Աշխարհագրության, հարևանության քաղաքականության, պատմության վրա հիմնված համագործակցությունը կարող է ապահովել տարածաշրջանի խաղաղությունը. Իրանի ԱԳՆ
Իրանի արտգործնախարարը հայտարարել է, որ աշխարհագրությունը, հարեւանության քաղաքականությունը եւ պատմությունը այն գործոններից են, որոնց հիման վրա համագործակցությունը կարող է երաշխավորել տարածաշրջանի անվտանգությունը, եւ ասել է, որ Իրանի տարածաշրջանային քաղաքականությունը հիմնված է փոխգործակցության եւ համագործակցության վրա:
Ինչ վերաբերում Է Իրանի Իսլամական Հանրապետության տարածաշրջանային քաղաքականությանը, Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը սոցիալական ցանցերի իր անձնական էջում գրել է, որ «Իրանի Իսլամական Հանրապետության տարածաշրջանային քաղաքականությունը հիմնված է փոխգործակցության և կառուցողական համագործակցության վրա»:
«Բացի աշխարհագրության, հարևանության քաղաքականության, պատմության, մշակույթի և կրոնի ընդհանուր գործոնից, այդ գործոնների վրա հիմնված համագործակցությունը կարող է ապահովել երկրների համատեղ տնտեսական զարգացումն ու բարգավաճումը, ինչպես նաև ապահովել տարածաշրջանային խաղաղություն, կայունություն և անվտանգություն», - նշել է նա:

Амир Абдоллахиян: Региональная политика Исламской Республики Иран основана на взаимодействии и сотрудничестве
Министр иностранных дел Ирана заявил, что география, политика соседства и история являются одними из факторов, на основе которых сотрудничество может гарантировать безопасность региона, и сказал, что региональная политика Ирана основана на взаимодействии и кооперации.
Что касается региональной политики Исламской Республики Иран, Хосейн Амир Абдоллахиян написал на своей личной странице в социальных сетях, что "региональная политика Исламской Республики Иран основана на взаимодействии и конструктивном сотрудничестве".
"В дополнение к общему фактору географии, политике соседства, истории, культуре и религии, сотрудничество, основанное на этих факторах, может обеспечить совместное экономическое развитие и процветание стран, а также обеспечить региональный мир, стабильность и безопасность", - сказал он.