Ռուսաստանի լրագրողների միությունը անհանգստացած է Հայաստանում ռուսական հեռուստաալիքների հեռարձակման վերաբերյալ
Հայաստանում ՌԴ հեռուստաալիքների հեռարձակման սահմանափակումը մտահոգություն է առաջացնում, Ռուսաստանի լրագրողների Միությունում Ուշադիր կհետեւեն իրավիճակին, "ՌԻԱ Նովոստի" - ին հայտնել է Ռուսաստանի կոմկուսի քարտուղար Տիմուր Շաֆիրը:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը օրենք է ստորագրել, որը սահմանափակում է հանրային մուլտիպլեքսում արտասահմանյան, այդ թվում ՝ ռուսական հեռուստաալիքների հեռարձակումը: "Ցանկացած գործողություն, որն ուղղված է մեր գործընկեր-լրագրողների աշխատանքի եւ իրավունքների ցանկացած սահմանափակմանը, չի կարող անհանգստություն չառաջացնել։ Եվ, համապատասխանաբար, ՀՀ Նախագահի ստորագրած օրենքը նման դեպքերի թվին է դասվում", - ասել է Շաֆիրը։
Նրա խոսքով ՝ հարց է հարուցում այնպիսի լրացուցիչ միջոցների ներդրման անհրաժեշտությունը, ինչպիսիք են միջպետական համաձայնագրերը։ Շաֆիրը նշել է, որ դրանք բավական խնդրահարույց կլինի օպերատիվ ռեժիմով կնքել մինչեւ 2021 թվականի հունվարը: "Նաեւ այնքան էլ հասկանալի չէ, թե ինչու գործնական առումով չի կարող շարունակել գործել ԶԼՄ-ների հետագա պարզ լիցենզավորման սկզբունքը։ Մենք ուշադիր հետեւելու ենք իրավիճակին", - հավելել է նա։
Նշենք, որ Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի ղեկավար Տիգրան Հակոբյանը բազմիցս հայտարարել է ազգային թվային մուլտիպլեքսից արտասահմանյան հեռուստաընկերություններին հեռացնելու անհրաժեշտության մասին ' ելնելով տեղեկատվական անվտանգության նկատառումներից: Նա հունվարի 29-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ կրկնել է իր դիրքորոշումը ՝ պատճառաբանելով, որ կարգավորիչը խախտումների դեպքում արտասահմանյան հեռուստաընկերությունների վրա ազդեցության մեխանիզմներ չունի:
Ավելի վաղ Երեւանում ՌԴ դեսպանատունը հայտարարություն էր տարածել, որում նշել էր, որ "Տեսալսողական մեդիայի մասին" նոր օրինագիծը, որն ընդունվել է Հայաստանի խորհրդարանի կողմից առաջին ընթերցմամբ, կանդրադառնա ռուսական հեռուստաալիքների ճակատագրի վրա: Դիվանագիտական ներկայացուցչությունում նշել են, որ օրինագծի ընդունումը կհանգեցնի մեդիատարածքի մի ամբողջ ոլորտի բավականին լուրջ վերափոխման, նոր պայմաններում օտարերկրյա հեռարձակողները կկարողանան հանրային մուլտիպլեքսում հեռարձակվել միայն միջպետական պայմանագրի հիման վրա:
Ինչպես ընդգծել են դեսպանատնից, առաջին հերթին խոսքը ռուսական հեռուստաալիքների մասին է: Դիվանագիտական ներկայացուցչության կարծիքով ՝ նորամուծության պատճառով պետք է պայմանավորվել նոր "խաղի կանոնների" մասին, որոնք, ըստ նրա, կառաջարկի Երևանը ։ Հայտարարության մեջ նշվում էր, որ ռուսական կողմն արդեն բազմիցս նշել է համապատասխան երկխոսության պատրաստակամությունը եւ սպասում է հայ գործընկերների պատասխանին:

Союз журналистов России обеспокоен возможным ограничением вещания российских каналов в Армении
Ограничение вещания телеканалов РФ в Армении вызывает обеспокоенность, в Союзе журналистов России будут внимательно следить за ситуацией, заявил РИА Новости секретарь СЖР Тимур Шафир.
Ранее сообщалось, что президент Армении Армен Саркисян подписал закон, ограничивающий вещание иностранных, в том числе российских телеканалов в общественном мультиплексе.
"Любые действия, направленные на любые ограничения в отношении работы и прав наших коллег-журналистов, не могут не вызывать обеспокоенности. И соответственно закон, подписанный президентом Армении, относится к числу подобных событий", - сказал Шафир.
По его словам, вызывает вопрос необходимость введения таких дополнительных мер, как межгосударственные соглашения. Шафир отметил, что их будет достаточно проблематично заключить в оперативном режиме до января 2021 года.
"Также не очень понятно, почему в практическом плане не может продолжать действовать принцип простого дальнейшего лицензирования СМИ. Мы будем внимательно следить за ситуацией", - добавил он.
Глава Нацкомиссии по телевидению и радио страны Тигран Акопян неоднократно заявлял о необходимости исключения из национального цифрового мультиплекса иностранных телекомпаний исходя из соображений информационной безопасности. Он повторил свою позицию на пресс-конференции 29 января, обосновав ее тем, что у регулятора нет механизмов воздействия на иностранные ТВ в случае нарушений. Ранее посольство РФ в Ереване распространило заявление, в котором отметило, что новый законопроект "Об аудиовизуальном медиа", принятый парламентом Армении в первом чтении, скажется на судьбе российских телеканалов. В диппредставительстве отметили, что принятие законопроекта приведет к достаточно серьезной трансформации целой отрасли медийного пространства, в новых условиях иностранные вещатели смогут транслироваться в общественном мультиплексе только на основе межгосударственного договора. Как подчеркнули в посольстве, в первую очередь идет речь о российских телеканалах.
По мнению диппредставительства, из-за нововведения нужно будет договариваться о новых "правилах игры", которые, по его предположению, будет предлагать Ереван. В заявлении отмечалось, что российская сторона уже не раз обозначала готовность к соответствующему диалогу и ждет ответа армянских партнеров.