Մենք լրջորեն անհանգստացած ենք հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի սրմամբ. Զախարովա
ՌԴ ԱԳՆ-ն լրջորեն մտահոգված է հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի սրացմամբ և կոչ է անում Երևանին ու Բաքվին զսպվածություն ցուցաբերել, քայլեր ձեռնարկել դեէսկալացիայի ուղղությամբ և խուսափել ցանկացած գործողությունից, որը հղի է իրավիճակի հետընթացով: Ճեպազրույցի ժամանակ այս մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Խոսքը ՀՀ Սյունիքի մարզի և Ադրբեջանի Զանգելանի շրջանի սահմանի մասին է։ Փետրվարի 12-ին և 13-ին Ներքին Հանդ բնակավայրի մոտակայքում տեղի են ունեցել մի շարք զինված միջադեպեր, որոնց հետևանքով կան զոհեր և վիրավորներ»,- ասել է Զախարովան։
Նրա խոսքով՝ բոլոր հարցերը պետք է լուծել բացառապես խաղաղ, քաղաքական-դիվանագիտական ճանապարհով:
Զախարովան նշել է, որ տեղի ունեցածը ևս մեկ անգամ հաստատում է բարձր մակարդակով եռակողմ պայմանավորվածությունների համալիրի իրագործմանը շուտափույթ վերադառնալու անհրաժեշտությունը։ Նա հիշեցրել է, որ եռակողմ պայմանավորվածություններ են կնքվել 2020 և 2022 թվականներին։
«Համոզված ենք, որ տարածքային վեճերը պետք է լուծել հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման հարցերով զբաղվող երկկողմ հանձնաժողովի աշխատանքների շրջանակներում։ Պատրաստ ենք խորհրդատվական աջակցություն ցուցաբերել գործընթացին»,- եզրափակել Է Զախարովան։
Հիշեցնենք` ՀՀ իրավասու մարմինները փետրվարի 12-ին հաղորդագրություն էին տարածել, որ հետաքննում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ների հրապարակված կադրերն ու տեղեկությունները, ըստ որոնց՝ Կապանի հատվածում ՀՀ դիրքապահներն ադրբեջանցի զինվորի են վիրավորել։ Չնայած սրան՝ ադրբեջանական կողմը փետրվարի 13-ի առավոտյան ագրեսիվ գործողություններ է իրականացրել, ու սա ցույց է տալիս, որ նրանք պատրվակ են փնտրում։

Захарова: Серьезно обеспокоены обострением ситуации на армяно-азербайджанской границе
Серьезно обеспокоены обострением ситуации на армяно-азербайджанской границе Об этом на еженедельном брифинге заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Серьезно обеспокоены этим проявлением: речь идет о границе между Сюникской областью Армении и Зангеланским районом Азербайджана: 12 и 13 февраля в близи населенного пункта Неркин -Анд произошел ряд вооруженных инцидентов, в результате которых есть убитые и раненые. Настоятельно призываем Баку и Ереван проявить сдержанность, предпринять шаги по деэскалации, избегать любых действий, чреватых дальнейшей деградации обстановки. Все возникающие вопросы необходимо решать исключительно мирным, политико-дипломатическим путем. Случившееся еще раз подтверждает необходимость скорейшего возращения Азербайджана и Армении к реализации комплекса трехсторонних договоренностей на высшем уровне, которые были заключены в период с 2020 по 2022 года. Убеждены, что разрешить территориальные споры надо в рамках двухсторонних комиссий по делимитации армяно-азербайджанской границы. Готовы оказывать этому процессу консультативное содействие», - заявила Захарова.