Ռուսաստանի և հավաքական Արևմուտքի միջև Արցախյան հարցում որոշակի մրցակցություն է ծավալվում. Փորձագետ
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում 44-օրյա պատերազմից հետո իրավիճակը արմատապես փոխվեց: Ադրբեջանը վերադարձրեց 90-ականների սկզբին կորցրած տարածքները և նույնիսկ նվաճեց նախկին ԼՂԻՄ-ի բուն տարածքի մեկ քառորդը: Այս մասին «Հայ-ադրբեջանական և հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը. Նոր հնարավորություններ և/կամ նոր սպառնալիքներ և մարտահրավերներ» թեմայով «ուղեղային գրոհի» ժամանակ հայտարարեց Եվրասիական փորձագիտական ակումբի համակարգող Արամ Սաֆարյանը:
Նա նկատեց, որ 2020թ. նոյեմբերի 9-ին հրադադարի մասին եռակողմ համաձայնագրի ստորագրումից հետո ընթացող բանակցությունները, մասնավորապես, ենթադրում են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տրանսպորտային հաղորդակցության վերականգնում և քաղաքական հարաբերությունների կարգավորում միջազգային իրրավունքի հիմնարար սկզբունքի պաշտպանության հիման վրա: «Այդ բանակցությունները առաջ են մղվում շատ մեծ դժվարությամբ, սակայն կողմերի ներկայացուցիչների վկայությամբ, քայլ առ քայլ, այնուամենայնիվ, տեղից շարժվում են»,- նկատում է փորձագետը:
Սաֆարյանը նաև ընդգծում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ողջ ընթացքում Թուրքիան հետևողականորեն և գնալով ավելի ու ավելի մեծ չափով աջակցություն է ցուցաբերել և ցուցաբերում Ադրբեջանին քաղաքական, ռազմական, առևտրատնտեսական և այլ ոլորտներում: «Ադրբեջանը հռչակեց «մեկ ազգ` երկու պետություն» սկզբունքը և հետևողականորեն կենսագործել ու կենսագործում է Թուրքիայի հետ ինտեգրման ուղեգիծը:
Թուրքիան Հայաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու համար դնում էր երկու նախապայման` Հայաստանը պետք է հրաժարվի Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և դատապարտման քաղաքական ուղեգծից, Հայաստանը պետք է միակողմանի զիջումների գնար Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում: Մինչդեռ հայկական դիվանագիտությունը հետևողականոորեն և մշտապես հանդես է եկել հայ-թուրքական հարաբերությունները առանց նախապայմանների կարգավորելու օգտին: Այսպես, Հայաստանը չի պահանջել Թուրքիայից ճանաչել և դատապարտել Հայոց ցեղասպանության հարցը, ինչպես նաև փոխել իր միակողմանի դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում»,- նկատում է փորձագետը:
Միևնույն ժամանակ նա արձանագրում է, որ 44-օրյա պատերազմից հետո, երբ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում իրավիճակը արմատապես փոխվեց, այն հնարավոր դարձրեց Հայաստանի և Թուրքիայի միջև բանակցությունների վերսկսումը դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու և հաղորդակցության միջոցները վերաբացելու նպատակով: «Հայ և թուրք դիվանագետները կրկին հաստատում են, որ ընթանում է բանակցային գործընթաց առանց նախապայմանների: Ռուսաստանի Դաշնությունը հայտարարել է իր պատրաստակամությունը դիվանագիտական և քաղաքական աջակցություն ցուցաբերելու Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին»,- շարունակում է Սաֆարյանը:
Նա նաև ընդգծում է, որ Արևմուտքի և Ռուսաստանի միջև առճակատման սրումից և հիբրիդային պատերազմների ծավալումից հետո ռուսաստանյան ԱԳՆ-ն հայտարարեց այն մասին, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը դադարել է գործել: «ԵՄ ներկայացուցիչները ԱՄՆ աջակցությամբ սկսում են դիվանագիտական աշխուժություն դրսևորել և միջնորդել  Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ բանակցային գործընթացը առաջ մղելու նպատակով: Այսպիսով, Ռուսաստանի և հավաքական Արևմուտքի միջև որոշակի մրցակցություն սկսեց նկատվել Արցախյան հարցում: Չնայած հարկ է նշել, որ նրանց միջև այս հակամարտությունը կարգավորելու, ապագայի և տեսլականի ու բովանդակության հարցում տարբերություն գործնականում չկա»,- ընդգծում է Սաֆարյանը:
