Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև մրցակցությունը Հարավային Կովկասում ազդեցության համար կրկին սրվում է. Բաբուխանյան
Սեփական ռեսուրսների գրագետ ինքնագնահատականի վրա հիմնված ռացիոնալ, առողջ գաղափարախոսական բազիսային զարգացման բացակայության արդյունքում Հայաստանում հետընթաց է սկսվել հասարակական զարգացման մեջ, ինչը հասարակությանը բերել է պարզունակ սպառողականության և գավառական ազգայնականության։ Եվրասիական փորձագիտական ակումբի կողմից կազմակերպված "Ռուսաստանի ռազմավարական դաշնակցի կերպարը ժամանակակից հայ հասարակության մեջ" խորհրդաժողովում նման կարծիք է հայտնել "Սահմանադրական իրավունք միության" նախագահ Հայկ Բաբուխանյանը։
"Եթե այստեղ ավելացնենք Հայաստանի ներքին քաղաքական կառուցվածքի հարցերում հայկական Սփյուռքի բացարձակ չհիմնավորված հավակնությունը, ինչպես նաև քաղաքացիների հիմնական զանգվածի ՝ իրենց երկրի ճակատագրական հարցերի լուծումից օտարվածության զգացումը, այսինքն ՝ քաղաքացիական հասարակության բացակայությունը, ապա պարզ է դառնում, թե ինչպես են արևմտյան գաղափարական և քաղաքագիտական ինստիտուտները Հայաստանում ստեղծել ազգային տեսանկյունից անդիմադրողականության մթնոլորտ", - պնդում է քաղաքական գործիչը։
Նրա խոսքով ՝ հենց նման "անառողջ մթնոլորտն" է թույլ տվել 2018 թվականին Հայաստանում, ինչպես եւ ԱՊՀ եւ Արեւելյան Եվրոպայի մի շարք երկրներում, իրականացնել "գունավոր հեղափոխություն, որի արդյունքում երկիրը հայտնվել է հսկայական աշխարհաքաղաքական եւ գաղափարախոսական պառակտման մեջ և արեւմտյան տեխնոլոգիաները հասել են իրենց նպատակին": Դրա վրա, Բաբուխանյանի պնդմամբ, ծախսվել եւ ծախսվում են հսկայական ռեսուրսներ, եւ դա նոր չէ, այդ իրավիճակը հասունացել է երկար տարիներ՝ գրեթե 80-ականների վերջից, եւ հասցվել է տրամաբանական ավարտին։ "Հայաստանում իշխանության բերվեցին արևմտամետ ուժեր, որոնք կողմ էին ԵԱՏՄ-ից Հայաստանի դուրս գալուն, Հայաստանի անվտանգության "այլընտրանքային" համակարգի ստեղծմանը և այլն։ Բնական է, որ նրանց գործողություններն ուղղված են եղել հայ և ռուս ժողովուրդների դեմ", - հավաստիացնում է Բաբուխանյանը։
Նրա խոսքով ՝ արցախյան երկրորդ պատերազմը (2020թ. սեպտեմբեր-նոյեմբեր) ոչ միայն մերկացրեց Հայաստանի Հանրապետության արտաքին և ներքին անվտանգության համակարգի ողջ խոցելիությունը, այլև լիովին ցուցադրեց հայ ժողովրդին պարտադրված գաղափարական մատրիցայի իմպոտենցիան և անհեռանկարայնությունը։
"Բայց նույնիսկ վերը նշված գործընթացների տխուր արդյունքները, այսօր չեն կանգնեցնում հայ ժողովրդի դեմ գաղափարական ճակատի "մարտիկներին", որոնց հանրային գիտակցության մեջ շարունակվում են հակառուսական գաղափարական թույնի բռնկումները։ Բոլոր տեսակի արևմտյան ֆոնդերը նոր ուժով շռայլորեն ֆինանսավորում են իրենց հետեւորդների գործունեությունը, որոնց շարքերում են բազմաթիվ ԶԼՄ-ներ, հասարակական ևքաղաքական գործիչներ:
Ցավոք, վերոնշյալ ուղղությամբ հակազդեցությունը նույնպես ունի ոչ համակարգային բնույթ: Չնայած նրան, որ Հայաստանում առկա է գաղափարական առողջ մթնոլորտ ստեղծելու հսկայական ներուժ, այդ թվում նաև հայ հասարակության մեջ Ռուսաստանի իրական կերպարի ստեղծման գծով, որը դեռևս իր հիմնական զանգվածում շարունակում է մնալ ռուսամետ: Բայց ինչ վերաբերում է քաղաքական ինստիտուտներին, ապա հարկ է նշել, որ օբյեկտիվորեն ռուսամետ քաղաքական ուժերն այդպես էլ չկարողացան միասնական ճակատ ստեղծել, ինչպիսին կարող էր դառնալ տարեսկզբին հիմնադրված "Ուժեղ Հայաստան Ռուսաստանի հետ" շարժումը",- հայտարարել է քաղաքական գործիչը:
