Կապանում Իրանի հյուպատոսությունը նոր համագործակցությունների հնարավորություն կստեղծի
Հայաստանի Սյունիքի մարզի Կապան քաղաքում Իրանի հյուպատոսություն ունենալու մասին իրանական և հայկական կողմերի միջև պետական մակարդակով համաձայնություն կա: «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան այս մասին ասաց Հայաստանում Իրանի դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրին: «Աշխատանքները սկսվել են, բայց դեռ համապատասխան տարածքը ձեռք չենք բերել: Դա ապացուցում է այս մարզի կարևորությունը Իրանի և Հայաստանի համար »,-հավելեց նա:
Զոհուրիի խոսքով` դա շատ լավ հնարավորություն կստեղծի Հայաստանի սահմանակից մարզերի և Իրանի սահմանակից նահանգների` Թավրիզի, Արևմտյան Ատրպատականի հետ համագործակցության առումով, առևտրաշրջանառությունը կարող է նոր թափ և նոր իմաստ ստանալ:
«Տարբեր ուղղություններով համագործակցություններ ենք նախատեսում սահմանակից նահանգների և մարզերի միջև` գիտական, համալսարանական, տնտեսական և այլ ոլորտներում, նաև զբոսաշրջության ոլորտում շատ լավ նախագծեր ենք մշակում, որը մոտ ապագայում Սյունիքում տեղի կունենա, և դա կարող է օգնել երկու երկրների ժողովուրդներին միմյանց հետ ավելի լավ ծանոթանալու գործում»,-ասաց նա:
2021 թվականի դեկտեմբերի 29-ին Իրանի կառավարությունը հավանություն էր տվել Կապանում գլխավոր հյուպատոսություն բացելու վերաբերյալ երկրի արտաքին գործերի նախարարության առաջարկին: ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանը «Արմենպրես»-ին տեղեկացրել էր, որ Հայաստանն աշխատում է փոխադարձության սկզբունքով Իրանում գլխավոր հյուպատոսություն բացելու ուղղությամբ:

Открытие консульства Ирана в Капане говорит о важности Сюника для ИРИ: посол
Между Ереваном и Тегераном есть официальная договоренность об открытии консульства Ирана в Капане. Об этом в беседе с Арменпресс сообщил посол Ирана в Армении Аббас Бадахшан Зохури. «Договоренность есть, но мы еще не приобрели соответствующую территорию для строительства здания консульства. Открытие консульства доказывает важность Сюникской области для Ирана и Армении», - добавил он. По словам Зохури, это простимулирует сотрудничество между приграничными районами двух республик, соответственно увеличится и двусторонний торговый оборот.
«Мы планируем сотрудничество по разным направлениям между приграничными районами - в научной, образовательной, экономической и других сферах, а также разрабатываем очень хорошие проекты в сфере туризма. Это может помочь народам двух стран лучше узнать друг друга», - сказал он. Отметим, что 29 декабря 2021 года правительство Ирана одобрило предложение Министерства иностранных дел страны об открытии Генерального консульства в Капане. Пресс-секретарь МИД РА Ваан Унанян сообщил «Арменпресс», что Армения работает над открытием генерального консульства в Иране по принципу взаимности.