Միևնույն ժամանակ նա նկատում է, որ այլ կենտրոնների համեմատ Ռուսաստանը ունի ավելի մեծ հնարավորություններ, ռեսուրս և փորձառություն միջնորդելու Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև: Արևմուտքի հետ առճակատման սրացման մթնոլորտում Ռուսաստնը հայտարարում է իր ցանկության մասին զարգացնել ռազմավարական դաշնակցային հարաբերությունները և Ադրբեջանի, և Հայաստանի հետ: Ռուսաստանյան խաղարարար զորախումբը այսօր պաշտպանում է Արցախի բնակչության անվտանգությունը:
«Չնայած ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը դադարեցրել է իր գործունեությունը, բոլոր համանախագահները հայտարարում են այս հակամարտությունը խաղաղ կարգավորելու գործում իրենց միջնորդությունը շարունակելու ցանկության մասին: Բրյուսելում ԵՄ ղեկավարի ներկայությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները նույնիսկ մշակել են կողմերի բարձր ներկայացուցիչների միջև հանդիպումների օրացույց, որի նպատակն էր ձևավորել կարգավորման կոնկրետ միջոցառումներ»,- պարզաբանում է Սաֆարյանը:
Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին` նա նկատում է, որ «ֆուտբոլային դիվանագիտությունից» հետո հայ հասարակությունը հստակ գիտակցում է, որ Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը ամուր կապված են միմյանց հետ: «Ռուսաստանը չի ուզում հակամարտություն Թուրքիայի հետ և բարձր է գնահատում այն, որ պաշտոնական Անկարան չի հետևել հավաքական Արևմուտքի այլ երկրներին արգելամիջոցներ հայտարարելու խնդրում: Ռուսաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունները Մեծ Եվրասիայի տարածաշրջանի, Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի հարցերում հանդիսանում են միաժամանակ և մրցակցային, և համագործակցային, և ներկայանում են իբրև առճակատում: Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի երկրների հարաբերությունները սինքրոնացնելու նպատակով ստեղծվել է նաև նոր «3+3» ձևաչափ Հարավային Կովկասի երկրների, Ռուսաստանի, Թուրքիայի և Իրանի մասնակցությամբ: Այդ ձևաչափը նույնիսկ այն ֆոնին, որ նրանում չի ուզում մասնակցել Վրաստանը, ներկայանում է շատ կենսունակ քաղաքական և տնտեսական հարցերը դիտարկելու և առաջ մղելու տեսանկյունից: Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի բոլոր հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակումը ողջունում են և Ռուսաստանը, և Թուրքիան և Իրանը»,- պարզաբանում է փորձագետը:
Եզրափակելով` նա ընդգծում է` խաղաղ գործընթացը առաջ է մղվում անվստահության, ատելության և թշնամանքի մթնոլորտում, չնայած տարբեր երկրների բազմաթիվ փորձառու քաղաքական գործիչներ և փորձագետներ պնդում են, որ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը ինչպես Հայաստանի և Ադրբեջանի, այնպես էլ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև տեսականորեն դեռևս հնարավոր է:

Между Россией и коллективным Западом наметилась некая конкуренция в Карабахском вопросе: эксперт
После 44-дневной войны в зоне Нагорно-карабахского конфликта ситуация на корню изменилась: Азербайджан вернул потерянные в начале 90-хх гг. территории и даже захватил одну четвертую часть самого бывшего НКАО (Арцаха). Об этом во время «Мозгового штурма» на тему«Процесс урегулирования армяно-азербайджанских и армяно-турецких отношений: новые возможности и/или новые угрозы и вызовы» заявил координатор Евразийского экспертного клуба Арам Сафарян.
Он отметил, что начавшиеся после подписания 9-го ноября 2020 года трехстороннего заявления переговоры между лидерами России, Азербайджана и Армении о восстановлении транспортного сообщения между Арменией и Азербайджаном и нормализации политических отношений при соблюдении фундаментальных основ международного права продвигаются крайне трудно, хотя, по свидетельству представителей сторон, все же продвигаются.
