Վլադիմիր Պուտինն ու Նիկոլ Փաշինյանը կքննարկեն ԼՂ կարգավորման հարցը
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ կքննարկի Ղարաբաղյան կարգավորման հարցը։ Այս մասին Արեւելյան տնտեսական ֆորումի շրջանակում ասել է ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
«Ակնկալվում է, որ կքննարկվի Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման թեման։ Ռուսաստանը շարունակում է իր համակողմանի աջակցությունը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործում՝ առաջնորդների միջեւ եռակողմ պայմանավորվածությունների հիման վրա։ Ռուսական խաղաղապահ զորախումբն ապահովում է տարածաշրջանի անվտանգությունը»,-հավելել է նա։
Նա նշել է, որ առաջնորդները կքննարկեն նաեւ ռուս-հայկական հարաբերությունների առանցքային ասպեկտները, այդ թվում՝ առեւտրատնտեսական համագործակցության զարգացման հեռանկարները։ «Էներգետիկայի ոլորտում փոխգործակցությունը զարգանում է։ Գազի մատակարարումները Ռուսաստանից՝ տարեկան ավելի քան 2,4 մլրդ խմ (1,41 մլրդ խմ՝ ընթացիկ տարվա հունվար-հունիս ամիսներին)»,-ընդգծել է Ուշակովը։

Путин и Пашинян на полях ВЭФ обсудят урегулирование в Карабахе
Президент России Владимир Путин на полях Восточного экономического форума (ВЭФ) обсудит с премьер-министром Армении Николом Пашиняном урегулирование в Нагорном Карабахе, сообщил в понедельник журналистам помощник главы государства Юрий Ушаков.
"Предполагается обсуждение тематики нагорнокарабахского урегулирования. Россия продолжает всемерное содействие в нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном на основе трехсторонних договоренностей лидеров. <...> Российский миротворческий контингент обеспечивает безопасность в регионе", - сказал Ушаков.
Стороны обсудят также ключевые аспекты российско-армянских отношений, включая перспективы наращивания торгово-экономического сотрудничества, добавил он. "Развивается взаимодействие в энергетическом секторе. Поставки газа из России - более 2,4 млрд куб. м в год (1,41 млрд куб. м в январе - июне этого года)", - сказал представитель Кремля.