքի գլխին: Հարվածի տակ է հայտնվել Հայաստանի ամբողջ տարածքը, այդ թվում ՝ մայրաքաղաքը։ Ուժի դիրքերից պայմաններ թելադրելու Ադրբեջանի փորձերը, այդ թվում 'Երեւանի ու Սեւանի նկատմամբ նկրտումները, ռազմագերիների փոխանակման վերաբերյալ եռակողմ համաձայնագրի չկատարումը, համաձայնագրերում չնշված տրանսպորտային սխեմաներով զիջումների պահանջները, Արցախի կարգավիճակի շուրջ բանակցությունների մերժումը խոսում են Բաքվի մտադրությունների մասին 'շարունակել առճակատումը' Արցախի Հանրապետության եւ Սյունիքի մարզի օկուպացման եւ այնտեղ բնակվող հայ ժողովրդի ցեղասպանության նպատակով:
Հայկական բանակը կրել է կենդանի ուժի և տեխնիկայի ծանր կորուստներ, որոնց լրացման համար անհրաժեշտ են տարիներ և հսկայական նյութական ռեսուրսներ, որոնք Հայաստանի համաճարակով և պատերազմով թուլացած էկոմիկան չունի։ Հայաստանը ինքնուրույն չի կարող լուծել բանակի վերազինման հարցը", - բացատրեց Բաբուխանյանը։
Նրա խոսքով ՝ Արցախի, Սյունիքի, Տավուշի, հայ-թուրքական սահմանի անվտանգությունն ապահովում են ռուս զինվորականները, խաղաղապահներն ու սահմանապահները։ Ռուսաստանը կանգնեցրեց պատերազմը ՝ կանխելով Արցախի Հանրապետության և Սյունիքի մնացած մասի օկուպացիան։ Դրանով նա ևս մեկ անգամ վերահաստատեց տարածաշրջանում իր կայունացնող և խաղաղարար առաքելությունը, ցույց տվեց հավատարմությունը դաշնակցային պարտքին, ինչպես նաև հայ ժողովրդի պաշտպանի դերը։
"Արցախը դարձել Է ՌԴ պատասխանատվության տարածք։ ԽՍՀՄ փլուզումից հետո առաջին անգամ այստեղ հայտնվեցին ռուսական ռազմական կազմավորումներ։ Կայունությունն այստեղ երաշխավորված է 5 տարով։ Միաժամանակ, Արցախի կարգավիճակի անորոշությունը եւ Շուշիի եւ Հադրութի շրջանի օկուպացիան տարածաշրջանում ապագա անկայունության գործոններն են", - նշել է նա։
Նրա խոսքով, Հայաստանի տնտեսությունը հրատապ արտաքին ներդրումների կարիք ունի, առանց որոնց երկրում սոցիալական ցուցանիշները կմոտենան կրիտիկական նշագծին: Ընդ որում, ներդրումները պետք է լինեն այն աղբյուրներից, որոնք հայ ժողովրդի նպատակների ու խնդիրների հետ անհամատեղելի քաղաքական պայմաններ չեն դնի։
"Պատերազմը, քաղաքական ու տնտեսական ճգնաժամը արտագաղթի զանգվածային տրամադրություններ են ծնել, ինչը հղի է ժողովրդագրական աղետով։
Ադրբեջանական բանակը, ժողովուրդն ու տնտեսությունը նույնպես ծանր կորուստներ են կրել ՝ այդպես էլ չստանալով Արցախը։ Ադրբեջանցիները, իսկ նրանց հետ միասին ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչները մեծաքանակ մարդկային կորուստներ ունեցան: Ձեռք բերված տարածքները յուրացնելու համար Ադրբեջանին անհրաժեշտ են հսկայական միջոցներ, ինչը կվատացնի երկրի սոցիալական վիճակը և կհանգեցնի ներքաղաքական անկայունության։
Տարածքների ձեռքբերման համար Ադրբեջանը վճարել է իր ինքնիշխանության մի մասը հօգուտ Թուրքիայի։ "Մեկ ժողովուրդ, երկու պետություն" կարգախոսով Թուրքիան գործնականում անեքսիայի ենթարկեց Ադրբեջանին, ինչպես դա եղավ 1918 թվականին", - ընդգծել է Բաբուխանյանը:
Նրա խոսքով ՝ բանակցային գործընթացի տրամաբանության մեջ դրվել է Ռուսաստանի խաղաղապահ գործառույթը ՝ որպես տարածաշրջանում կայունության եւ խաղաղության երաշխավոր: Նման որոշումն ուժեղացրեց Ռուսաստանի ազդեցությունը տարածաշրջանում, և հակառակը ՝ խաչ քաշեց Թուրքիայի նեոօսմանական ռազմավարական նպատակների վրա: Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև մրցակցությունը Հարավային Կովկասում ազդեցության համար կրկին կսրվի։
Ինչպես նշել է Բաբուխանյանը, տարածաշրջանի տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման բարդ գործընթաց է սպասվում, ինչը կհանգեցնի նոր տնտեսական իրողությունների, եւ որպես հետեւանք ՝ տարածաշրջանում իրավիճակի քաղաքական եւ հոգեբանական ընկալման փոփոխությունների: Ընդ որում, իրավիճակը կարող է զարգանալ ինչպես լարվածության լիցքաթափման, այնպես էլ նոր հակասությունների առաջացման ուղղությամբ։
