«Պետք է ձգտել, որպեսզի թվային մակարդակում ԵԱՏՄ երկրների միջև սահմանները վերանան». վարչապետը մասնակցել է «Almaty Digital Forum 2021» ֆորումին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ղազախստան աշխատանքային այցի շրջանակում այսօր Ալմաթիում մասնակցել է «Almaty Digital Forum 2021» միջազգային համաժողովին: Այն անցկացվում է «Թվային վերբեռնում. թռիչք դեպի նոր իրականություն» խորագրով: Մասնակիցների շարքում են Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների և ԵԱՏՄ դիտորդ-պետությունների կառավարությունների ղեկավարները, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչը, ԱՊՀ գործադիր կոմիտեի ներկայացուցիչներ:
Կառավարությունից InfoPort.am-ին հայտնում են, որ ֆորումի լիագումար նիստից առաջ տեղի է ունեցել արարողակարգային տեսալուսանկարահանում, ապա ՀՀ վարչապետը համաժողովի մասնակից մյուս երկրների կառավարությունների ղեկավարների հետ միասին ծանոթացել է թվային նախագծերի թանգարանում ներկայացված աշխատանքներին։
Թվային համաժողովի լիագումար նիստում ՀՀ վարչապետը հանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես, նշել է.
Ելույթս ցանկանում եմ սկսել Ղազախստանին ուղղված շնորհակալական խոսքով՝ թվային հերթական համաժողովը կազմակերպելու համար: Համաժողովը դարձել է թվային տնտեսության արդիական հարցերի քննարկման ավանդական հարթակ:
Ակնհայտ է, որ բարձր տեխնոլոգիաների զարգացումը որոշիչ դեր է խաղում պետության մրցունակության, անվտանգության և բնակչության կենսամակարդակի բարձրացման գործում: Բարձր տեխնոլոգիաներ ստեղծող և զարգացնող երկրներն առաջատար դիրքեր են զբաղեցնում միջազգային ասպարեզում: Թվայնացումը, նորարարությունները և նորագույն տեխնոլոգիաները Հայաստանի կառավարության կողմից դիտարկվում են որպես արդյունավետ և ներկայացուցչական պետական կառավարման համակարգի, բարենպաստ գործարար միջավայրի ստեղծման և առաջանցիկ տնտեսական աճի ապահովման կարևորագույն գործիք:
Բարձր և, մասնավորապես, թվային տեխնոլոգիաների ոլորտը մեր տնտեսության ամենաարագ զարգացող ոլորտն է: 2020 թվականին Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի ընկերությունների շրջանառությունը կազմել է ավելի քան 400 մլն դոլար: Նախորդ տարվա համեմատ այն աճել է շուրջ 20 տոկոսով: 2020 թվականին այս ոլորտում աշխատողների թիվն աճել է 22 տոկոսով: Այս պահին մեր երկրում գրանցված է ավելի քան 1200 գործող ՏՏ ընկերություն: Նրանց համար նախատեսված են էական հարկային արտոնություններ` Հայաստանի կառավարության կողմից այս բնագավառում տարվող քաղաքականությանը համապատասխան:
Համավարակը չափազանց բարդ մարտահրավերներ է առաջացրել հասարակության, բիզնեսի և կառավարության համար: Ստիպված էինք լուծել դրանք կարանտինի կամ լիակատար լոք-դաունի (արգելափակման) պայմաններում: Նման պայմաններում աշխատելու անհրաժեշտությունը բերեց ինչպես կառավարման նոր մշակույթի ներդրմանը, այնպես էլ թվային տեխնոլոգիաների և լուծումների լայն կիրառմանը: Ֆիզիկական շփման սահմանափակ հնարավորությունների պայմաններում՝ վերջիններս դարձան առավելագույնս կարևոր և պահանջված գործնականում պետական կառավարման ողջ շղթայում և սոցիալ-տնտեսական գործունեության մեջ:
Հայաստանում մենք կիրառել ենք թվային տեխնոլոգիաները, էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառության և էլեկտրոնային կառավարման գործիքները: Ցանկանում եմ նշել, որ համապատասխան տեխնոլոգիաների կիրառման շնորհիվ աջակցության կարիք ունեցող սոցիալական խմբերը որոշվել են բարձր աստիճանի ճշգրտությամբ, իսկ աջակցության միջոցառումների գործարքներն իրականացվել են հնարավորինս սեղմ ժամկետում:
