Ստեփանակերտի օդանավակայանի շահագործման հարցը օրակարգում է. Մայիլյան
Ստեփանակերտի օդանավակայանի շահագործման հարցը օրակարգում է, նշել է Արցախի արտգործնախարար Մասիս Մայիլյանը։
«Օդանավակայանը չի գործում այն պատճառով, որ Ադրբեջանը օգտագործում է իր անդամակցությունը ICAO-ին եւ խոչընդոտներ է ստեղծում։ Սանով նրանք շարունակում են Արցախի ժողովրդի հանդեպ մեկուսացման քաղաքականությունը», - ասել է նա:
Նախարարը նկատել է, որ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից հնչեցված սպառնալիքները՝ մասնավորապես քաղաքացիական ինքնաթիռներին հարվածելու մասով անընդունելի են:
«Սա անընդունելի մոտեցում է, որը խոչընդոտում է արցախցիների հիմնական իրավունքների, մասնավորապես՝ ազատ տեղաշարժվելու իրավունքի իրականացմանը»,- ասել է նա:

Вопрос эксплуатации Степанакертского аэропорта находится на повестке дня: Маилян
Вопрос эксплуатации Степанакертского аэропорта находится на повестке дня, отметил министр иностранных дел Арцаха Масис Маилян.
«Аэропорт не действует из-за того, что Азербайджан использует свое членство в ICAO и создает препятствия. Баку продолжает политику изоляции в отношении народа Арцаха», - сказал он.
Министр отметил, что озвученные властями Азербайджана угрозы, в частности, удары по гражданским самолетам, неприемлемы.
«Это неприемлемый подход, который препятствует реализации основных прав арцахцев, в частности, права на свободное передвижение», - резюмировал министр.