Մոսկվայի մետրոյում զոհվել է ռուսաստանցի խոշոր գործարար Վալերի Բաղդասարովը
Մոսկվայի մետրոյում զոհվել է ռուսաստանցի խոշոր գործարար, միլիոնատեր, «Ալսիկո» ընկերության հիմնադիր եւ տնօրենների խորհրդի նախագահ Վալերի Բաղդասարովը: Դա տեղի է ունեցել դեռ մարտի 21-ին, սակայն մահացածի ինքնությունը հաջողվել է պարզել միայն այսօր ։
Միջադեպը տեղի է ունեցել մետրոյի «Դմիտրովսկայա» կայարանում։ 72-ամյա գործարարը գնացքի ժամանման պահին հայտնվել է ռելսերի վրա: Մեքենավարը արտակարգ արգելակում է կիրառել, սակայն տղամարդուն փրկել չի հաջողվել։ Հեռուստաալիքի տեղեկություններով ՝ նրա մոտ եղել է մահվանից առաջ գրություն, սակայն դրա բովանդակությունը չի հրապարակվում:
«Երբ արտակարգ ծառայություններին հաջողվել է դուրս գալ, նրանք հայտնաբերել են մահացած 72-ամյա գործարար Վալերի Բաղդասարովի մարմինը։ Տղամարդուն բառացիորեն կտրել են գնացքի անիվներով։ Նման հանգամանքներում գոյատևելու շանս նա չուներ», - «Կոմսոմոլսկայա պրավդան» մեջբերում է իրավապահ մարմիններում աղբյուրի խոսքը։ Թե ինչու է գործարարը իջել մետրո  եւ ինչ հանգամանքներում է իջել ռելսերի վրա, պարզում է հետաքննությունը:
Բաղդասարովի ստեղծած «Ալսիկոյի» մեջ մտնող ընկերություններն արտադրում են թունաքիմիկատների և պարարտանյութերի ամբողջական տեսականի, որոնք վաճառվում են ոչ միայն Ռուսաստանում, այլև արտահանվում են ։

В московском метро погиб крупный российский предприниматель армянского происхождения Валерий Багдасаров
В московском метро погиб крупный российский предприниматель армянского происхождения - миллионер, основатель и председатель совета директоров компании «Алсико» Валерий Багдасаров. Случилось это еще 21 марта, но личность погибшего удалось установить только сегодня.
Инцидент произошел на станции метро «Дмитровская»: 72-летний бизнесмен оказался на рельсах в момент прибытия поезда. Машинист применил экстренное торможение, но спасти мужчину не удалось. По информации телеканала, при нем была предсмертная записка, но ее содержание не разглашается.
«Когда экстренным службам удалось забраться под состав, они обнаружили тело скончавшегося 72-летнего бизнесмена Валерия Багдасарова. Мужчине буквально отрубило голову колесами поезда. Шансов выжить в таких обстоятельствах у него не было», — приводит «Комсомольская правда» слова источника в правоохранительных органах. Зачем предприниматель спустился в метро (подземкой он не пользовался) и при каких обстоятельствах спустился на рельсы, установит следствие.
Компании, входящие в созданную Багдасаровым «Алсико» выпускают полный спектр пестицидов и удобрений, которые продаются не только в России, но и поставляются на экспорт.