Ռուս խաղաղապահների պատրաստած քարտեզը ոչ մի իրավական, քաղաքական հիմք չունի․ պետք է անհապաղ վերացնեն թերությունները. Ադրբեջանի խորհրդարանի փոխխոսնակ
"Այն բանից հետո, երբ Հայաստանը, որպես պարտված կողմ, ստիպված եղավ կապիտուլյացիա ստորագրել, երկու կողմերի համաձայնությամբ Ռուսաստանը ժամանեց Լեռնային Ղարաբաղ եւ սկսեց գործել որպես խաղաղարար: Ավելին, լիակատար երաշխիք է տվել, որ հայկական կողմը կպահպանի հայտարարության պայմանները։ Սակայն ռուս խաղաղապահների կողմից հայտարարության մեջ նախատեսված սահմանները խախտող նոր քարտեզ ներկայացնելը, մեր բուն և հին հողերը այլ անվան տակ ներկայացնելը, քարտեզի հետ մանիպուլյացիաները միանգամայն հասկանալի չեն",- այս մասին իր գրառման մեջ նշել է Միլի մեջլիսի փոխխոսնակ Ադիլ Ալիեւը, գրում է report.az—ը։
Նա նշել է, որ խաղաղարար գործունեությունն արտացոլված է միջազգային իրավունքում, եւ ոչ մի դեպքում չի կարող դուրս գալ խաղաղապահների վրա դրված խնդիրների եւ պարտականությունների շրջանակներից.
"Ռուս խաղաղապահների պատրաստած քարտեզը ոչ մի իրավական, քաղաքական հիմք չունի։ Սա առաջին հերթին Ադրբեջանի ՝ միջազգային իրավունքով ճանաչված տարածքային ամբողջականության խախտում է, ինչպես նաև ուղղակիորեն հակասում է 2020թ.նոյեմբերի 10-ի հայտարարության պայմաններին։ Այդ իսկ պատճառով նրանք պետք է անհապաղ հեռացնեն տարածված քարտեզներում առկա թերությունները, առանց այդ էլ Ռուսաստանի՝ որպես խաղաղապահների տեղակայումը Լեռնային Ղարաբաղում միանշանակ չի ընկալվել մեր հասարակության կողմից" ։
"Հավանաբար, Ռուսաստանի կողմից Հայաստանին հանձնված ոչնչացված, շարքից դուրս բերված տեխնիկայի ցուցադրումը Հաղթանակի զորահանդեսին, ադրբեջանա-թուրքական հարաբերությունների առավել ամրապնդումը լրջորեն անհանգստացնում է Ռուսաստանում որոշ ուժերի: Թող չմոռանան, որ գրեթե 30 տարի թղթի վրա մնացած բանաձևերը մեր փառավոր բանակը հաղթական գերագույն գլխավոր հրամանատարի հրամանատարության ներքո կատարեց ընդամենը 44 օրում։ Այսօր մեր երկիրն ուժեղագույն պետություններից մեկն է ոչ միայն տարածաշրջանում, այլև աշխարհում։ Թող վստահ լինեն, որ հերթական նման սխալի արդյունքում, ինչպես նաև ցանկացած սադրանքի, որը կիրականացնեն Հայաստանն ու նրա հովանավորները՝ էլ ավելի կորուստներ կունենան", - ընդգծել է Ա.Ալիևը։
Նշենք, որ նախօրեին հրապարակված նոր քարտեզում ավելացել են ռուսական նոր դիտակետեր, այդ թվում՝ Հին Թաղերում։

Вице-спикер: Российские миротворцы должны незамедлительно устранить недочет с картой
"После того, как Армения как проигравшая сторона была вынуждена подписать капитуляцию, по согласию обеих сторон Россия прибыла в Нагорный Карабах и начала функционировать в качестве миротворца. Более того, дала полную гарантию, что армянская сторона будет соблюдать условия заявления. Однако представление российскими миротворцами новой карты, нарушающей границы, предусмотренные в заявлении, представление наших исконных и древних земель под другим названием, манипуляции с картой совершенно не понятны".
Как передает Report, об этом на своей странице в facebook написал вице-спикер Милли Меджлиса Адиль Алиев.
Он отметил, что миротворческая деятельность отражена в международном праве, и ни в коем случае не может выходить за рамки задач и обязанностей, возложенных на миротворцев: "Карта, подготовленная российскими миротворцами, не имеет никакой правовой, политической базы, более того они не имеют полномочий на подготовку такой карты. Это в первую очередь нарушение признанной международным правом территориальной целостности Азербайджана, а также напрямую противоречит условиям заявления от 10 ноября 2020 года. По этой причине они должны немедленно устранить недочет в распространенных картах, и так размещение России в качестве миротворцев в Нагорном Карабахе не однозначно воспринято нашим обществом".
"Видимо, демонстрация всему миру на параде Победы уничтоженной, выведенной из строя техники, переданной Армении Россией, большее укрепление азербайджано-турецких отношений серьезно беспокоит определенные силы в России. Пусть не забывают, что резолюции, которые оставались на бумаге почти 30 лет, наша славная армия под командованием победоносного Верховного Главнокомандующего исполнила всего за 44 дня. Сегодня наша страна является одним из самых сильных государств не только в регионе, но и в мире. Пусть будут уверены, что в результате очередной такой ошибки, а также любой провокации, которую совершат Армения и ее покровители, признавшая вассальность Армения понесет еще больше потерь", - подчеркнул А.Алиев.