ՀՀ-ն Բաքվին կոչ է անում ձեռնպահ մնալ խաղաղություն հաստատելու պատմական հնարավորությունը զրոյացնելուն ուղղված քայլերից. Փաշինյան
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծում է՝ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակն օր-օրի սրվում է․ միևնույն ժամանակ, գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող ԼՂ բնակիչները հայտնվում են Ադրբեջանի զինված ուժերի կրակահերթերի տակ, որպեսզի բերքահավաք իրականացնելու հնարավորություն չունենան։
Փաշինյանն այս մասին ասել է ՀՀ կառավարության հերթական նիստի ժամանակ ունեցած ելույթում։
«Ադրբեջանը մի կողմից արգելափակել է Հայաստանի կառավարության կողմից 100 տոննա ալյուրի մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ, մյուս կողմից թույլ չի տալիս, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը իր ցանած հացահատիկը հավաքի ալյուր ունենալու համար։ Սա ևս մեկ փաստ է, որը հիմնավորում է միջազգային փորձագետների կողմից առաջ քաշվող թեզը, թե Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի հայությանը սովամահության ենթարկելու միջոցով ցեղասպանության է ենթարկում, հետևաբար Լաչինի միջանցքի բացումը ցեղասպանության կանխարգելմանն ուղղված քայլ պետք է դիտարկել։ Կարծում եմ, որ միջազգային հանրությունը պետք է կենտրոնանա այս ընկալման վրա»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ ստեղծված իրավիճակի լավագույն լուծումը Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման վերացումն է, Ստեփանակերտ-Բաքու երկխոսության մեկնարկը միջազգային մեխանիզմի շրջանակներում։
«Հայաստանի Հանրապետությունը շարունակում է վերահաստատել իր հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին և պաշտոնական Բաքվին կոչ է անում ձեռնպահ մնալ խաղաղությունը հաստատելու պատմական հնարավորությունը զրոյացնելուն ուղղված քայլերից»,- եզրափակեց վարչապետը։

Международному сообществу следует воспринять, что открытие Лачинского коридора станет шагом к предотвращению геноцида
Премьер-министр Армении Никол Пашинян подчеркивает, что гуманитарная ситуация в Нагорном Карабахе ухудшается день ото дня, в то же время жители Нагорного Карабаха, выполняющие сельскохозяйственные работы, попадают под обстрел со стороны вооруженных сил Азербайджана, чтобы не иметь возможности собирать урожай.
Об этом Пашинян сказал в своем выступлении на очередном заседании правительства РА.
«С одной стороны, Азербайджан заблокировал ввоз правительством Армении 100 тонн муки в Нагорный Карабах, с другой стороны, не позволяет жителям Нагорного Карабаха собирать посеянное ими зерно для получения муки. Это еще один факт, обосновывающий выдвинутый международными экспертами тезис о том, что Азербайджан совершает геноцид, морит голодом армян Нагорного Карабаха, поэтому открытие Лачинского коридора следует рассматривать как шаг, направленный на предотвращение геноцида. Я думаю, что международное сообщество должно сосредоточиться на этом восприятии", - подчеркнул Пашинян.
По словам премьер-министра, лучшим выходом из ситуации является снятие незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора, начало диалога Степанакерт-Баку в рамках международного механизма.
«Республика Армения продолжает подтверждать свою приверженность мирной повестке дня и призывает официальный Баку воздерживаться от шагов, направленных на сведение на нет исторической возможности установления мира», - заключил премьер-министр.