Նրա խոսքով, բնական է, որ միայն հայ հասարակության ներքին ռեսուրսներով հնարավոր չէ դիմակայել այն համաշխարհային ուժերին, որոնք մեր երկրում "գաղափարական դիվերսիոն աշխատանք են տանում հայ-ռուսական հարաբերությունների խաթարման ուղղությամբ": Ցավոք, նշել է նա, այստեղ առանձնապես "փափուկ ուժ" չի ցուցաբերում նաև Ռուսաստանը: "Այս կարևոր գործիքը մեր ռազմավարական դաշնակիցն առայժմ մի փոքր երկչոտ է օգտագործում։ Նույնը վերաբերում է Հայաստանում ռուսական լրատվամիջոցներին։ Երբեմն իրենց անզգույշ և անտեղյակ արտահայտություններով կրակի վրա յուղ են լցնում նաև որոշ ռուս հասարակական գործիչներ, ինչը կամա թե ակամա ձեռնտու է նրանց, ովքեր մեր հասարակության մեջ տարածում են հակառուս տրամադրություններ",-պնդում է Բաբուխանյանը։
Այս ամենը, ըստ նրա, այսօր տեղի է ունենում ծայրահեղ բարդ աշխարհաքաղաքական պայմաններում, որոնք ստեղծվել են թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայից հետո ՝ 2020-ի աշնանը։ "Վերջին ամիսների ընթացքում Ռուսաստանի դերը տարածաշրջանում էապես փոխվել է, իսկ ռազմաքաղաքական ազդեցությունն աճել։ Ահա հետպատերազմյան տարածաշրջանային լանդշաֆտում Ռուսաստանի դերի հիմնական փոփոխությունները`
Արցախի, Սյունիքի, Տավուշի, հայ-թուրքական սահմանի անվտանգությունն ապահովում են ռուս զինվորականները, խաղաղապահներն ու սահմանապահները։ Ռուսաստանը կանգնեցրեց պատերազմը ՝ կանխելով Արցախի Հանրապետության և Սյունիքի մնացած մասի օկուպացիան։ Դրանով ևս մեկ անգամ վերահաստատեց տարածաշրջանում իր կայունացնող և խաղաղարար առաքելությունը, ցույց տվեց իր հավատարմությունը դաշնակցային պարտքին, ինչպես նաև հայ ժողովրդի պաշտպանի դերին։
Արցախը դարձել Է ՌԴ պատասխանատվության տարածք։ ԽՍՀՄ փլուզումից հետո առաջին անգամ այստեղ հայտնվեցին ռուսական ռազմական կազմավորումներ։
Տարածքների ձեռքբերման համար Ադրբեջանը վճարել է իր ինքնիշխանության մի մասը հօգուտ Թուրքիայի ։ "Մեկ ժողովուրդ, երկու պետություն" կարգախոսի ներքո Թուրքիան գործնականում անեքսիայի ենթարկեց Ադրբեջանին, ինչպես դա եղավ 1918թ.: Համապատասխանաբար Ռուսաստանը ակտիվ պայքար է մղում Ադրբեջանում ազդեցության պահպանման համար։
Թուրքիան ուժեղացրել է իր էքսպանսիոնիստական նկրտումները նեոօսմանական ռազմավարական նպատակների ՝ Հարավային Կովկասի, ապա Հյուսիսային Կովկասի, Աբխազիայի, Ղրիմի անեքսիայի ուղղությամբ։ Միաժամանակ նա ցանկանում է ընդլայնել իր ազդեցությունը Ռուսաստանի եւ Միջին Ասիայի թուրքալեզու ժողովուրդների վրա ՝ մարմնավորելով իր վաղեմի երազանքը ՝ վերահսկել Արեւելք-Արեւմուտք առանցքը, որով արեւելքից արեւմուտք, շրջանցելով Ռուսաստանը, կընթանան միջինասիական էներգառեսուրսները եւ չինական ապրանքները, իսկ արեւմուտքից արեւելք ՝ պանթուրքիզմի գաղափարախոսությունը, ինչպես նաեւ, այսպես կոչված, արեւմտյան արժեքները", – բացատրեց Բաբուխանյանը։ Դրանում, ըստ նրա, Թուրքիայի շահերը համընկնում են արևմտյան գլոբալիստական շրջանակների ծրագրերի հետ։ "Այդ պատճառով վերոնշյալ ուժերն ու նրանց սպասավորները շարունակում են վիժեցնել տարածաշրջանում կայունացման գործընթացը։ Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ մրցակցությունը Հարավային Կովկասի վրա ազդեցության համար կրկին սրվում է։
