Վաշինգտոնյան համաձայնագիրը պետք է ժողովրդին ներկայացվի. Արամ Ա
Վաշինգտոնյան համաձայնագիրը պետք է առարկայական մոտեցումով ժողովրդին ներկայացվի: Այս մասին այսօր՝ օգոստոսի 17-ին, Խաղողօրհնեքից հետո իր ելույթում ասել է Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Ա-ն՝անդրադառնալով
«Վերջերս ԱՄՆ մայրաքաղաքում, ԱՄՆ նախագահի միջամտությամբ եւ վկայությամբ կնքված Հայաստան- Ադրբեջան համաձայնագիրը անկասկած յուրահատուկ երեւույթ էր: Հայաստանի գծով հիշյալ համաձայնագրի ունենալիք  կարճաշունչ, թե երկարաշունչ, դրական թե բացասական հետեւանքների արժեւորումը կթոնենք քաղաքական վերլուծաբաններին: Սակայն կուզեմ հիշեցնել, թե Հայաստանը պետք է անդրադառնա, որ միակողմանի զիջումներով պայմանական սկզբունքներով եւ մանավանդ երկդիմի կետերով լեցուն խաղաղության որեւէ համաձայնագիր կարող է լուրջ վտանգ դառնա Հայաստանի համար: Հետեւաբար հիշյալ համաձայանգիրը պետք է առարկայական մոտեցումով ժողովրդին ներկայացվի:
Անհրաժեշտ է, որ համաձայնագրի հետ կապված ժողովուրդը ասելիք ունենա: Կուզեմ հիշեցնել,որ այսօր Հայաստանը աշխարհաքաղաքական ուժերի բախման թատերաբեմ դառնալու վտանգի ենթակա է»,-ասել է նա:
Արամ Ա-ն նշել է, որ Վաշինգտոնում ժպիտների ու խոստումների տեղատարափի տակ ստորագրված խաղաղության համաձայնագիրը հույս ու ժպիտ կբերի նաեւ զոհվածների ընտանիքների եւ Արցախի ժողովրդին, սակայն պատմությունը հիշեցնում է, որ  ժամանակավոր շահերով պետք չէ առաջնոդվել եւ Հայաստանը հավասարակշռված քաղաքականություն պետք է վարի՝ ելնելով իր շահերից:
Արամ Ա-ն անդրադարձել է նաեւ գերիների խնդրին եւ Արցախում Ադրբեջանի վարած հակահայ քաղաքականության մասին եւ ընդգծել, որ Արցախն անցյալ չէ, եւ պետք է հետամուտ լինել Արցախ վերադառնալու Արցախի ժողովրդի անխախտ իրավունքին, ինչպես նաեւ եկեղեցիների պահպաման միջազգային իրավունքին:

Католикос Арам I: Вашингтонское соглашение должно быть представлено народу
Католикос Великого Дома Киликийского Арам I, выступая сегодня, 17 августа, после праздника Освящения винограда, заявил, что Вашингтонское соглашение должно быть представлено народу с предметным и ясным подходом.
«Недавно в столице США при посредничестве и в присутствии президента США было подписано соглашение между Арменией и Азербайджаном. Это, несомненно, явление особое. Оценку возможных краткосрочных или долгосрочных, положительных или отрицательных последствий данного соглашения по отношению к Армении мы оставим политическим аналитикам. Однако я хочу напомнить, что Армения должна учитывать: любое мирное соглашение, основанное на односторонних уступках, условных принципах и, особенно, наполненное двусмысленными пунктами, может стать серьёзной угрозой для страны. Следовательно, это соглашение должно быть представлено народу именно с предметным подходом.
Необходимо, чтобы и народ имел возможность высказаться по поводу соглашения. Хочу напомнить, что сегодня Армения находится под угрозой превратиться в арену столкновения геополитических сил», — сказал он.
Арам I отметил, что подписанное в Вашингтоне под дождём улыбок и обещаний мирное соглашение может подарить надежду и улыбку семьям погибших и народу Арцаха. Однако история напоминает нам, что нельзя руководствоваться временными выгодами, и Армения должна вести уравновешенную политику, исходя из собственных интересов.
Католикос также коснулся вопроса пленных и политики, проводимой Азербайджаном в Арцахе, подчеркнув, что Арцах — это не прошлое, и необходимо продолжать добиваться незыблемого права народа Арцаха на возвращение, а также обеспечения международно-правовой защиты церквей.