Ստանիսլավ Զասի հետ հեռախոսազրույցում Արա Այվազյանը անթույլատրելի է համարել ՀԱՊԿ անդամ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից ոտնձգության փորձը
Մայիսի 13-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը հեռախոսազրույց ունեցավ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ:
Նախարարի պաշտոնակատար Այվազյանը գլխավոր քարտուղար Զասին ներկայացրեց մայիսի 12-ից Հայաստանի պետական սահմանին տեղի ունեցած վերջին միջադեպի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը: Արա Այվազյանը անթույլատրելի համարեց ՀԱՊԿ անդամ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից ոտնձգության փորձը՝ նշելով, որ դա լուրջ սպառնալիք է նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանը:
Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին նմանօրինակ իրավիճակներում Հավաքական անվտանգության պայմանագրի դրույթների և ՀԱՊԿ կանոնադրությամբ նախատեսված գործիքակազմի կիրառման շուրջ:

Ара Айвазян посчитал недопустимой попытку посягательства Азербайджана на суверенную территорию Республики Армения – члена ОДКБ
13 мая исполняющий обязанности министра иностранных дел Армении Ара Айвазян провел телефонный разговор с генеральным секретарем ОДКБ Станиславом Засем.
И. о. министра Айвазян представил генеральному секретарю Засю ситуацию, сложившуюся в результате последнего инцидента на государственной границе Армении с 12 мая. Ара Айвазян посчитал недопустимой попытку посягательства Азербайджана на суверенную территорию Республики Армения – члена ОДКБ, отметив, что это является серьезной угрозой также региональной безопасности и стабильности.
Собеседники обменялись мнениями вокруг положений Договора о коллективной безопасности в подобных ситуациях и применения инструментария, предусмотренного Уставом ОДКБ.