Փորձ է արվում մտայնություն ստեղծել, որ ՀՀ կառավարության քայլերը հակասում են, պայմանական ասած, ռուսական հայեցակարգի հետ, դա իհարկե այդպես չէ․ Փաշինյան
Փորձ է արվում մտայնություն ստեղծել, որ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության քայլերը հակասության մեջ են մտնում հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման, պայմանական ասած, ռուսական հայեցակարգի հետ, դա իհարկե այդպես չէ: Այս մասին այսօր Ազգային ժողովում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը` անդրադառնալով Սոչիում կայացած Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի առաջնորդների գագաթաժողովին:
«Ես կարող եմ բացատրել, թե ինչու այդպես չէ: Հնչել են որոշակի հայտարարություններ, որոնց սակայն ես չէի կարող հրապարակային պատասխանել նախկինում` էթիկայի նկատառումներից ելնելով, բայց քանի, որ հայեցակարգի հեղինակները իրենք են բացահայտել դրանց նրբությունները, ես կարող եմ արդեն անդրադառնալ այդ հարցին:
ՌԴ մեր գործընկերները առաջարկել են անորոշ ժամանակով հետաձգել ԼՂ կարգավիճակի հարցը, հիմնավորել դա այն փաստով, որ ներկայումս չկա այնպիսի մի լուծում, որը ընդունելի կլինի կողմերի համար: Եվ սա նոր վիճակ չէ: Իմաստը նա է որ կարգավիճակի հարցը հետաձգվի: եվ այս դիրքորոշումը լիարժեք և 100% համապատասխանում է ՀՀ դիրքորոշմանը: Մենք սրա համար շատ ենք քննադատվել, բայց չենք կարողացել բարձրաձայնել, թե ինչու ենք մենք այդպես վարվում»,- նշել է վարչապետը:
Նա շեշտել է, որ ԼՂ հիմնահարցում կա երեք հիմնական կոմպոնենտ` Արցախի հայերի անվտանգությունը, իրավունքները և կարգավիճակի հարցը: «Հընթացս մենք կարգավիճակի հարցը, որպես այսօրեական լուծման խնդիր մի կողմ ենք դրեցինք, որովհետև մենք համաձայնեցինք մեր ռուսաստանցի գործընկերների հետ, որ այս հարցի բարձրաձայնումը այսօր կբերի անխուսափելի ճգնաժամի: Եվ ես ուրախ եմ, որ այսօր կարող եմ բարձրաձայնել այս մասին»,- բացահայտեց Փաշինյանը:
Նա նաև շեշտեց, որ մաքսիմալ կերպով, մինչև վերջին պահը հայկական կողմը փորձել է առաջ տանել այն թեզը, որ հայտարարության տեքստում հղում արվի, այսպես կոչված, ռուսական հայեցակարգի վրա: «Սակայն հետագայում` մեր իսկ ռուսաստանցի գործընկերների հորդորով, փորձեցինք այս հարցում ևս ճկունություն ցուցաբերել»,- ընդգծեց Փաշինյանը:
Նա նաև հատուկ արձանագրեց, որ ՀՀ քաղաքականությունը Սոչիից առաջ և Սոչիից հետո ոչ մի` նույնիսկ նվազագույն փոփոխություն չի կրել, որովհետև մեր քաղաքականությունը ի սկզբանե դա է եղել: "Կարող է այլ տպավորություն ստեղծվել, բայց ես ուզում եմ սա շեշտել: Եվ շատ ուրախ եմ արձանագրել այն, որ Սոչիում, ըստ էության, արձանագրվեց Պրահայի պայմանավորվածությունները, այսինքն ես արձանագրեցի դա, բայց և մյուս կողմից որևէ հերքում չեղավ",- եզրափակեց վարչապետը:

Делается попытка создать впечатление о том, что шаги правительства РА противоречат российской концепции регулирования армяно-азербайджанских отношений, но это, не так: Пашинян
Делается попытка создать впечатление о том, что предпринимаемые правительством РА шаги противоречат, условно говоря, российской концепции регулирования армяно-азербайджанских отношений, но это, конечно, не так. Об этом заявил сегодня в Национальном собрании премьер-министр РА Никол Пашинян, имея в виду прошедший в Сочи саммит лидеров Армении, Азербайджана и России.
«Я могу объяснить, почему это не так. Были сделаны определенные заявления, на которые я не мог раньше ответить публично по этическим соображениям, но поскольку сами авторы концепции раскрыли свои нюансы, я уже могу затронуть этот вопрос», — отметил премьер. По его словам, российские коллеги предложили отложить вопрос о статусе Нагорного Карабаха на неопределенный срок, мотивируя это тем, что в настоящее время нет такого решения, которое было бы приемлемо для сторон.
«И это не новая ситуация. Смысл в том, что вопрос о статусе откладывается, и это положение на 100% соответствует позиции Армении. Нас очень много критиковали за это, но мы не смогли высказаться, почему мы так поступаем», — отметил Пашинян. Он подчеркнул, что в нагорно-карабахском вопросе есть три основных компонента: безопасность, права и статус армян Арцаха. «В настоящее время мы отложили вопрос о статусе как проблему для сегодняшнего решения, потому что договорились с нашими российскими партнерами, что постановка этого вопроса сегодня приведет к неизбежному кризису.
И я рад, что могу говорить об этом сегодня», — сказал Пашинян. Премьер также подчеркнул, что армянская сторона максимально, до последнего момента, пыталась продвинуть тезис о том, чтобы в тексте заявления была ссылка на так называемую российскую концепцию. «Однако в дальнейшем, по настоянию наших российских коллег, мы попытались проявить гибкость и в этом вопросе», — подчеркнул Пашинян. Он также особо отметил, что политика Армении до и после Сочи не претерпела никаких, даже минимальных изменений, потому что она была таковой изначально.
«Может создаться иное впечатление, но я хочу это подчеркнуть. И я очень рад отметить тот факт, что в Сочи, по сути, были зафиксированы пражские соглашения, то есть я их зафиксировал, однако со стороны оппонентов не было никаких опровержений», — заключил премьер-министр.