Հայաստանը դադարել է շահագրգռված լինել Ռուսաստանի հետ ԱԳՆ և ՊՆ գծով շփումներում. Գալուզին
Հայաստանը դադարել է հետաքրքրություն ցուցաբերել ՌԴ-ի հետ շփումների նկատմամբ արտաքին գործերի և պաշտպանության նախարարության միջոցով, ինչը Արևմուտքի ճնշման արդյունքն է, հարցազրույցում ասել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության փոխղեկավար Միխայիլ Գալուզինը։ ՏԱՍՍ-ի հետ։
«2023 թվականի նոյեմբերից արտգործնախարարների հանդիպումներ չեն եղել։ Գործընկերները շահագրգռված չէին մեր առաջարկությամբ՝ մշակելու և կնքելու արտաքին գործերի նախարարությունների միջև խորհրդակցությունների մեկ այլ ծրագիր։ Մենք մեղավոր չենք, որ պաշտպանության գերատեսչությունների միջև շփումների դինամիկան նկատելիորեն նվազել է։ Նվազել է նաև ռազմատեխնիկական համագործակցությունը։ Մենք դա տեսնում ենք որպես արևմտյան երկրների ճնշման արդյունք, որոնք փորձում են Երևանին ստիպել նվազագույնի հասցնել մեր երկրի հետ կապերը»,- նշել է փոխնախարարը։
«Այնուամենայնիվ, մենք հուսով ենք, որ Հայաստանի իշխանությունների՝ խնդրահարույց խնդիրների և գրգռիչների վերացման ուղղությամբ աշխատելու հրապարակայնորեն հնչեցրած մտադրությունը գործնական իրականացում կստանա։ Մենք պատրաստ ենք դրան»,- ընդգծել է Գալուզինը։
Միաժամանակ փոխարտգործնախարարը նշել է, որ Մոսկվայի և Երևանի միջև երկկողմ շփումները չեն ընդհատվում։ «Օրերս՝ մայիսի 8-ին, Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի հերթական նիստի շրջանակում, մանրամասն զրույց է տեղի ունեցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև։ ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը փետրվարին հանդիպել է իր հայ գործընկերոջ հետ»,- նշել է փոխարտգործնախարարը։
«Մեր ամենակարևոր արդյունքները առևտրատնտեսական ոլորտում են»,- շարունակել է Գալուզինը։ -Տնտեսական համագործակցության երկկողմ միջկառավարական հանձնաժողովն արդյունավետ է աշխատում։ Նրա համանախագահները՝ Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը և Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, պարբերաբար շփվում են, այդ թվում՝ ԵԱՏՄ (Եվրասիական տնտեսական միություն) շրջանակներում հանդիպումների շրջանակներում։ Մենք համագործակցում ենք նաև հայ գործընկերների հետ մշակութային և հումանիտար ուղու վրա»:

Галузин заявил, что Армения стала избегать контактов с РФ по линии МИД и МО
Армения перестала проявлять заинтересованность в контактах с Россией по линии МИД и Минобороны, что является результатом давления Запада, заявил в интервью ТАСС замглавы Министерства иностранных дел РФ Михаил Галузин.
"С ноября 2023 года не было встреч министров иностранных дел. Партнеры не проявили заинтересованности к нашему предложению разработать и заключить очередной план межмидовских консультаций. Не по нашей вине заметно снизилась динамика контактов по линии оборонных ведомств. Просело и военно-техническое сотрудничество. Видим в этом результат давления западников, которые пытаются вынудить Ереван минимизировать связи с нашей страной", - отметил замминистра.
"Тем не менее рассчитываем, что публично озвученный настрой армянских властей работать над устранением проблемных моментов и раздражителей приобретет практическое воплощение. Мы к этому готовы", - подчеркнул Галузин.
В то же время замглавы МИД указал, что двусторонние контакты Москвы и Еревана не прерываются. "Недавно, 8 мая, на полях очередного заседания Высшего евразийского экономического совета состоялась обстоятельная беседа президента России Владимира Путина и премьер-министра республики Никола Пашиняна. Председатель правительства России Михаил Мишустин виделся со своим армянским коллегой в феврале", - обратил внимание замминистра иностранных дел.
"Наиболее существенные результаты у нас в торгово-экономической сфере, - продолжил Галузин. - Продуктивно работает двусторонняя межправительственная комиссия по экономическому сотрудничеству. Регулярно, в том числе в рамках встреч по линии ЕАЭС (Евразийского экономического союза), общаются ее сопредседатели - заместитель председателя правительства России [Алексей] Оверчук и вице-премьер Армении [Мгер] Григорян. Взаимодействуем с армянскими партнерами и на культурно-гуманитарном треке".