Պետդեպը հայտարարել է Ղարաբաղում Ռուսաստանի պատճառով «ապակայունացման ռիսկի» մասին
ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ ռազմաքաղաքական հարցերով օգնական Կլարկ Կուպերը պնդում է, որ Ռուսաստանի ներկայությունը ենթադրում է ապակայունացման ռիսկ Լեռնային Ղարաբաղի համար, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի-ն:
Մամուլի ասուլիսի ընթացքում ադրբեջանցի լրագրողը հարցրել էր Կուպերին՝ ինչպես է ԱՄՆ-ը մտադիր օգնել տարածաշրջանի երկրներին հակազդել ռուսական ազդեցությանը:
«Դուք նկատել եք, որ ես միանշանակ համաձայն եմ այդ դիտարկման հետ, որ այնտեղ, որտեղ կա ռուսական ներկայությունը, կա ապակայունացման ռիսկ, եւ, իհարկե, մարտահրավեր բոլոր պետություններին ու կողմերին, որոնք այդտեղ (տեղի ունեցողին) մասնակից են»,-պատասխանել է Կուպերը:
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ը կողմ է խաղաղ բանակցությունների անցկացման եւ դրանցում Մինսկի խմբի մասնակցության անհրաժեշտությանը, ինչպես նաեւ լրացուցիչ ուշադրություն է դարձնում հումանիտար հարցերին:

Госдеп: присутствие России влечет "риск дестабилизации" для Нагорного Карабаха
Помощник госсекретаря США по военно-политическим вопросам Кларк Купер утверждает, что присутствие России влечет "риск дестабилизации" для Нагорного Карабаха. Об этом оообщает РИА Новости.
В ходе пресс-конференции Купера азербайджанский журналист спросил его, как США намерены помогать странам региона противостоять российскому влиянию.
"Вы заметили, и я определенно с этим замечанием согласен, что там, где есть российское присутствие в данном случае, есть риск дестабилизации и, конечно, вызов, всем государствам и сторонам, которые там участвуют (в происходящем - ред.)", - ответил Купер.
По его словам, США выступают за необходимость мирных переговоров и участии в них Минской группы, а также "уделяют дополнительное внимание гуманитарному пространству.