Ռուսաստանը, որպես Հայաստանի տարածքային ամբողջականության երաշխավոր, եւ որպես ՀԱՊԿ-ի հիմնական պետություն, բախվել է իր համար նոր խնդիրների ՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածք ադրբեջանական ռազմական կազմավորումների ներխուժումից հետո", - ընդգծել է նա։
Բաբուխանյանի խոսքով ՝ Ռուսաստանի հովանու ներքո տարածաշրջանին տրանսպորտային ցանցի ապաշրջափակման բարդ գործընթաց է սպասվում, ինչը կհանգեցնի նոր տնտեսական իրողությունների, եւ որպես հետեւանք ՝ տարածաշրջանում իրավիճակի քաղաքական եւ հոգեբանական ընկալման փոփոխությունների: Ընդ որում, նշել է նա, իրավիճակը կարող է ինչպես ավելի լիցքաթափվել, այնպես էլ նոր հակասություններ առաջ բերել:
"Թվարկածի ներքո Հայաստանին պետք է նոր ազգային գաղափարախոսություն, որի հիմքում պետք է լինի անվտանգությունը, պետականության պահպանումը, տարածաշրջանում նոր ճարտարապետության ֆոնին իր շահերի պաշտպանությունը, խաղաղության պահպանումն ու հարեւանների հետ հարաբերությունների կառուցումը, մրցունակ տնտեսության զարգացումը, հայրենադարձությունը, ազգի քաղաքակրթական ինքնիշխանության պահպանումը, կայուն քաղաքական համակարգը", - հայտարարել է նա:
Նրա խոսքով ՝ ազգային այս նոր գաղափարի իրագործումը նոր փուլ է հայոց պետականության զարգացման համար ՝ չորրորդ հանրապետության կառուցման ճանապարհին: "Դրա համար մենք պետք է գնանք Ռուսաստանի հետ նոր միություն ձեւավորելու եւ Ռուսաստան-Բելառուս - Հայաստան Միութենական պետություն մտնելու ճանապարհով", - հավաստիացրել է Բաբուխանյանը:
Հենց դրանով էլ, ըստ նրա, մեզ համար ճակատագրական խնդիր է լուծվում։ "Եվ այս խնդիրը լուծելու համար "Ուժեղ Հայաստան Ռուսաստանի հետ ՝ հանուն նոր Միության" շարժումը առաջիկա խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններում սատարելու է այն քաղաքական ուժերին, որոնք իրենց ծրագրում կողմ են հանդես գալու Միութենական պետության ստեղծմանը։
Ինչ վերաբերում է հետընտրական շրջանին, ապա կա միութենական Ռուսաստան-Բելառուս - Հայաստան միություն մտնելու համար հանրաքվե կազմակերպելու առաջարկ։ Այս գաղափարի կապակցությամբ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել հայ-ռուսական ռազմավարական դաշնակցության գաղափարախոս և ակտիվ հասարակական գործիչ Արամ Վիլենի Սաֆարյանին ՝ մեր շարժման զարգացմանն ուղղված մշտական աջակցության և առաջարկություններ ներկայացնելու համար", - ամփոփել է քաղաքական գործիչը:

Соперничество между Россией и Турцией за влияние на Южном Кавказе вновь обостряется: Бабуханян
В результате бессистемного развития и отсутствия рационального, здорового идеологического базиса, основанного на грамотной самооценке собственных ресурсов, в Армении начался регресс в общественном развитии, что привело общество к примитивному потребительству и провинциальному национализму. Такое мнение на конференции “Образ стратегического союзника России в современном армянском обществе”, организованной Евразийским экспертным клубом, выразил председатель партии «Союз «Конституционное право» Айк Бабуханян.
