Միրզոյանը Բորելի հետ քննարկել է ԼՂ-ից բռնի տեղահանման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը
Հոկտեմբերի 5-ին Գրանադայում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բոռելի հետ:
ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ քննարկվել է Լեռնային Ղարաբաղի ավելի քան 100 հազար բնակչության բռնի տեղահանման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը՝ վերջինիս քաղաքական և հումանիտար բաղադրիչները։ Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի կողմից մի ամբողջ ժողովրդի հայրենի բնօրրանից զրկելու փաստը և շարունակաբար ուժի կիրառման դիմելու գործելաոճը պետք է աներկաբորեն արժանանա միջազգային հստակ արձագանքի։
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանում ընդհանուր անվտանգային իրադրությանը՝ վերահաստատելով Հայաստանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության նկատմամբ որևէ նկրտումների զսպման անհրաժեշտությունը։
ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԵՄ ԱԳԱՔ բարձր ներկայացուցիչը քննարկել են նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգային հարցեր։

Мирзоян и Боррель подтвердили необходимость сдерживания притязаний Азербайджана
5 октября в Гранаде министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с Верховным представителем ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозепом Бореллем. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Были обсуждены как политическая, так и гуманитарная составляющие ситуации, сложившейся в результате насильственного перемещения более 100 тысяч жителей Нагорного Карабаха. Министр Мирзоян подчеркнул, что факт того, что действия Азербайджана лишили родины целый народ, а также его практика постоянного применения силы однозначно должны получить четкую реакцию международного сообщества.
Была затронута общая ситуация с безопасностью в регионе, а также вновь подтверждена необходимость сдерживания каких бы то ни было притязаний к территориальной целостности и суверенитету Армении.
Министр иностранных дел Республики Армения и Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности также обсудили вопросы повестки партнерства между Арменией и ЕС.