Հունվարի 1-ից կարգելվի մինչև 50 միկրոն հաստությամբ պոլիէթիլենային տոպրակների իրացումը
2022 թ. հունվարի 1-ից Հայաստանում կարգելվի մինչև 50 միկրոն հաստությամբ պոլիէթիլենային տոպրակների իրացումը։
Պլաստիկը բնության համար դժվարամարս է ու հակառակ դրան, մարդկության կողմից խիստ առատ սպառվող: Տարեկան մոտ 5 տրիլիոն պոլիէթիլենային տոպրակ են օգտագործում ամբողջ աշխարհում: Դրանց մի մասը չի վերացվում՝ կուտակվում է օվկիանոսում, մնում ցամաքում ու զգալի վնաս հասցնում թե կենդանական ու բուսական աշխարհին, թե մարդու առողջությանը:
Շրջակա միջավայրի նախարարությունը հայտնում է, որ Ամանորից հետո Հայաստանը կարգելի մինչև 50 միկրոն հաստության պոլիէթիկենային տոպրակների վաճառքը: Օրենսդրական փոփոխություններն արված են, տնտեսվարողների հետ աշխատանք տարվում է, և պետք է ամեն ինչ անել 2022 թվականի հունվարից օրենքի պահանջները պատշաճ կարգով կատարելու համար:

С 1 января в Армении будет запрещена реализация полиэтиленовых пакетов толщиной до 50 микрон
С 1 января 2022 года в Армении будет запрещена реализация полиэтиленовых пакетов толщиной до 50 микрон. Об этом сообщает Министерство окружающей среды. Пластик является труднорасщепляемым в природе, но очень употребляемым в быту материалом. Ежегодно по всему миру используются около 5 трлн полиэтиленовых пакетов. Часть из них попадает в мировой океан или остается на суше и наносит значительный ущерб как животному и растительному миру, так и здоровью человека.
После Нового года Армения запретит продажу полиэфирных пакетов толщиной до 50 микрон. Соответствующие законодательные изменения уже подготовлены, ведется работа с хозяйствующими субъектами для надлежащего выполнения требований нового закона с января 2022 года.