Մենք նախատեսում ենք պետական տվյալների, էլեկտրոնային ծառայությունների, էլեկտրոնային կառավարման համակարգերի, թվային գործընթացների համակարգման քաղաքականության ներդրում և զարգացում, ընդհանուր չափանիշների և թվային միջավայրի ստեղծում։ Կառավարությունը խրախուսում է տնտեսության մասնավոր հատվածում թվային տեխնոլոգիաների կիրառումը խթանող էլեկտրոնային գործիքների օգտագործումը։
Հայաստանում թվայնացման ներկայիս գործընթացն իրականացվում է՝ հաշվի առնելով ԵԱՏՄ ընդհանուր թվային օրակարգի առկայությունը: Ստեղծվում է տվյալների բազաների միջև փոխգործողության հարթակ, որն օպտիմալացնում է համակարգերի միջև տվյալների փոխանակման գործընթացները և մեծ թվով հանրային ծառայությունների թվայնացումը:
Գոհունակությամբ ցանկանում եմ ընդգծել, որ Միության երկրները կարողացան կիրառել թվային տեխնոլոգիաները` համավարակի պատճառով ծագած խնդիրների մի մասը հաղթահարելու համար: Խոսքը «Ճանապարհորդում եմ առանց Covid-19» թվային հարթակի մասին է, որը փաստացի փետրվարի 1-ից վերականգնեց քաղաքացիների ազատ տեղաշարժը Հայաստանի, Ռուսաստանի և Բելառուսի միջև: Հայաստանն ի սկզբանե աջակցել է Եվրասիական զարգացման բանկի «Թվային նախաձեռնությունների հիմնադրամի» նախագծին, և մենք շնորհակալ ենք Հիմնադրամի և Ռուսաստանի ու Բելառուսի կառավարությունների մեր գործընկերներին՝ այս ծրագրի շրջանակում համատեղ ակտիվ աշխատանքի համար:
Մենք պետք է ակտիվ առաջ շարժվենք այլ համատեղ թվային նախագծերի իրագործման ուղղությամբ՝ այդ նպատակով օգտագործելով վերազգային կառույցների և զարգացման ինստիտուտների հնարավորությունները: Համատեղ նախագծերի իրականացումից բացի, նաև պետք է աշխատենք արդեն առկա հաջողված լուծումները տարածելու ուղղությամբ: Իսկ մեր երկրներից յուրաքանչյուրում դրանք քիչ չեն:
Մեր նպատակը պետք է դառնա պետության կողմից քաղաքացիներին մատուցվող ծառայությունների լիակատար և համընդգրկուն թվայնացումը: Դրա համար պետք է օգտագործել էլեկտրոնային ծառայությունների ողջ սպեկտրը՝ բջջային հեռախոսներ, ցանցային ծառայություններ, ամպային տեխնոլոգիաներ և այդպես շարունակ: Պետք է ձգտել, որպեսզի թվային մակարդակում ԵԱՏՄ պետությունների միջև սահմանները վերանան, առկա սահմանափակումները նվազագույնի հասցվեն: Այն հնարավորությունները, որ ընձեռում է թվայնացումը, կարելի է, և մենք արդեն դա տեսնում ենք, օգտագործել աշխատուժի ազատ տեղաշարժի արդյունավետության բարձրացման համար: Համապատասխան բջջային հավելվածը կարող է «մեկ պատուհանում» հավաքել ԵԱՏՄ ողջ տարածքում աշխատատեղերի վերաբերյալ ամբողջ տեղեկատվությունը, հնարավորություն տալ լրացնել և ներկայացնել անհրաժեշտ բոլոր փաստաթղթերը՝ ընտրված աշխատանքն ունենալու համար:
Վստահ եմ, որ մեր համատեղ աշխատանքը և փորձի փոխանակումը թույլ կտան վստահորեն առաջ ընթանալ թվային տեխնոլոգիաների բոլոր ճյուղերում, հասնել հաջողության և ցանկալի արդյունքների:

Надо стремиться к тому, чтобы на цифровом уровне исчезли границы между государствами-членами ЕАЭС: речь премьер-министра на форуме “Almaty Digital Forum 2021”
Премьер-министр Никол Пашинян в рамках рабочего визита в Казахстан сегодня в Алматы принял участие в международном форуме “Almaty Digital Forum 2021” на тему “Цифровая перезагрузка: рывок в новую реальность”. Среди участников форума - главы правительств государств-членов Евразийского экономического союза, председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии Михаил Мясникович, представители Исполнительного комитета СНГ.