"Հայաստանին պետք է նոր ազգային գաղափարախոսություն, որի հիմքում պետք է լինի անվտանգությունը, պետականության պահպանումը, տարածաշրջանում նոր ճարտարապետության ստեղծման ժամանակ իր շահերի պաշտպանությունը, խաղաղության պահպանումն ու հարեւանների հետ հարաբերությունների կառուցումը, մրցունակ տնտեսության զարգացումը, հայրենադարձությունը, ազգի քաղաքակրթական ինքնիշխանության պահպանումը, կայուն քաղաքական համակարգը։
Այս նոր ազգային գաղափարի իրագործումը հայոց պետականության զարգացման նոր փուլ է ՝ չորրորդ հանրապետության կառուցում։
Դրա համար մենք պետք է գնանք Ռուսաստանի հետ նոր միություն ձևավորելու ճանապարհով։ Մենք պետք է ոչնչացնենք ցեղասպանությունը մինչև վերջ հասցնելու թուրքական պլանները, իսկ այդ ամենից փրկվելու ճանապարհը նոր Հայաստանի ձևավորումն է, այն իրապես հայկական, ուժեղ, անվտանգ պետության վերածելը։ Մենք, որպես Արևելյան քրիստոնյաներ, ունենք քաղաքակրթական ընդհանրություն Ռուսաստանի հետ ։
Եվ այսօր, հաշվի առնելով մեր պատմական փորձը և հատկապես մեր վերականգնված պետականության 103-ամյա շրջանը, մեր ներկայիս ռեսուրսները, միջազգային (համաշխարհային և տարածաշրջանային) աշխարհաքաղաքական զարգացումները, մենք տեսնում ենք միայն մեկ լուծում ՝ Ռուսաստանի հետ ձևավորել սերտ քաղաքական, ռազմական, տնտեսական և քաղաքակրթական միություն ՝ ընդհուպ մինչև Միութենական պետության ստեղծումը։
Հենց սա է բանաձևը, որի շրջանակներում մեզ համար ճակատագրական խնդիր է լուծվում «Ազգ-պետականություն» անվանումով։ Եվ այդ խնդիրը լուծելու համար այսօր հիմնվում է "Ուժեղ Հայաստան Ռուսաստանի հետ ՝ հանուն նոր Միության" շարժումը", — ամփոփեց Բաբուխանյանը։

За приобретение части территорий Арцаха Баку поплатился своим суверенитетом - под лозунгом «Один народ – два государства» Турция практически аннексировала Азербайджан: Бабуханян
После проигрыша в холодной войне установленные в Армении, как и в других постсоветских странах новые порядки «демократического тоталитаризма» раскрыли широкие возможности для активного вливания в страну тоталитарных сект, деструктивных общественных организаций с внешним управлением, различных пропагандистов т.н. меньшинств с соответствующим проникновением спецслужб недружественных государств. Об этом в ходе Круглого стола на тему  “Актуальные вопросы армяно-российского стратегического союза перед лицом угроз и вызовов современности”, организованного Евразийским экспертным клубом, заявил председатель партии “Союз “Конституционное право” Айк Бабуханян.
По его словам, пропаганда «рыночных ценностей», западного образа жизни, отказ от духовности, пересмотр истории вкупе с огромными финансовыми вливаниями для воспитания «нового» гражданина Армении привели к формированию не только пятой, но и шестой колонны, с проникновением соросизма во все государственные и общественные структуры. Только по линии фонда Сороса в Армении с 1997г. было роздано грантов на сумму почти в $60 млн.
«Национальная идея Третьей Республики сформировалась как построение независимого либерально-демократического и более-менее национального государства, которое тяготеет к европейским моделям и структурам, может самостоятельно обеспечить безопасность Арцаха и продвигать международное признание геноцида армян. При том, окончательно не была сформирована доктрина решения арцахской проблемы, не был найден национальный консенсус по этому вопросу. Также не была сконструирована модель такого системного экономического развития страны, которая дала бы возможность решить социальные, демографические проблемы, а также предотвратить отставание в региональном соперничестве, в том числе и в военно-технических вопросах»,- подчеркнул Бабуханян.