«Если сюда добавить зачастую абсолютно необоснованную претенциозность армянской Диаспоры в вопросах внутреннего политического устройства Армении, а также чувство отчужденности у основной массы граждан от решения судьбоносных вопросов своей страны, т.е. отсутствие гражданского общества, то становится ясно как западные идеологические и политтехнологические институты создали в Армении имунодефицитную с национальной точки зрения идеологическую атмосферу»,- утверждает политик.
По его словам, именно такая «нездоровая атмосфера» позволила в 2018 году в Армении, как и в свое время ряде стран СНГ и Восточной Европы, провести «цветную революцию, страна  оказалась в огромном геополитическом и идеологическом разломе, западные технологии достигли своей цели». На это, по утверждению Бабуханяна, тратились и сегодня тратятся огромные ресурсы, и это не ново, эта ситуация созревала много лет, практически с конца 80-х, и была доведена до логического конца. «К власти в Армении были приведены прозападные силы, которые выступали за выход Армении из ЕАЭС, за создание «альтернативной» системы безопасности Армении и т.д. Практически все представители власти прошли через западные механизмы промывки мозгов или находились на службе у соросовцев и им подобных. Естественно, что их действия были направлены против всего российского и русского»,- заверяет Бабуханян.
По его словам, вторая арцахская война (сентябрь-ноябрь 2020г.) не только обнажила всю уязвимость системы внешней и внутренней безопасности Республики Армения, но и полностью продемонстрировала импотенцию и бесперспективность навязанной  армянскому народу идеологической матрицы.
«Но даже удручающие результаты вышеуказанных процессов, сегодня не останавливают «бойцов» идеологического фронта против армянского народа, в общественное сознание которого продолжаются вспрыскивания антироссийского идеологического яда. Всевозможные западные фонды с новой силой щедро финансируют деятельность своих адептов, в рядах которых многочисленные СМИ, общественники, политики.
К сожалению, противодействие на вышеуказанном направлении также имеет несистемный характер, несмотря на то, что в Армении имеется огромный потенциал для создания здорового идеологического климата, в том числе и по линии создания реального образа России в армянском обществе, которое все еще в основной своей массе остается пророссийски настроенным. Но что касается политических институтов, то следует отметить, что объективно пророссийски настроенные политические силы так и не смогли создать единый фронт, каким могло и может стать основанное в начале года движение «Сильная Армения с Россией. За новый Союз». Надеюсь, что все-таки местечковые амбиции не смогут взять верх над необходимостью спасения Родины»,- заявляет политик.
По его словам, естественно, что только лишь внутренними ресурсами армянского общества невозможно противостоять тем мировым силам, которые проводят в нашей стране «идеологически диверсионную работу по подрыву армяно-российских отношений». К сожалению, отметил он, здесь особо себя не проявляет «мягкая сила» со стороны России. «Этот важный инструмент нашим стратегическим союзником пока используется несколько робко, а иногда и недостаточно умело и эффективно. То же самое касается российских СМИ в Армении. Иногда своими неосторожными и невыверенными высказываниями масло в огонь подливают некоторые российские общественные деятели, что волей или неволей играет на руку тем, кто в нашем обществе распространяет лживый образ России. Иногда создается впечатление, что некоторые российские и армянские т.н. общественные деятели умело синхронизируют свои подрывные действия, передавая друг-другу, выражаясь футбольной терминологией, голевые пассы»,- утверждает Бабуханян.
