Նախագահ Արմեն Սարգսյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Բրյուսել
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հոկտեմբերի 21-ին աշխատանքային այցով մեկնել է Բրյուսել:
Ինչպես InfoPort.am-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, այցի ընթացքում նախատեսվում են նախագահ Սարգսյանի հանդիպումները ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի, Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաների հետ:
Հանդիպումները տեղի են ունենալու նախագահ Սարգսյանի նախաձեռնությամբ:
Եվրոպական կառույցների ղեկավարների հետ Հայաստանի նախագահը նախատեսում է քննարկել Արցախի Հանրապետության նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ռազմական ագրեսիայի և դրանում Թուրքիայի բացահայտ ներգրավվածության հետ կապված հարցեր, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության սահմանային բնակավայրերի նկատմամբ ադրբեջանական կողմից հրետակոծման փաստերը:
Ակնկալվում է, որ ՆԱՏՕ-ի և եվրոպական կառույցների ղեկավարության կողմից կարվի հնարավոր ամեն ինչ՝ Ադրբեջանի և ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիայի կողմից ռազմական գործողությունները դադարեցնելու համար, ինչը հնարավորություն կտա կյանքի կոչել հրադադարի վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:

Президент Армении вылетел в Брюссель для переговоров с еврочиновниками по карабахскому урегулированию
Президент Армении Армен Саркисян сегодня с рабочим визитом отправился в Брюссель. В ходе визита запланированы встречи президента Саргсяна с генеральным секретарем НАТО Йенсом Столтенбергом, высоким представителем ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозепом Борелем, председателем Европейского совета Шарлем Мишелем и другими высокопоставленными чиновниками.
Встречи состоятся по инициативе президента Саргсяна. С руководителями европейских структур президент Армении планирует обсудить вопросы, связанные с развязанной Азербайджаном военной агрессией в отношении Республики Арцах и явной вовлеченностью Турции в нее, а также факты артобстрела азербайджанской стороной приграничных населенных пунктов Республики Армения.
Ожидается, что руководством НАТО и европейских структур будет сделано все возможное для прекращения военных действий со стороны Азербайджана и Турции-члена НАТО, что позволит реализовать достигнутые договоренности о прекращении огня.