По его словам, внешняя политика страны, реализовывая вышеуказанную национальную идею, в целом была многовекторной (комплементарной), что обеспечивало примерно равноудаленные отношения как с Западом, так и с Россией, причем в разные временные периоды и в разных областях акценты сотрудничества с ними были разные. Во времена однополярного мироустройства (условно можно считать до Мюнхенской речи Президента РФ В.В. Путина 10 февраля 2007 года) Армения в политических вопросах ориентировалась на западные структуры: ОБСЕ, Совет Европы (в который вступила в 2001г.). В тот же период в экономических вопросах доминировали МВФ, Всемирный банк. Соответственно с западными партнерами, а точнее кураторами тесно работали министерства финансов, юстиции и экономический блок. В 2005 году Армения присоединилась к болонской системе образования, было проведено много соответствующих реформ. В 2017г. Армения ратифицировала договор о всеобъемлющем  и расширенном партнерстве с ЕС.
Что касается военной области, то сотрудничество Армении с НАТО началось спустя год после обретения независимости. Уже в 1992 году Ереван присоединяется к только что созданному Совету североатлантического сотрудничества. В рамках развития своих отношений с Североатлантическим союзом, Армения в 1994 г. присоединяется к натовской программе «Партнерство ради мира», а с 2002 г., участвует в процессе планирования и анализа  данной программы, что помогает вооруженным силам РА расширять возможности по взаимодействию с альянсом. В 2003 году, несмотря на то, что Армения не являлась членом НАТО, посылает своих военнослужащих в Косово для участия в миротворческой операции НАТО.
В декабре 2005 года Ереван подписывает План действий индивидуального партнерства (ПДИП). В этом же году группа армянских военнослужащих (из 46 человек) направляется в Ирак для выполнения (в составе польской дивизии) гуманитарных задач миссии НАТО. Армянский контингент пробыл в Ираке до октября 2008 года. В феврале 2010 года Ереван посылает группу из 40 миротворцев в Афганистан. Для улучшения отношений с НАТО Национальное собрание Армении 11 мая 2011 года ратифицировало соглашение об увеличении армянского миротворческого контингента в три раза (до 130 человек).
В связи с тем, что ПДИП носит широкий характер, Армения не только сотрудничает с НАТО в оборонной сфере, но и проводит регулярные консультации со странами-членами Североатлантического союза по вопросам правового государства, «прозрачности» реформ и т.д.. Второй этап реализации ПДИП, начавшийся в 2010 году, предусматривал осуществление стратегического пересмотра обороны Армении, в рамках которого был разработан среднесрочный план развития Вооруженных сил. Этот план предусматривает управление обороной на основе демократического и гражданского контроля, а также реформирование армии для приближения ее к «международным» стандартам.
По словам Бабуханяна, в российском векторе внешней политики Армении также имелось развитие. В основном оно проявлялось в военной сфере. Создание военной базы, охрана границ, вступление в ОДКБ, создание Объединённой группировки войск (сил) России и Армении (2016г.). В экономическом блоке в собственность или управление российским компаниям переданы некоторые  системообразующие предприятия Армении. С 2015г. Армения вступила в ЕАЭС. Основным торговым партнером  Армении является РФ, на которую приходится основная часть экспорта готовой продукции. В образовательной сфере также имеются подвижки: в 1999г. начал действовать Российско-Армянский университет, а в 2015г. – ереванский филиал МГУ.
«Таким образом, можно сказать, что многовекторная сбалансированность армянской внешней политики по формуле «и-и» сохранялась вплоть до событий 2018г»,- заверил он.
По словам Бабуханяна, в 2018г. Армения, как и в свое время ряд стран СНГ и Восточной Европы, оказалась в огромном геополитическом разломе, произошло то, что называется цветной революцией, — западные технологии достигли своей цели. «Как было показано выше, на это тратились и тратятся огромные ресурсы, и это не ново, эта ситуация созревала много лет, практически с конца 80-х, и была доведена до логического конца. К власти в Армении были приведены прозападные силы, которые выступали за выход Армении из ЕАЭС, за создание «альтернативной» системы безопасности Армении и т.д. Их последующие действия привели к резкому снижению уровня доверия в армяно-российских отношениях»,- подчеркнул он.
Как заметил Бабуханян, Вторая арцахская война (сентябрь-ноябрь 2020г.) не только обнажила всю уязвимость  системы безопасности армянского народа, но и в корне изменила ситуацию в стране и регионе. Вот основные измерения послевоенного регионального ландшафта:
«Часть исконно арцахских земель оккупирована, связь с Арцахом осуществляется по узкому коридору, потеря старой линии обороны, которая оснащалась 30 лет, изрезанность новых границ создает огромные сложности в построении новой линии обороны. Ни Армения, ни тем более Арцах не обладают необходимыми ресурсами.
