Մենք գիտենք՝ ինչ է պետք անել Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի կարգավորման համար. Զախարովա
Մենք գիտենք՝ ինչ է պետք անել իրավիճակը կարգավորելու համար։ Այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպես են ԱԳՆ-ում գնահատում Հայաստանի վարչապետի հայտարարությունն այն մասին, որ ռուսական խաղաղապահ զորակազմը չի կատարել խնդիրը Լեռնային Ղարաբաղում:
Նա պարզաբանել է, որ պետք է կատարել այն ամենը, ինչի մասին պայմանավորվել են, չհրահրել իրավիճակը, աշխատել այն հանդարտեցնելու եւ կարգավորելու ուղղությամբ, պատասխանատու լինել ստանձնած պարտավորությունները կատարելու առումով:
Նրա խոսքով ՝ այդ մասին խոսում են բոլորը, ովքեր բանակցային գործընթացին մասնակցում են որպես միջնորդ ռուսական կողմից։
«Մենք տեսել ենք Երեւանի տարբեր հայտարարություններ։ Օրինակ՝ նույն Հայաստանի վարչապետը 2020 թվականի հոկտեմբերի 7-ին հայտարարել է. «Լեռնային Ղարաբաղը չի կարող եւ երբեք չի լինի Ադրբեջանի կազմում»։ Իսկ հիմա նա այլ բան է հայտարարում»,-նշել է նա։

Представитель МИД РФ: Мы знаем, что необходимо сделать для урегулирования ситуации в Нагорном Карабахе
Мы знаем, что необходимо сделать для урегулирования ситуации. Об этом на еженедельном брифинге заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова, отвечая на вопрос о том, как в МИД оценивают заявление премьер-министра Армении о том, что российский миротворческий контингент не справился с задачей в Нагорном Карабахе.
Она пояснила, что нужно выполнить все то, о чем договорились, не провоцировать ситуацию, работать на ее успокоение и урегулирование, быть ответственным в плане выполнения взятых на себя обязательства.
По ее словам, об этом говорят все, кто участвует в переговорном процессе в качестве посредника с российской стороны.
«Мы видели разные заявления Еревана, например, тот же премьер-министр Армении 7 октября 2020 года заявил: «Нагорный Карабах не может и не будет никогда в составе Азербайджана, это уже исключено, 100%». А потом он заявил другое», – подчеркнула она.