Սերժ Սարգսյանն Ալիևին անվանել է կապիտուլյանտի փաստաբան ու դեռահաս գլուխգովան
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը պատասխանել  է Մատաղիսում Իլհամ Ալիևի հնչեցրած ցնորամիտ արտահայտություններին։
«Ադրբեջանի ղեկավարը իրեն պահում է գլուխգովան դեռահաս տղայի պես, որ ժամանակին ծեծ ուտելուց հետո վազել է հորը օգնության կանչելու և նրա հետևում կանգնած մեծ-մեծ խոսում ու հոխորտում է:
Բա ինչո՞ւ 3 կամ 10 տարի առաջ չէի՞ր հրավիրում Արցախի Հանրապետության Մարտակերտի շրջանի Մատաղիս գյուղ:
Բա այն ժամանակ այդպես աքլորանայիր, երբ բողոքում էիր, որ փակ դռների հետևում քեզ ճնշում են՝ ճանաչել Արցախի անկախությունը:
Զարմանալի չէ, որ այն ամենից հետո, ինչ տեղի ունեցավ վերջին երեք տարում, սա ստանձնել է կապիտուլյանտի փաստաբանի դերը, պաշտպնության տակ առել նրան և միասին, ձեռք ձեռքի տված տևական ժամանակ թիրախավորում են ինձ, իմ մարտական ընկերներին, որոնց մեծ մասը Արցախի հերոսներ են:
«Դեզերտի՞ր»՝ ասում ես: Ով խոսի դեզերտիրությունից, դու լռի՛ր: Բոլորը գիտեն, թե Արցախյան առաջին պատերազմում որտեղ էի ես, և որտեղ էիր դու, երբ քո հայրենակիցները զոհվում էին հայոց քաջազունների հետ պայքարում, որ հայ ժողովուրդը մղում էր իր հնագույն օրրանում ինքնապաշտպանության և Արցախի ազատագրման համար:
Տարիքդ այնպիսին էր, որ կարող էիր և պարտավոր էիր լինել մարտի դաշտում:
Որտե՞ղ էիր, ես գիտեմ: Ասա, թող ուրիշներն էլ իմանան:
Դու Հայաստանում հիմա լավ գործընկեր ունես, հրավիրի՛ր նրան, քանի ժամանակ ունես, իսկ երբ նա այլևս գործընկերդ չի լինի, ա՛յ այդ ժամանակ ես կգամ և՛ Մատաղիս, և՛ Ացախի Հանրապետության ցանկացած այլ տարածք»:

Серж Саргсян ответил на оскорбления Алиева в свой адрес
Саргсян, в частности, заявил: «Руководитель Азербайджана ведёт себя, как хвастливый подросток, который после того, как его в своё время побили, побежал за отцом и только в его присутствии воспрянул духом.
Почему ты 3 или 10 лет назад не приглашал меня в Матагис? Почему ты так не петушился, когда жаловался, что за закрытыми дверями тебя вынуждают признать независимость Арцаха.
Неудивительно, что после всего того, что случилось за последние три года, ты взял на себя роль адвоката капитулянта, взял его под свою защиту и вместе, рука об руку, вы уже долгое время целитесь в меня, моих боевых товарищей, большая часть которых – герои Арцаха.
Ты меня называешь «дезертиром»? Кому-кому, а тебе не стоит говорить о дезертирстве. Все знают, где был я и где был ты во время первой арцахской войны, когда твои соотечественники воевали с армянскими храбрецами и гибли в жестоких сражениях армянского народа за освобождение своей древней колыбели - Арцаха.
Ты был уже в таком возрасте, что мог и был обязан находиться на поле боя. Где ты был, я знаю. Скажи, пусть узнают и другие.
У тебя сейчас в Армении хороший партнёр - пригласи его в Матагис, пока есть время. А когда он больше не будет твоим партнёром, вот тогда я приеду и в Матагис, и в любое другое село Республики Арцах».
Отметим, что на днях в своем выступлении Серж Саргсян напомнил Алиеву, что он и его отец проиграли ему как во время первой арцахской войны, так и на дипломатическом поприще – за столом переговоров.
В ответ на это Алиев обозвал Саргсяна «дизертиром», напомнил, что его по паспорту зовут не Серж, а «Сержик» и пригласил его в оккупированный в настоящее время арцахский Матагис.