Լայնածավալ ռազմական գործողությունները սրեցին առանց այն էլ բարդ իրավիճակն Անդրկովկասում, մեծացրին ահաբեկչության տարածման ռիսկերը․ ՌԴ ղեկավար
Ռուսաստանի համար թանկ են գործընկերային և բարիդրացիական հարաբերությունները, որոնք կապում են մեր երկրներն ու ժողովուրդները, այդ պատճառով մենք մարդկանց ճակատագրերի համար տագնապով և անկեղծ անհանգստությամբ էինք հետևում բռնկված ռազմական բախմանը: Այս մասին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպմանն ասել է ՌԴ ղեկավար Վլադիմիր Պուտինը։
"Լայնածավալ ռազմական գործողությունները, ցավոք, հանգեցրին զգալի մարդկային զոհերի, սրեցին առանց այն էլ բարդ իրավիճակն Անդրկովկասում, մեծացրին ահաբեկչության տարածման ռիսկերը: Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել նրա համար, որ դրական ընդունեցիք ռուսական կողմի միջնորդական ջանքերը, որոնք ուղղված էին նրան, որ օգնեն դադարեցնել արյունահեղությունը, կայունացնել իրավիճակը և հասնել կրակի հաստատուն դադարեցմանը: Մենք մշտական կապի մեջ էինք, միասին փնտրում էինք կոմպրոմիս, որի հետևանքով նոյեմբերի 9-ին համաձայնեցվեց եռակողմ հայտարարություն, որը մենք միասին ստորագրեցինք: Այսօր կարող ենք գոհունակությամբ ընդգծել՝ եռակողմ համաձայնությունները հերթականությամբ իրականացվում են",- ասաց Պուտինը:

Масштабные военные действия привели к обострили и без того тяжелую ситуацию на Кавказе, повысили риск распространения терроризма
По словам президента России Владимира Путина, можно с удовлетворением отметить, что договоренности по Нагорному Карабаху, подписанные премьер-министром Армении Николаем Пашиняном, президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и президентом России, выполняются. Путин сказал об этом во время встречи лидеров трех стран в Кремле.
“Партнерские и добрососедские отношения, связывающие наши страны и народы, дороги России, поэтому мы с тревогой и искренним беспокойством относились к разразившемуся военному конфликту. Масштабные военные действия, к сожалению, привели к значительным человеческим жертвам, обострили и без того тяжелую ситуацию на Кавказе, повысили риск распространения терроризма. Я хотел бы поблагодарить Вас за положительную оценку посреднических усилий российской стороны, направленных на то, чтобы помочь остановить кровопролитие, стабилизировать ситуацию и добиться прочного прекращения огня. Мы находились в постоянном контакте, вместе искали компромисс, после чего 9 ноября было согласовано трехстороннее заявление, которое мы вместе подписали. Сегодня мы можем с удовлетворением подчеркнуть, что трехсторонние договоренности последовательно реализуются”, - сказал Путин.
Президент России отметил, что российская сторона продолжает обсуждение своих действий и с другими странами-сопредседателями Минской группы ОБСЕ.