Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ ԱՄԴ պարտադիր իրավական ուժ ունեցող որոշումը հնարավորություն է տալիս ավելի մեծ միջազգային կոնսոլիդացիա ապահովել. վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Կառավարության հերթական նիստը: Նիստի սկզբում վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման վերաբերյալ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշմանը և այլ հարցերի:
Արդարադատության միջազգային դատարանը նախորդ շաբաթ կարևոր որոշում է կայացրել Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման վերաբերյալ: Հայաստանի Հանրապետության դիմումի հիման վրա դատարանը վերահաստատել է սույն թվականի փետրվարի 22-ին կայացրած իրավական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումը, որով Ադրբեջանին պարտավորեցրել է ձեռնարկել իր տրամադրության տակ գտնվող բոլոր միջոցները՝ ապահովելու Լաչինի միջանցքով անձանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անխափան տեղաշարժը երկու ուղղություններով: Նման որոշմամբ դատարանը փաստորեն արձանագրել է, որ Ադրբեջանը չի կատարել սույն թվականի փետրվարի 22-ի որոշումը, հակառակ դեպքում այդ նախորդ որոշումը վերահաստատելու անհրաժեշտություն չէր առաջանա:
Սա կարևոր նրբություն է: Հուլիսի 6-ի որոշման 28-րդ կետում դատարանը հիշատակելով հայկական կողմից իրեն փոխանցված տեղեկատվությունը, որ այսպես կոչված բնապահպանների ակցիա այլևս տեղի չի ունենում, բայց հիմա էլ Լաչինի միջանցքով տեղաշարժն ընդհատված է Ադրբեջանի կողմից անցակետի տեղադրման պատճառով, արձանագրել է, որ հարցի էությունը սրանից չի փոխվում, որովհետև Լաչինի միջանցքով տեղաշարժի ընդհատման հետևանքները Լեռնային Ղարաբաղի հայերի համար նույնն են, ինչ 2022թ. փետրվարին, հետևաբար, դատարանի մոտեցումը և իրավական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումը նույնպես մնում են նույնը:
Այնուամենայնիվ, դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի նույնաբովանդակ որոշումների մեջ որոշակի նյուանսային տարբերություններ կան, որովհետև եթե փետրվարին Ադրբեջանի կառավարությունն ասում էր, թե բնապահպանական ակցիան իր կողմից չի կազմակերպվել և դա քաղաքացիական հասարակության ինքնաբուխ գործողություն է, հիմա նման բան ասելու հնարավորություն չունի, որովհետև հիմա արդեն Լաչինի միջանցքն արգելափակված է Ադրբեջանի բացառապես պետական կառույցների գործողությունների պատճառով: Եվ հետևաբար, Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշմամբ վերահաստատվում, էլ ավելի է ամրապնդվում Ադրբեջանի կառավարության պատասխանատվությունը Լեռնային Ղարաբաղում խորացող հումանիտար ճգնաժամի համար:
Ադրբեջանի «բնապահպանական» ակտիվությունն, այնուամենայնիվ, շարունակվում է, և հիմա էլ այդ երկիրը փորձում է Հայաստանին բնապահպանական բնույթի մեղադրանքներ ներկայացնել պաշտոնական և ոչ պաշտոնական մակարդակով: Ընդ որում, սրա համար Ադրբեջանը Հայաստանին վերագրում է հանքավայրեր, որոնք պարզապես գոյություն չունեն, բարձրաձայնում է հանգամանքներ, որոնք մտացածին են, մատնանշում է որոշումներ, որոնք բոլորովին ուրիշ բանի մասին են, հիշատակում է կոնվենցիաներ, որոնք վերաբերելի չեն:
Հայաստանի պետական և մասնավոր հատվածի կազմակերպություններն, իհարկե, հատ-հատ ի ցույց են դնում և կշարունակեն ի ցույց դնել Ադրբեջանի մեղադրանքների մտացածին լինելը: Ես միայն անդրադառնամ հետևյալ հանգամանքին. Եյլիի համալսարանի բնապահպանական քաղաքականության և իրավունքի կենտրոնը հրապարակել է 2022թ. աշխարհի էկոլոգիապես ամենամաքուր երկրների վարկանիշային աղյուսակը: Վարկանիշային աղյուսակը չափում է պետության ձեռքբերումները բնապահպանական վիճակի տեսանկյունից, հիմնվում է բնական պաշարների կառավարման 22 ցուցանիշների և 10 կատեգորիաների վրա, որոնք շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերին անդրադառնում են էկո համակարգի կենսունակության, կենսաբազմազանության պահպանման, կլիմայի փոփոխմանը հակազդելու, բնակչության առողջական վիճակի, շրջակա միջավայրի տնտեսական գործունեության ծանրաբեռնվածության տեսանկյունից, ինչպես նաև չափում են պետական քաղաքականության արդյունավետությունը բնապահպանության ոլորտում: Եվ ահա 2022թ. վարկանիշում Հայաստանը զբաղեցրել է 56-րդ տեղը, իսկ Ադրբեջանը՝ 104-րդ:
Թափանցիկ և պատասխանատու հանքարդյունաբերության կազմակերպման գործում Հայաստանի Հանրապետության առաջխաղացումներն ու ձեռքբերումները արտահայտված են նաև արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնության հրապարակումներում:
Վերադառնալով Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման և դրա հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում խորացող հումանիտար ճգնաժամի թեմային, ընդգծեմ, որ Արդարադատության միջազգային դատարանի պարտադիր իրավական ուժ ունեցող որոշումը հնարավորություն է տալիս խնդրի շուրջ ավելի մեծ միջազգային կոնսոլիդացիա ապահովել Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում վարվող էթնիկ զտման քաղաքականությանը հակազդելու համար: Այս առումով, չափազանց կարևոր է նաև միջազգային մեխանիզմի շրջանակներում Բաքվի և Ստեփանակերտի միջև երկխոսությունը Լեռնային Ղարաբաղի հայերի անվտանգության և իրավունքների ապահովման օրակարգով:
Կառավարության նիստի հարգելի մասնակիցների,
Երեկ Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանի սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի և Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովների չորրորդ հանդիպումը: Այդ մասին տարածվել է հաղորդագրություն:
Շաբաթ օրը՝ հուլիսի 15-ին, Բրյուսելում նախատեսված է իմ հանդիպումը Եվրամիության խորհրդի նախագահի և Ադրբեջանի նախագահի հետ: Ես հաստատել եմ իմ մասնակցությունն այդ հանդիպմանը, հույս ունեմ՝ հանդիպման ընթացքում առաջընթաց արձանագրել խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններում:

Имеющее обязательную правовую силу решение Международного суда по Лачинскому коридору позволяет обеспечить еще большую международную консолидацию: премьер-министр
Сегодня состоялось очередное заседание правительства Республики Армения, которое вел премьер-министр Никол Пашинян. В начале заседания премьер-министр Пашинян коснулся решения Международного суда относительно незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, а также других вопросов.
