Պետք է սկսել Արցախի անկախությունը ճանաչելու շուրջ քննարկումները․ Փաշինյան
Հայաստանի իշխանությունների օրակարգում կա Արցախի անկախությունը ճանաչելու հարց։ Այդ մասին քիչ առաջ Ազգային ժողովի հատուկ նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով ԱԺ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանի հարցին։
«Շատ լրջորեն պետք է այդ հարցը քննարկեն՝ գնո՞ւմ ենք այդ քայլին, թե ոչ։ Գուցե այս հարցուպատասխանից հետո հանրային քննարկում էլ սկսի, բայց մենք քննարկում ենք բոլոր հնարավորությունները իրադարձությունների զարգացման բոլոր սցենարները», -հայտարարեց Փաշինյանը։
Ի պատասխան Մարուքյանը կոչ արեց սկսել քննարկումներ այդ հարցի շուրջ, ինչին վարչապետը համաձայնեց․ «Այո, այդ հարցը մեր օրակարգում եղել է ու հիմա օրակարգից տեղափոխվի քննարկման սեղան։ Պետք է նստենք՝ մեր գործողությունները հասկանանք՝ անում ենք դա, թե ոչ։ Պետք է սկսել քննարկումները»։

Пашинян: нужно начать обсуждения о признании независимости Арцаха
В повестке властей Армении стоит вопрос признания независимости Арцаха. Об этом на специальном заседании Национального Cобрания заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, отвечая на вопрос депутата Эдмона Марукяна.
"Этот вопрос должны очень серьезно обсудить, идем мы на этот шаг или нет. Может быть, после этого вопроса и начнется общественное обсуждение, но мы обсуждаем все возможности развития событий", - заявил Пашинян.
В ответ Марукян призвал начать обсуждения по этому вопросу, на что премьер-министр согласился: "Да, этот вопрос был в нашей повестке и сейчас с повестки будет перенесен за стол обсуждений. Мы должны сесть, чтобы понять наши действия. Нужно начать обсуждения".