Угроза оккупации нависла не только над оставшейся частью Арцаха, но и над Сюникской областью. Под ударом оказалась вся территория Армении, в том числе столица. Попытки Азербайджана диктовать условия с позиции силы, предъявление территориальных претензий включая Ереван и Севан, невыполнение трехстороннего соглашения по части обмена военнопленными, требования уступок по транспортным схемам, не обозначенных в соглашениях, отрицание переговоров по статусу Арцаха говорят о намерениях Баку к продолжению конфронтации с целью оккупации всей Арцахской Республики и Сюникской области и геноцида проживающего в них армянского народа.
Армянская армия понесла тяжелые потери в живой силе и технике, на восполнение которых нужны годы и огромные материальные ресурсы, которыми ослабленная пандемией и войной экомомика Армении не располагает. Армения самостоятельно не сможет решить вопрос переоснащения армии»,- объяснил Бабуханян.
По его словам, безопасность Арцаха, Сюника, Тавуша, армяно-турецкой границы обеспечивают российские военные, миротворцы и пограничники. Россия остановила войну, предотвратив оккупацию оставшейся части Республики Арцах и Сюника. Тем самым еще раз подтвердила свою стабилизирующую и миротворческую миссию в регионе, продемонстрировала верность союзническому долгу, а также роль защитника армянского народа.
«Арцах стал территорией ответственности РФ. Впервые после развала СССР здесь появились российские военные формирования. Стабильность здесь гарантирована на 5 лет. Одновременно неопределенность статуса Арцаха и оккупация г.Шуши и Гадрутского района являются факторами будущей нестабильности в регионе»,- отметил он.
По его словам, экономика Армении нуждается в срочных внешних инвестициях, без которых социальные показатели в стране приблизятся к критическим отметкам. Причем инвестиции должны быть из тех источников, которые не будут ставить политические условия, несовместимые с целями и задачами армянского народа.
«Война, политический и экономический кризис породили массовые эмиграционные настроения, что чревато демографической катастрофой.
Азербайджанская армия, народ и экономика также понесли тяжелые потери, так и не заполучив Арцах. Азербайджанцы, а вместе с ними и представители национальных меньшинств гибли ни за что! Для освоения приобретенных территорий Азербайджану необходимы колоссальные средства, что ухудшит социальное положение в стране и приведет к внутриполитической нестабильности.
За приобретение территорий Азербайджан поплатился частью своего суверенитета в пользу Турции. Под лозунгом «Один народ – два государства» Турция практически аннексировала Азербайджан, как это было в 1918году»,- подчеркнул Бабуханян.
По его словам, в логике переговорного процесса, была заложена миротворческая функция России как гаранта стабильности и мира в регионе. Такое решение усилило влияние России в регионе, и наоборот, поставило крест на неоосманистских стратегических целях Турции: соперничество между Россией и Турцией за влияние на Южном Кавказе вновь обострится.
Как заметил Бабуханян, предстоит сложнейший процесс разблокировки транспортных коммуникаций региона, что приведет к новым экономическим реалиям, и как следствие — к изменениям в политическом и психологическом восприятии ситуации в регионе. Причем ситуация может развиваться как в сторону разрядки напряженности, так и в направлении возникновения новых противоречий.
«Ввиду всего перечисленного Армении нужна новая национальная идеология, в основе которой должна быть безопасность, сохранение государственности, отстаивание своих интересов при создании новой архитектуры в регионе, поддержание мира и выстраивание отношений с соседями, развитие конкурентоспособной экономики, репатриация, сохранение цивилизационного суверенитета нации, устойчивая политическая система.
Реализация этой новой национальной идеи - есть новый этап в развитии армянской государственности — построение четвертой республики.
Для этого мы должны пойти по пути формирования нового союза с Россией. Мы должны разрушить турецкие планы о доведении геноцида до конца, а путь к спасению от всего этого заключается в формировании новой Армении,  в превращении ее в действительно армянское, сильное, безопасное государство. У нас как у восточных христиан, есть цивилизационная общность с Россией.
И сегодня, учитывая наш исторический опыт и особенно 103-летний период нашей восстановленной государственности, нынешние наши ресурсы, международные (мировые и региональные) геополитические развития, мы видим лишь одно решение — сформировать с Россией тесный политический, военный, экономический и цивилизационный союз вплоть до создания Союзного государства.
Именно это и есть формула, в рамках которой решается судьбоносная для нас задача ЗЕМЛЯ- НАЦИЯ- ГОСУДАРСТВЕННОСТЬ. И чтобы решить эту проблему, сегодня основано движение «Сильная Армения с Россией — за новый Союз»»,- подытожил Бабуханян.