Ռուսաստանը գլխավոր դեր է խաղացել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության դադարեցման գործում․ Պուտին
Ռուսաստանը գլխավոր դեր է խաղացել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության դադարեցման գործում։ Այս մասին այսօր Դաշնային ժողովին ուղղված ամենամյա ուղերձի ժամանակ ասել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
Նրա խոսքով ՝ Ռուսաստանը բաց է միջպետական լայն համագործակցության համար։ Նա հանդես է գալիս ՄԱԿ – ի շրջանակներում համաշխարհային գործերում առանցքային դերի պահպանման եւ ամրապնդման օգտին: Մոսկվան ձգտում է աջակցել տարածաշրջանային հակամարտությունների կարգավորմանը։
"Արդեն շատ բան ենք արել Սիրիայում իրավիճակի կայունացման, Լիբիայում քաղաքական երկխոսություն հաստատելու համար։ Ռուսաստանը գլխավոր դեր է խաղացել այն բանում, որ հաջողվել է դադարեցնել զինված հակամարտությունը Լեռնային Ղարաբաղի շրջանում", - ընդգծել է Ռուսաստանի նախագահը ։
Նա հավելել է, որ փոխադարձ հարգանքի հիման վրա է, որ Մոսկվան հարաբերություններ է կառուցում աշխարհի պետությունների բացարձակ մեծամասնության հետ Ասիայում, Լատինական Ամերիկայում, Ասիայում, ինչպես նաև Եվրոպայի շատ երկրների հետ:

Россия сыграла главную роль в остановке конфликта в Нагорном Карабахе: Путин
Россия сыграла главную роль в остановке конфликта в Нагорном Карабахе, сказал президент страны Владимир Путин в ходе ежегодного послания Федеральному Собранию.
По его словам, Россия открыта для широкого межгосударственного сотрудничества. Она выступает за сохранение и укрепление ключевой роли в мировых делах – в рамках ООН. Москва стремиться оказать содействие в урегулировании региональных конфликтов.
"Уже многое сделали для стабилизации ситуации в Сирии, для налаживания политического диалога в Ливии. Россия сыграла главную роль в том, что удалось остановить вооруженный конфликт в районе Нагорного Карабаха", - подчеркнул российский лидер.
Он добавил, что именно на основе взаимного уважения Москва выстраивает отношения с абсолютным большинством государств мира в Азии, Латинской Америке, Азии, со многими странами Европы.