ՌԴ ԱԳՆ-ն մեկնաբանել է ՀԱՊԿ-ին դիտորդի կարգավիճակով Ադրբեջանի միանալու հնարավորությունը
Ադրբեջանը դեռեւս դիտորդի կարգավիճակով Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը (ՀԱՊԿ) միանալու հայտ չի ներկայացրել։ Այս մասին այսօր ճեպազրույցի ժամանակ հայտնել Է ՌԴ ԱԳՆ Տեղեկատվության և մամուլի դեպարտամենտի փոխտնօրեն Ալեքսանդր Բիկանտովը, հայտնում է TASS-ը։
"Կարող եմ միանգամից նշել, որ ՀԱՊԿ անդամ պետությունների կողմից ձեռնարկվել է թափանցիկության բարձրացման կուրս, այդ թվում տեղեկատվական ոլորտում, և կազմակերպության արտաքին կապերի ընդլայնման ուղղությամբ", - ասել է նա, - Ընդունվել են փաստաթղթեր, որոնք հնարավորություն են նախատեսում ՀԱՊԿ-ի գործունեությանը ներգրավել տարբեր շահագրգիռ երկրների՝ որպես գործընկերներ կամ դիտորդներ: Նման որոշումները, ինչպես հայտնի է, ընդունվում են կոնսենսուսով։ Ադրբեջանի կողմից նման հայտ մինչ օրս չի ներկայացվե"։
Ինչպես նշել է Բիկանտովը, ՌԴ-ն հուսով է, որ "այլ պետությունների եւ միջազգային կառույցների հետ իրավահավասար եւ կառուցողական համագործակցության զարգացումը կնպաստի վստահության բարձրացմանը եւ անվտանգության ամրապնդմանը ՀԱՊԿ պատասխանատվության ոլորտում գտնվող տարածքում":

МИД РФ заявил, что Баку пока не подал заявку на приобретение статуса наблюдателя в ОДКБ
Азербайджан пока не подавал заявку на присоединение к Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ) в статусе наблюдателя. Об этом сообщил в четверг на брифинге заместитель директора Департамента информации и печати МИД РФ Александр Бикантов.
"Могу сразу отметить, что государствами и членами ОДКБ взят курс на повышение открытости, в том числе в информационной сфере, и расширение внешних связей организации, - сказал он. - Приняты документы, которые предусматривают возможность подключения к деятельности ОДКБ различных заинтересованных стран в качестве партнеров или наблюдателей. Такие решения принимаются, как известно, консенсусом. Со стороны Азербайджана подобная заявка до сих пор не подавалась".
Как отметил Бикантов, РФ рассчитывает, что "наращивание равноправного и конструктивного сотрудничества с другими государствами и международными структурами будет способствовать повышению доверия и укреплению безопасности на пространстве, входящем в сферу ответственности ОДКБ".