Կառավարությունը հայտարարում է նոր եռամսյա վարժական հավաքներ
Կառավարությունն ընդունած որոշմամբ հայտարարեց պահեստազորի առաջին խմբի առաջին կարգում  հաշվառված շարքային, ենթասպայական և սպայական կազմերի պահեստազորայինների վարժական հավաքներ` երեք ամիս ժամկետով` 2021 թվականի սեպտեմբերի 15-ից մինչև դեկտեմբերի 15-ը:
Ըստ նախագծի հիմնավորման, վարժական հավաքներին կներգրավվի ընդհանուր մինչև 869 քաղաքացի, որոնցից 576–ը` շարքային կազմի, 107-ը` ենթասպայական կազմի, 186-ը` սպայական կազմի պահեստազորայիններ:
Սահմանվում է, որ վարժական հավաքներին ներգրավվում են.
1) մոտոհրաձգային մասնագիտություններով մինչև 98 պահեստազորային, որոնցից` 26 պահեստազորային` 2021 թվականի սեպտեմբերի 20 - 29-ը ներառյալ, 27 պահեստազորային` 2021 թվականի սեպտեմբերի 22-ից հոկտեմբերի 1-ը ներառյալ, 9 պահեստազորային` 2021 թվականի հոկտեմբերի 18 - 27-ը ներառյալ, 18 պահեստազորային` 2021 թվականի նոյեմբերի 1 - 10-ը ներառյալ, 9 պահեստազորային` 2021 թվականի դեկտեմբերի 1 - 10-ը ներառյալ, 9 պահեստազորային` 2021 թվականի դեկտեմբերի 6 - 15-ը ներառյալ,
2) հրթիռա-հրետանային մասնագիտություններով մինչև 400 պահեստազորային, որոնցից` 24 պահեստազորային` 2021 թվականի հոկտեմբերի 14 - 23-ը ներառյալ, 201 պահեստազորային` 2021 թվականի հոկտեմբերի 27-ից մինչև նոյեմբերի 5-ը ներառյալ, 175 պահեստազորային` 2021 թվականի նոյեմբերի 3 - 12-ը ներառյալ,
3) հակաօդային պաշտպանության մասնագիտություններով մինչև 13 պահեստազորային, որոնցից` 5 պահեստազորային` 2021 թվականի նոյեմբերի 1 - 10-ը ներառյալ, 8 պահեստազորային` 2021 թվականի նոյեմբերի 8 - 14-ը ներառյալ,
4) կապի մասնագիտություններով մինչև 75 պահեստազորային, որոնցից` 71 պահեստազորային` 2021 թվականի նոյեմբերի 8 - 17-ը ներառյալ, 4 պահեստազորային` 2021 թվականի նոյեմբերի 29-ից դեկտեմբերի 5-ը ներառյալ,
5) հետախուզական մասնագիտություններով մինչև 149 պահեստազորային, որոնցից` 129 պահեստազորային` 2021 թվականի սեպտեմբերի 15 - 24-ը ներառյալ, 20 պահեստազորային` 2021 թվականի սեպտեմբերի 20 - 29-ը ներառյալ,
6) ռադիոէլեկտրոնային պայքարի մասնագիտություններով մինչև 14 պահեստազորային` 2021 թվականի հոկտեմբերի 25 - 31-ը ներառյալ,
7) ինժեներական մասնագիտություններով մինչև 24 պահեստազորային` 2021 թվականի սեպտեմբերի 15 - 21-ը ներառյալ,
8) տեխնիկական մասնագիտություններով մինչև 67 պահեստազորային, որոնցից` 27 պահեստազորային` 2021 թվականի հոկտեմբերի 25 - 31-ը ներառյալ, 40 պահեստազորային` 2021 թվականի նոյեմբերի 8 - 14 ներառյալ,
9) թիկունքային մասնագիտություններով մինչև 22 պահեստազորային` 2021 թվականի նոյեմբերի 8 - 14-ը ներառյալ ներառյալ,
10) տեղագրական մասնագիտություններով մինչև 7 պահեստազորային` 2021 թվականի նոյեմբերի 15 - 24-ը ներառյալ
Որոշումն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը:
Որոշման նախագծի ընդունումը պայմանավորված է պահեստազորի առաջին խմբում հաշվառված շարքային, ենթասպայական և սպայական կազմերի պահեստազորայինների ռազմական հմտությունների կատարելագործման, վերապատրաստման և պատրաստման   վարժական հավաքների անցկացման անհրաժեշտությամբ:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ վերջին տարիներին  ՀՀ զինված ուժերը համալրվել են նոր սպառազինությամբ ու ռազմական տեխնիկայով, ինչպես նաև ՀՀ զինված ուժերում իրականացվում են բարեփոխումներ (կառուցվածքային փոփոխություններ),  անհրաժեշտություն է պահեստազորայինների մասնագիտական պատրաստվածության որակի բարձրացումը` պահեստազորում կուտակելով համապատասխան զինվորական հաշվառման մասնագիտություն ունեցող պահեստազորայիններ: Բացի այդ, անհրաժեշտ է, որպեսզի զինված ուժերում լինեն մարտունակ ստորաբաժանումներ` համալրված բարձր մասնագիտական պատրաստվածությամբ և ռազմաուսուցված պահեստազորայիններով: Այս նպատակով ՀՀ զինված ուժերի զորամասերում իրականացվում են պահեստազորայինների  ռազմական  հմտությունների  կատարելագործման, վերապատրաստման և պատրաստման վարժական հավաքներ ու զորքերն աստիճանաբար համալրվում են ավելի պատրաստված և անհրաժեշտ  զինվորական հաշվառման մասնագիտություն ունեցող պահեստազորայիններով: Այս գործընթացը կրում է շարունակական բնույթ և հետագա տարիներին կընդգրկվեն նոր ստորաբաժանումներ և նոր պահեստազորայիններ:
Պահեստազորայինների եռամսյա վարժական ևս մեկ հավաքն արդեն իսկ մեկնարկել է օգոստոսի 25-ից: Դրանք կավարտվեն նոյեմբերի 25-ին:

Правительство объявило о проведении тренировочных сборов первой группы резервистов
Правительство Армении на заседании 2 сентября объявило о проведении учебно-тренировочных сборов рядового и офицерского составов, состоящих на учете в первой категории резерва сроком на три месяца - с 15 сентября по 15 декабря 2021 года.
К сборам будут привлечены до 869 граждан, из которых 576 – рядового состава, 107 - офицерского состава, еще 186 офицерских резервистов.
1) по мотострелковым специальностям к сборам будут привлечены до 98 резервистов, из которых: 26 - с 20 по 29 сентября включительно; 27 - с 22 сентября по 1 октября включительно; 9 - с 18 по 27 октября включительно; 18 - с 1 по 10 ноября включительно; 9 - с 1 по 10 декабря; 9 - с 6 по 15 декабря.
2) по ракетно-артиллерийским специальностям к сборам будут привлечены до 400 резервистов, из которых - 24 с 14 по 23 октября, 201 - с 27 октября по 5 ноября, 175 - с 3 по 12 ноября.
3) по специальностям противовоздушной обороны к сборам будут привлечены до 13 резервистов, из которых 5 - с 1 по 10 ноября, 8 - с 8 по 14 ноября.
4) по специальностям связи к сборам будут привлечены до 75 резервистов, из которых 71 - с 8 по 17 ноября, 4 - с 29 ноября по 5 декабря.
5) по разведывательным специальностям к сборам будут привлечены до 149 резервистов, из которых 129 - с 15 по 24 сентября, 20 - с 20 по 29 сентября.
6) по специальностям радиоэлектронной борьбы к сборам будут привлечены до 14 резервистов - с 25 по 31 октября.
7) по инженерным специальностям к сборам будут привлечены до 24 резервистов - с 15 по 21 сентября.
8) по техническим специальностям к сборам будут привлечены до 67 резервистов, из которых 27 - с 25 по 31 октября, 40 -с 8 по 14 ноября.
9) по тыловым специальностям к сборам будут привлечены до 22 резервистов - с 8 по 14.
10) по топографическим специальностям к сборам будут привлечены до 7 резервистов – с 15 по 24 ноября.
Настоящее решение вступает в силу на десятый день после его официального обнародования.
Принятие проекта решения обусловлено необходимостью совершенствования военных навыков, проведения учебных сборов по переподготовке и подготовке рядового и офицерского составов, состоящих на учете в первой группе запаса.
Учитывая то обстоятельство, что в последние годы Вооруженные силы РА пополнились новым вооружением и военной техникой, а также в ВС осуществляются структурные реформы, необходимо повышение качества профессиональной подготовки резервистов. Кроме того, необходимо, чтобы в Вооруженных силах были боеспособные подразделения с высокой профессиональной подготовкой и военнообязанными резервистами.
С этой целью в воинских частях Вооруженных сил РА проводятся учебные сборы по совершенствованию, переподготовке и подготовке военных навыков резервистов, таким образом войска постепенно будут пополняться резервистами, имеющими более профессиональную подготовку и необходимые для ВС специальности. Этот процесс будет носить перманентный характер, и в последующие годы в него будут привлечены новые подразделения ВС и новые резервисты.