Международный суд на прошлой неделе принял важное решение относительно незаконного блокирования Лачинского коридора. На основании иска Республики Армения Суд подтвердил принятое 22 февраля с.г. имеющее обязательную юридическую силу решение, которым обязал Азербайджан принять все имеющиеся в его распоряжении меры для обеспечения бесперебойного движения людей, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору в обоих направлениях. Подобным решением Суд фактически зафиксировал, что Азербайджан не выполнил решение от 22 февраля, иначе не было бы необходимости подтверждать предыдущее решение.
Это важный нюанс. В пункте 28 решения от 6 июля, фиксируя предоставленную армянской стороной информацию о том, что так называемая акция экологов больше не проводится, однако сейчас движение по Лачинскому коридору прекращено в связи с установкой Азербайджаном контрольно-пропускного пункта, Суд зафиксировал, что суть дела от этого не меняется, последствия блокирования движения через Лачинский коридор для армян Нагорного Карабаха такие же, как и в феврале 2022 года, следовательно, подход Суда и юридически обязывающее решение также остаются прежними.
Тем не менее, между решениями Суда от 22 февраля и 6 июля с одинаковым содержанием есть определенная разница в нюансах, поскольку если в феврале правительство Азербайджана заявляло, что экологическая акция была организована не им и это была спонтанная акция гражданского общества, то сейчас у него нет возможности говорить такое, потому что сейчас Лачинский коридор уже заблокирован исключительно из-за действий государственных структур Азербайджана. Следовательно, решением Международного суда подтверждается и еще более усиливается ответственность правительства Азербайджана за углубление гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе.
Тем не менее “экологическая” деятельность Азербайджана продолжается, и уже сейчас эта страна пытается на официальном и неофициальном уровне предъявлять Армении обвинения экологического характера. При этом, за это Азербайджан приписывает Армении месторождения, которых просто не существует, приводит обстоятельства, которые являются вымышленными, указывает на решения, которые совсем о другом, упоминает не относящиеся к делу конвенции.
Организации государственного и частного секторов Армении, конечно, демонстрируют и будут выставлять на показ фиктивность обвинений Азербайджана. Сошлюсь только на следующее обстоятельство: Центр экологической политики и права Йельского университета опубликовал рейтинг самых экологически чистых стран мира за 2022 год. Рейтинговая таблица измеряет достижения государств с экологической точки зрения, она основана на 22 показателях и 10 категориях управления природными ресурсами, в рамках которых рассматриваются вопросы охраны окружающей среды с точки зрения жизнеспособности экосистемы, сохранения биоразнообразия, противодействия изменению климата, состояния здоровья населения и нагрузки хозяйственной деятельности на окружающую среду, а также измеряют эффективность государственной политики в области охраны окружающей среды. И вот в рейтинге 2022 года Армения заняла 56-е место, а Азербайджан - 104-е.
Прогресс и достижения Республики Армения в организации прозрачной и ответственной горнодобывающей промышленности отражены также в публикациях инициативы прозрачности добывающих отраслей.
Возвращаясь к теме незаконного блокирования Лачинского коридора и углубляющегося в связи с этим гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе, хочу подчеркнуть, что имеющее юридически обязательную силу решение Международного суда дает возможность обеспечить большую международную консолидацию вокруг проблемы с целью противодействия проводимой Азербайджаном в Нагорном Карабахе политике этнической чистки. В этой связи крайне важен диалог между Баку и Степанакертом в рамках международного механизма с повесткой обеспечения безопасности и прав армян Нагорного Карабаха.
Вчера на границе между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой состоялась четвертая встреча Комиссии по вопросам делимитации государственной границы и пограничной безопасности между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой. Об этом был опубликован соответствующий пресс-релиз.
В субботу, 15 июля, в Брюсселе запланирована моя встреча с председателем Европейского совета и президентом Азербайджана. Я подтвердил свое участие в этой встрече. Надеюсь, во время встречи удастся добиться прогресса в переговорах по мирному договору.