Перед пленарным заседанием форума состоялась торжественная церемония фотографирования, после чего премьер-министр Армении вместе с главами правительств других стран-участниц форума ознакомился с презентацией и осмотрел выставку цифровых проектов.
Премьер-министр Армении выступил на пленарном заседании форума. В своей речи Никол Пашинян, в частности, отметил:
Свое выступление хочу начать со слов благодарности Казахстану за организацию очередного цифрового форума. Форум стал традиционной площадкой для обсуждения актуальных вопросов цифровой экономики.
Очевидно, что развитие высоких технологий играет решающую роль в повышении конкурентоспособности, безопасности и уровня жизни населения государства. Страны, создающие и развивающие высокие технологии, занимают лидирующие позиции на международной арене. Цифровизация, инновации и новейшие технологии правительством Армении рассматриваются как важнейший инструмент для создания эффективной и представительской системы государственного управления, благоприятной бизнес-среды и обеспечения прогрессивного роста экономики.
Сфера высоких и, в частности, цифровых технологий является самой быстрорастущей отраслью нашей экономики. В 2020 году оборот ИТ компаний в Армении составил более 400 миллионов долларов. По сравнению с предыдущим годом он вырос примерно на 20%. В 2020 году число сотрудников в этой сфере выросло на 22%. На данный момент у нас в стране зарегистрировано более 1200 действующих ИТ компаний. Для них предусмотрены существенные налоговые льготы в соответствии с политикой, проводимой правительством Армении в данной области.
Пандемия поставила перед обществом, бизнесом и государством чрезвычайно сложные задачи. Решать их приходилось в условиях карантина или полноценного лок-дауна. Необходимость работать в таких условиях привела к внедрению как новой управленческой культуры, так и широкому использованию цифровых технологий и решений. Последние оказались максимально важны и востребованы в условиях ограниченных возможностей физического контакта практически по всей цепочке государственного управления и социально-экономической активности.
В Армении мы использовали цифровые технологии, инструменты электронного документооборота и электронного правительства. Хочу отметить, что, благодаря применению соответствующим технологиям, нуждающиеся в поддержке социальные группы были определены с высокой степенью точности, а транзакции по мерам поддержки осуществлены в максимально короткие сроки.
Мы предусматриваем внедрение и развитие политики государственных данных, электронных услуг, системы электронного управления, координацию цифровых процессов, создание общих стандартов и цифровой среды. Правительство поощряет использование обществом электронных инструментов, способствующих применению цифровых технологий в частном секторе экономики.
Нынешний процесс цифровизации в Армении осуществляется с учетом наличия общей цифровой повестки ЕАЭС. Создается платформа для взаимодействия между базами данных, что оптимизирует процессы обмена данными между системами и цифровизацию большого количества государственных услуг.
Я с большим удовлетворением хочу отметить, что страны Союза смогли использовать цифровые технологии для преодоления части проблем, возникших из-за пандемии. Речь идет о цифровой платформе «Путешествую без Covid-19», которая с 1-го февраля, фактически, восстановила свободное передвижение граждан между Арменией, Россией и Беларусью. Армения с самого начала поддержала проект «Фонда цифровых инициатив» ЕАБР, и мы благодарны нашим коллегам из Фонда и из правительств России и Беларуси за совместную активную работу в рамках данного проекта.
Нам необходимо активно двигаться в направлении реализации других совместных цифровых проектов, используя для этого возможности наднациональных институтов и институтов развития. Кроме реализации совместных проектов, мы должны работать и в направлении масштабирования уже имеющихся удачных решений. А их немало в каждой из наших стран.
Нашей целью должна стать полноценная и всеохватывающая цифровизация услуг, предоставляемых гражданам со стороны государства. Для этого нужно использовать весь спектр электронных услуг – мобильные телефоны, сетевые сервисы, облачные технологии и так далее. Надо стремиться к тому, чтобы на цифровом уровне исчезли границы между государствами ЕАЭС, сократились до минимума имеющиеся ограничения. Возможности, которые предоставляет цифровизация, можно, и мы уже это видим, использовать для повышения эффективности свободы передвижения рабочей силы. Соответствующее мобильное приложение может собрать в «единое окно» всю информацию о рабочих местах на всей территории ЕАЭС, дать возможность заполнить и предоставить все необходимые документы для получения выбранной работы.
Уверен, что наша совместная работа и обмен опытом позволят нам уверенно продвигаться вперед во всех отраслях цифровых технологий, добиться успеха и желаемых результатов.