Վրաստանը Հայաստանին և Ադրբեջանին բանակցությունների իր հարթակն է առաջարկում
Վրաստանը շահագրգռված է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման գործընթացի զարգացմամբ և հարևաններին, որոնց վստահում է, բանակցությունների իր հարթակն է առաջարկում: Այս մասին հայտարարել է Վրաստանի փոխարտգործնախարար Լաշա Դարսալիան՝ Անթալիայում կայացած դիվանագիտական համաժողովում։
Նրա խոսքով ՝ Թբիլիսին կարևոր է տարածաշրջանում խաղաղության համար, և վրացական կողմը հույս ունի, որ Երևանն ու Բաքուն համաձայնության կգան, որից կշահեն երկու կողմերը:
Դարսալիան նշել է, որ Վրաստանը տեսնում, հասկանում և հաշվի է առնում որոշակի բարդություններ, որոնք առկա են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկկողմ բանակցություններում: Այդ նպատակով Թբիլիսին ավելի վաղ հանդես էր եկել խաղաղ բարիդրացիության նախաձեռնությամբ և երկու երկրներին աջակցություն էր առաջարկել բանակցությունների անցկացման մասով։
«Մեզ համար ակնհայտ է, որ պետք է պահպանել համագործակցությունը (նկատի ունի Հարավային Կովկասի երեք երկրներին – խմբ.), այլ ոչ թե կողմնակի խաղացողներին մեր ասպարեզ թողնել», – ասել է Դարսալիան:
Նա ընդգծել է, որ տարածաշրջանում խաղաղությունն այլընտրանք չունի, այդ իսկ պատճառով Թբիլիսին աջակցում է բանակցություններին և Հարավային Կովկասում կայունության հաստատմանը:
Վրաստանի փոխարտգործնախարարը նաև հիշեցրել է, որ Թբիլիսին շահագրգռված է Անկարայի և Բաքվի հետ ավանդական ռազմավարական հարաբերությունների զարգացմամբ:
«Մի քանի ամիս առաջ մենք թարմացրեցինք մեր հարաբերությունները Հայաստանի հետ ՝ հասցնելով այն ռազմավարական գործընկերության մակարդակի։ Կարծում ենք, որ դա մեծ ներդրում կունենա տարածաշրջանում համագործակցության գործընթացում», - ասել է նա ։
Փոխնախարարն անդրադարձել է նաև տարածաշրջանում կոմունիկացիոն նախագծերին։ Դարսալիան մատնանշել է տարածաշրջանի հնարավորությունները, ինչպես նաև «Միջին միջանցքի» զարգացման հեռանկարները։

Грузия заинтересована в развитии процесса по заключению мирного договора между Арменией и Азербайджаном, и предлагает соседям, которым доверяет, свою площадку для переговоров. Об этом замминистра иностранных дел Грузии Лаша Дарсалия заявил на Дипломатическом форуме в Анталье.
По его словам, Тбилиси важен мир в регионе, и грузинская сторона надеется, что Ереван и Баку придут к соглашению, от которого выиграют обе стороны.
Дарсалия отметил, что Грузия видит, понимает и учитывает определенные сложности, существующие в двусторонних переговорах между Арменией и Азербайджаном. С этой целью Тбилиси ранее выступил с инициативой мирного добрососедства и предложил поддержку обеим странам по части проведения переговоров.
"Для нас очевидно, что нужно поддерживать сотрудничество (имеет в виду три страны Южного Кавказа – ред.), вместо того, чтобы впускать посторонних игроков на нашу арену", – сказал Дарсалия.
Он подчеркнул, что миру в регионе нет альтернативы, по этой причине Тбилиси поддерживает переговоры и установление стабильности на Южном Кавказе.
Замглавы МИД Грузии также напомнил, что Тбилиси заинтересован в развитии традиционных стратегических отношений с Анкарой и Баку.
"Пару месяцев назад мы обновили наши отношения с Арменией, доведя их до уровня стратегического партнерства. Считаем, что это внесет большой вклад в процесс сотрудничества в регионе", - сказал он.
Замминистра также коснулся коммуникационных проектов в регионе. Дарсалия указал на возможности региона, а также перспективы развития "Среднего коридора".