Որևէ այլ ուժ, մասնավորապես՝ Թուրքիան, ղարաբաղյան խաղաղ գործընթացում դերակատարություն չի կարող ունենալ. Մնացականյան
ՀՀ Արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը մանրամասներ է ներկայացրել Մոսկվայում Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ԱԳ նախարարների հետ շուրջ 11 ժամ ունեցած բանակցություններից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Մնացականյանը Հանրային հեռուստաընկերության «Լուրեր» լրատվականին տված մեկնաբանությունում նշել է, որ գործընթացը բավական բարդ էր:
«Մեզ համար, իհարկե, առաջնային խնդիրն էր, որպեսզի մենք հասնեինք մի իրավիճակի, երբ կկարողանանք վերջ դնել այս ագրեսիային: Ագրեսիան այս պարագայում առանձնահատուկ էր, որովհետև Ադրբեջանի գործողությունները համալրված էին բավական բաց և ուժգին աջակցությամբ Թուրքիայի կողմից և միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների ներգրավմամբ: Փաստորեն, մեր հայրենակիցները Լեռնային Ղարաբաղում կռվում էին բավական յուրահատուկ պայմաններում, երբ, բացի Ադրբեջանից կար նման ուժգին հարձակում՝ նման ուժերի ներգրավմամբ»,- ասել է Մնացականյանը:
ՀՀ արտգործնախարարը նշել է, որ տարածաշրջանում իրավիճակը մնում է բավական փխրուն, անհրաժեշտ է հասնել կրակի դադարեցման:
«Տարածաշրջանի և առաջին հերթին Լեռնային Ղարաբաղի համար սա դարձել էր բավական լուրջ մարտահրավեր և որևէ առաջընթացի մասին խոսելն առանց ավարտ դնելու, վերջնակետ դնելու այս իրավիճակին, իհարկե, անհնար կլիներ : Այն, ինչ բավական երկար բանակցությունների ընթացքում մենք կարողացանք արձանագրել, այն է, որ մեզ անհրաժեշտ է դադարեցնել կրակը, դադարեցնել այս վայրագությունը, այս պատերազմը, ամրագրել, ամրապնդել այս դադարը և հետո նոր խոսել խաղաղ գործընթացի մասին և նաև վերահաստատել, որ Մինսկի խմբի համանախագահությունը մնում է այն միակ ձևաչափը, որը միջազգայնորեն ճանաչված հարթակն է բանակցությունների և խաղաղ գործընթացի համար»,- նշել է նախարարը:
Մնացականյանը հավելել է, որ որևէ այլ ուժ, մասնավորապես՝ Թուրքիան, այդ առումով որևէ դերակատարություն չի կարող ունենալ:

Турция, не может играть роли в карабахском мирном процессе: Мнацаканян по итогам трехсторонних переговоров в Москве
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян представил подробности переговоров в Москве с министрами иностранных дел Азербайджана и России. Как передает «Арменпресс», Мнацаканян отметил, что процесс был довольно сложным.
«Для нас приоритетом было достичь такой договоренности, чтобы положить конец агрессии в зоне карабахского конфликта. Агрессия в данном случае была особенной, поскольку действия Азербайджана были укреплены достаточно открытой и сильной поддержкой со стороны Турции и с привлечением международных террористических группировок. Фактически, наши соотечественники в Нагорном Карабахе воевали в весьма специфических условиях, когда, кроме Азербайджана, было такое сильное нападение с привлечением таких сил", - сказал Мнацаканян.
Глава МИД Армении отметил, что ситуация в регионе остается довольно хрупкой, необходимо добиться прекращения огня.
«Для региона и, в первую очередь, для Нагорного Карабаха это стало достаточно серьезным вызовом и говорить о каком-либо прогрессе, не ставя точку в этой ситуации, конечно, было бы невозможно. То, что в ходе довольно долгих переговоров мы смогли зафиксировать, заключается в том, что нам необходимо прекратить огонь, прекратить это варварство, эту войну, закрепить, укрепить эту паузу, а затем вновь говорить о мирном процессе, а также подтвердить, что сопредседательство Минской группы ОБСЕ остается тем единственным форматом, который может заниматься урегулированием конфликта исключительно мирным путем. Это международно признанная площадка для переговоров и мирного процесса», - отметил министр.
Мнацаканян добавил, что какая-либо другая сила, в частности, Турция, в этом плане не может играть какой-либо роли.