Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հնդկաստանի վարչապետին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հնդկաստանի Հանրապետության վարչապետ Նարենդրա Մոդիին՝ Անկախության օրվա առթիվ:
Ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
«Ջերմագին շնորհավորանքներ եմ հղում Ձեզ՝ Հնդկաստանի Հանրապետության Անկախության օրվա կապակցությամբ:
Դարեր շարունակ անկախության համար մղվող՝ հնդիկ ժողովրդի պայքարը փաստում է ինքնիշխան և ժողովրդավար պետություն ունենալու գերակա արժեքի մասին, արժեք, որը մեր երկու ժողովուրդների ավանդական բարեկամական կապերի և փոխադարձ հարգանքի հիմքում է ընկած:
Մեր վերջին հանդիպման ժամանակ հանձնառություն ստանձնեցինք լավագույնս իրացնելու ամենատարբեր ոլորտներում Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև առկա ներուժը, և այժմ կարող ենք հպարտությամբ արձանագրել, որ հայ-հնդկական դարավոր բարեկամությունը թևակոխել է որակապես նոր փուլ, ինչի վկայությունն է մեր երկրների միջև երկկողմ օրակարգի և երկխոսության ակտիվացումը:
Մենք կարևորում ենք ժողովրդավարական արժեքների կրող Հնդկաստանի դերակատարության բարձրացումը գլոբալ քաղաքականության մեջ և սատարում միջազգային ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների օրակարգի առաջմղման գործում Հնդկաստանի ջանքերին:
Համոզված եմ, որ համատեղ ջանքերի շնորհիվ երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերում մեր երկրների փոխգործակցությունն առավել կամրապնդվի, ինչին էապես կնպաստեն կողմերի միջև բարձրաստիճան փոխայցելությունները: Եվս մեկ անգամ վերահաստատում եմ Ձեզ հարմար ժամանակահատվածում Հայաստան այցելելու իմ հրավերը:
Ձերդ գերազանցություն, օգտվելով առիթից, մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և նորանոր հաջողություններ, իսկ Հնդկաստանի բարեկամ ժողովրդին՝ ամենայն բարիք և բարօրություն»:

Никол Пашинян направил поздравительное послание премьер-министру Индии
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительное послание премьер-министру Республики Индия Нарендре Моди по случаю Дня независимости страны. В послании говорится:
“От всего сердца поздравляю Вас по случаю Дня независимости Республики Индия.
Многовековая борьба индийского народа за независимость доказывает высшую ценность суверенного и демократического государства, ценность, которая лежит в основе традиционно дружественных связей и взаимного уважения двух наших народов.
Во время нашей последней встречи мы взяли на себя обязательство максимально реализовать имеющийся между Арменией и Индией потенциал в различных сферах, и теперь мы можем с гордостью констатировать, что многовековая армяно-индийская дружба вступила в качественно новый этап, о чем свидетельствует активизация двусторонней повестки дня и диалога между нашими странами.
Мы ценим растущую роль Индии как носителя демократических ценностей в глобальной политике и поддерживаем усилия Индии по продвижению международной повестки институциональных реформ.
Уверен, что благодаря совместным усилиям сотрудничество наших стран в двустороннем и многостороннем форматах будет еще более укрепляться, чему существенно будут способствовать взаимные визиты сторон на высоком уровне. Еще раз подтверждаю свое приглашение посетить Армению в удобное для Вас время.
Ваше Превосходительство, пользуясь случаем, желаю Вам крепкого здоровья и новых достижений, а дружественному народу Индии - всего наилучшего и благополучия”.