«В течение всего карабахского конфликта Турция последовательно и во все больших масштабах поддерживала и поддерживает Азербайджан как в политической, военной, так и торгово-экономической и других сферах. Азербайджан провозгласил принцип «одна нация – два государства» и последовательно проводил и проводит курс на интеграцию с Турцией.
С начала 90-хх гг. Турция ставила условием установления дипломатических отношений с Арменией два требования. Первое: Армения должна отказаться от политического курса признания у осуждения Геноцида армян в Османской империи. Второе: Армения должна сделать односторонние уступки в процессе решения Нагорно-карабахского конфликта. Между тем, с 1992г. и по сей день армянская дипломатия последовательно и постоянно выступает за нормализацию армяно-турецких отношений без предварительных условий. Так, Армения не требовала от Турции признать и осудить факт Геноцида армян, а также поменять свою однобокую позицию в вопросе решения Нагорно-карабахского конфликта»,- замечает эксперт.
Однако, отмечает он, после 44-дневной войны в Карабахе ситуация радикально изменилась, она сделала возможным возобновление переговоров между Арменией и Турцией по установлению дипломатических отношений и об открытии транспортного сообщения. «Армянские и турецкие дипломаты снова заявляют, что идет переговорный процесс без предварительных условий. Российская Федерация заявила о готовности оказывать дипломатическое и политическое содействие процессу нормализации отношений между Арменией и Турцией».- напомнил Сафарян.
Он также констатировал, что после ужесточения противостояния Запада и России и развертывания гибридных войн, российский МИД заявил о том, что Минская группа ОБСЕ перестала функционировать. «Представители ЕС при поддержке США проявили дипломатическую активность и также стали посредниками между Арменией и Азербайджаном в продвижении мирного переговорного процесса. Таким образом, между Россией и коллективным Западом наметилась некая конкуренция в Карабахском вопросе. Однако следует отметить, что разницы между содержанием и видением будущего в разрешении этого конфликта между ними практически нет. Следует также иметь ввиду, что Россия имеет большие в сравнении с любыми другими силовыми центрами возможности, ресурс и опыт в посредничестве между Азербайджаном и Арменией. В обстановке ужесточения противостояния с Западом Россия заявляет о желании развивать отношения на уровне стратегического союзничества и с Азербайджаном, и с Арменией. Российский миротворческий контингент сегодня защищает армянское население Нагорного Карабаха (Арцаха).
Хотя Минская группа ОБСЕ фактически прекратила свою деятельность, все сопредседатели утверждают о желании продолжать посредничество в деле мирного разрешения этого конфликта. В Брюсселе, в присутствии руководителя ЕС армянский и азербайджанский главы государств выработали даже некий календарь встреч высоких представителей сторон для конкретных мероприятий по урегулированию»,- отмечает Сафарян.
Что касается процесса нормализации армяно-турецких отношений, то, как замечает эксперт, после «футбольной дипломатии» армянское общество ясно осознает, что он крепко взаимосвязан с отношениями РА с Азербайджаном. «Россия не хочет конфликта с Турцией и дорожит тем, что она не последовала другим странам коллективного Запада в объявлении санкций. «Отношения России и Турции в вопросах большого региона Евразии, Южного Кавказа и Центральной Азии являются одновременно и конкурирующими, и сотрудничающими, и противостоящими. Для синхронизации отношений стран региона Южного Кавказа придуман также новый формат «3+3» с участием стран Южного Кавказа, России, Турции и Ирана, который представляется развитием турецкого предложения. Этот формат, даже при том, что в нем не хочет участвовать Грузия, представляется весьма жизнеспособным для рассмотрения и продвижения вопросов политического и экономического сотрудничества. Разблокировка всех коммуникаций региона Южного Кавказа приветствуется и Россией, и Турцией, и Ираном»,- отметил он.
Резюмируя Сафарян отмечает, что несмотря на то, что мирный процесс продвигается в обстановке недоверия, ненависти и вражды, многие опытные политики и эксперты утверждают, что успех в этом процессе теоретически все еще возможен.