Նոր ենթակառուցվածքային ուղիների ստեղծումը կապահովի տարածաշրջանի կայուն զարգացումը, կնպաստի խաղաղության և կայունության ամրապնդմանը․ Միշուստին
Ռուսաստանի հատուկ ուշադրության կենտրոնում են Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի առաջնորդների ձեռք բերած պայմանավորվածությունները Հարավային Կովկասում տնտեսական և տրանսպորտային կոմունիկացիաների ապաշրջափակման վերաբերյալ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, այս մասին հայտարարեց ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը։
«Համոզված եմ, որ նոր ենթակառուցվածքային ուղիների ստեղծումը կապահովի տարածաշրջանի կայուն զարգացումը, կնպաստի խաղաղության և կայունության ամրապնդմանը՝ ի շահ Հարավային Կովկասի բոլոր երկրների։ Ռուսաստանը շարունակելու է հումանիտար աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանին»,- ասել է ՌԴ վարչապետը:
Միշուստինի խոսքով` ՌԴ արագ արձագանքման կենտրոնի աշխատանքի շնորհիվ Լեռնային Ղարաբաղում այս պահին  ստեղծվում են պայմաններ բնակիչների` իրենց մշտական բնակության վայրեր վերադարձի, ինչպես նաև ենթակառուցվածքների վերականգնման համար։

Создание новых инфраструктурных маршрутов будет способствовать миру и стабильности на Южном Кавказе: Премьер-министр РФ
Россия уделяет особое внимание договоренностям лидеров Армении, Азербайджана и России о разблокировании экономических и транспортных коммуникаций на Южном Кавказе. Как передает корреспондент «Арменпресс», об этом заявил премьер-министр России Михаил Мишустин на встрече с премьер-министром РА Николом Пашиняном.
«Убежден, что создание новых инфраструктурных маршрутов обеспечит устойчивое развитие региона, будет способствовать укреплению мира и стабильности на благо всех стран Южного Кавказа. Россия продолжит оказывать гуманитарную помощь Армении", - сказал он.
По словам Мишустина, благодаря работе российского Центра быстрого реагирования в Нагорном Карабахе создаются условия для возвращения жителей в места постоянного проживания, а также для восстановления инфраструктуры.