Все это, по его словам, сегодня происходит в крайне сложных геополитических условиях, создавшихся после турецко-азербайджанской агрессии осенью 2020 года. «В течении последних месяцев роль России в регионе существенно изменилась, а военно-политическое влияние – выросло. Естественно, что это не по душе политическим стратегам, которые выстраивали регион в направлении своих геополитических целей. Вот основные изменения роли России в послевоенном региональном ландшафте:
Безопасность Арцаха, Сюника, Тавуша, армяно-турецкой границы обеспечивают российские военные, миротворцы и пограничники. Россия остановила войну, предотвратив оккупацию оставшейся части Республики Арцах и Сюника. Тем самым еще раз подтвердила свою стабилизирующую и миротворческую миссию в регионе, продемонстрировала верность союзническому долгу, а также роль защитника армянского народа.
Арцах стал территорией ответственности РФ. Впервые после развала СССР здесь появились российские военные формирования.
За приобретение территорий Азербайджан поплатился частью своего суверенитета в пользу Турции. Под лозунгом «Один народ – два государства» Турция практически аннексировала Азербайджан, как это было в 1918году. Соответственно Россия ведет активную борьбу за сохранение влияния в Азербайджане.
Турция усилила свои экспансионистские устремления в направлении неоосманских стратегических целей – аннексия Южного Кавказе, затем Северного Кавказа, Абхазии, Крыма. Одновременно расширить свое влияние на тюркоязычные народы России и Средней Азии, воплотив свою давнюю мечту – контролировать ось Восток-Запад, по которой с востока на запад, в обход России, пойдут среднеазиатские энергоресурсы и китайские товары, а с запада на восток – идеология пантюркизма, а также так называемые западные ценности»,- объяснил Бабуханян. В этом, по его словам, интересы Турции совпадают с планами западных глобалистских кругов. «Поэтому вышеуказанные силы и их прислужники продолжают срывать процесс стабилизации в регионе. Соперничество между Россией и Турцией за влияние на Южном Кавказе вновь обостряется.
Россия, как гарант территориальной целостности Армении , и как стрежневое государство ОДКБ, столкнулась с новыми для себя задачами, после вторжения азербайджанских военных формирований на территорию Республики Армения»,- подчеркнул он.
По словам Бабуханяна, предстоит сложнейший процесс разблокировки транспортной сети региона под эгидой России, что приведет к новым экономическим реалиям, и как следствие — к изменениям в политическом и психологическом восприятии ситуации в регионе. Причем, отметил он, ситуация может развиваться как в сторону разрядки напряженности, так и в направлении возникновения новых противоречий.
«Ввиду всего перечисленного Армении нужна новая национальная идеология, в основе которой должна быть безопасность, сохранение государственности, отстаивание своих интересов при создании новой архитектуры в регионе, поддержание мира и выстраивание отношений с соседями, развитие конкурентоспособной экономики, репатриация, сохранение цивилизационного суверенитета нации, устойчивая политическая система»,- заявил он.
По его словам, реализация этой новой национальной идеи есть новый этап в развитии армянской государственности — построение Четвертой республики. «Для этого мы должны пойти по пути формирования нового союза с Россией и вхождения в Союзное государство Россия-Беларусь- Армения»,- заверил Бабуханян.
Именно это, по его словам, и есть формула, в рамках которой решается судьбоносная для нас задача. «И чтобы решить эту проблему, движение «Сильная Армения с Россией — за новый Союз» на предстоящих внеочередных парламетских выборах будет поддерживать те политические силы, которые в своей программе выскажутся за создание Союзного государства.
Что касается послевыборного периода, то есть предложение по организации референдума за вхождение в Союзное государство Россия-Беларусь- Армения. В связи с высказанной идеей, хочу поблагодарить идеолога армяно-российкого стратегического союзничества и активного общественного деятеля Арама Виленовича Сафаряна за постоянную поддержку и внесение предложений по развитию  нашего Движения»,- резюмировал политик.