Ռուսաստանը պատրաստ է նպաստել Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը. Լավրով
Ռուսաստանի Դաշնությունը պատրաստ է նպաստել Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը: Այս մասին այսօր Երևանում ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ համատեղ ասուլիսում ասաց ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Մենք չենք խոսում ինչ-որ մերձեցման, ջերմացման մասին։ Երբ մենք ունենք հարևաններ, որոնք մեզ տրված են աշխարհագրությամբ, պատմությամբ, մենք հարաբերություններ ենք հաստատում յուրաքանչյուրի հետ։ Սա ստույգ է ՀԱՊԿ-ի, ԱՊՀ-ի, ԵԱՏՄ-ի մեր բոլոր գործընկերների առումով, ինչպես նաև Թուրքիայի, Իրանի, Արևելյան Եվրոպայի երկրների։ Մենք բոլորի հետ ցանկանում ենք ունենալ: Եվ մենք ամեն կերպ աջակցում ենք Հայաստանի և Թուրքիայի միջև գոյություն ունեցող խնդիրների հաղթահարմանը»,- նշեց Լավրովը։
Նա հիշեցրեց, որ 2010 թվականին նպաստել են Ցյուրիխյան արձանագրությունների ստորագրմանը, որոնց ճակատագիրը բոլորին հայտնի է։
«Մենք շարունակում ենք պատրաստ լինել, երկկողմ շահագրգռվածության դեպքում, օգտագործել մեր հնարավորությունները՝ առաջ տանելու Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորումը։ Մենք բացարձակապես որևիցե հիմք չենք տեսնում ենթադրելու, որ այս երկրների միջև ինչ-որ մեկը պատերազմ կսկսի, և ամեն դեպքում մեր ամբողջ քաղաքականությունն ուղղված է այստեղ խաղաղություն և փոխշահավետ համագործակցություն հաստատելուն»,-  ասաց Սերգեյ Լավրովը։

Россия готова содействовать нормализации отношений между Арменией и Турцией: Лавров
Россия готова содействовать нормализации отношений между Арменией и Турцией. Об этом сегодня в Ереване на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Армении Зограбом Мнацаканяном заявил министр ИД России Сергей Лавров.
"Мы не говорим о каком-то сближении, потеплении. Когда у нас есть соседи, которые нам даны географией, историей, мы устанавливаем отношения с каждым. Это точно в плане ОДКБ, СНГ, всех наших партнеров по ЕАЭС, а также Турции, Ирана, стран Восточной Европы. И мы всячески поддерживаем преодоление существующих между Арменией и Турцией проблем", - отметил Лавров.
Он напомнил, что в 2010 году они способствовали подписанию Цюрихских протоколов, судьба которых всем известна.
"Мы продолжаем быть готовыми, в случае двусторонней заинтересованности, использовать наши возможности для продвижения нормализации отношений между Арменией и Турцией. Мы абсолютно не видим никаких оснований полагать, что между этими странами кто-то начнет войну и в любом случае вся наша политика направлена на установление здесь мира и взаимовыгодного сотрудничества", - сказал Сергей Лавров.