«Հայոց Արծիվներ. Միասնական Հայաստան» կուսակցության նախագահ Խաչիկ Ասրյանը շարունակում է ներկայացնել իր՝ Ռազմական և Սոցիալական Հայաստան կառուցելու Ազգային Ծրագրի գլխավոր դրույթները։ Նա գրել է․
«Աստծո յուրաքանչյուր օրը՝ 24-ժամյա ռեժիմով (երեք հերթափոխով), հզորացնել Հայաստանի, Արցախի և Հայ Ազգի անվտանգության պահպանման գլխավոր երաշխավոր Հայոց Ազգային Բանակն՝ այդ թվում՝
ա) հինգ տարվա ընթացքում՝ Հայաստանի Հանրապետության Զինված Ուժերի ցամաքային և օդային ամբողջ տեխնիկան փոխարինել ժամանակակից, արդիական տեխնիկայով, իսկ ամբողջ հին տեխնիկան օգտագործել որպես ուսումնական միջոց:
բ) Արդիականացնել Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի ու Նախիջևանի հետ սահմանագծի ողջ երկայնքով առկա ինժեներական պաշտպանական կառույցները, ստեղծել և կատարելագործել հուսալի պաշտպանական 2-րդ և 3-րդ բնագծեր:
գ) Մեկ տարվա ընթացքում և դրանից հետո՝ սահմանային առաջնագծում մարտական հերթապահություն միշտ պետք է իրականացնեն բացառապես պայմանագրային զինծառայողները: Մեկ տարվա ընթացքում՝ յուրաքանչյուր պայմանագրային զինծառայողի աշխատավարձը դարձնել նվազագույնը 300.000 դրամ, երկրորդ տարում՝ նվազագույնը 400.000 դրամ, երրորդ տարում՝ նվազագույնը 500.000 դրամ, և այս չափը կպահպանվի առաջիկա հինգ տարվա ընթացքում:
դ) Երկրորդ տարվանից սկսած՝ պարտադիր ժամկետային զինծառայողներն էլ չեն ծառայի մարտական հերթապահությունում, այլ զորամասերում կզբաղվեն մարտական պատրաստությամբ:
ե) Հաշվի առնելով Հայկական Բարձրավանդակի աշխարհագրական դիրքը, Ադրբեջանի, Նախիջևանի և Թուրքիայի կողմից Հայաստանի, Արցախի և Հայ Ժողովրդի դեմ անընդհատ վերսկսվող պատերազմական գործողությունների սպառնալիքը՝ Հայաստանի Ազգային Ժողովը պետք է պարտադիր օրենք ընդունի առ այն, որ Հայաստանում բարձր պաշտոններ զբաղեցնող արական սեռի ներկայացուցիչները պետք է պարտադիր ժամկետային ծառայություն անցած լինեն բանակում՝ բացառությամբ կոնկրետ գիտությամբ զբաղվելու, մշակութային և սպորտային համաշխարհային արդյունքներ ցուցաբերելու համար բանակից ազատվածների:

Председатель партии «Армянские Орлы. Единая Армения»  Хачик Асрян продолжает представлять главные положения своей национальной программы по строительству военной и социальной Армении. Он написал:
«Каждый Божий день в режиме 24-часовом режиме (в три смены) укреплять Армянскую Национальную Армию, главного гаранта безопасности Армении, Арцаха и Армянского народа, в том числе:
а) в течение пяти лет заменить всю наземную и воздушную технику Вооруженных Сил Республики Армения на современную технику и использовать все старое оборудование как средство обучения.
б) Модернизировать существующие инженерные защитные сооружения вдоль границы Армении, Арцаха с Азербайджаном и Нахичеваном, создать и улучшить надежные 2-ю и 3-ю линии обороны.
c) В течение одного года и после этого только военнослужащие по контракту всегда должны нести боевое дежурство на передовой. Увеличить заработную плату каждого военнослужащего-контрактника минимум до 300 000 драмов в 1-ом год, минимум до 400 000 драмов во 2-ом году и минимум до 500 000 драмов в третем году. Эта сумма будет сохранена в течение следующих пяти лет.
г) Начиная со второго года, призывники обязательной срочной службы не будут нести боевую службу, но будут проходить боевое дежурство в воинских частях.
д) Учитывая географическое положение Армянского нагорья, постоянную угрозу продолжающихся военных действий со стороны Азербайджана, Нахичевани, Турции против Армении, Арцаха и Армянского народа, Национальное Собрание Армении должно принять закон, устанавливающий, что высокопоставленные представители мужского пола в Армении должны пройти обязательную военную службу в армии, за исключением тех, кто был освобожден из армии, чтобы заниматься определенной наукой, или показал мировые культурные и спортивные результаты.