Հայաստանում պետք է իշխի այն գիտակցությունը, որ չպետք է արվեն քայլեր, որոնք կվտանգեն հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների հիմնարար բնույթը․ Արամ Սաֆարյան
Եվրասիական փորձագիտական ակումբի հետազոտությունները անցած 9 տարիների ընթացքում աներկբա վկայում են այն մասին, որ Հայաստանը ճիշտ է արել՝ 2015 թ. անդամակցելով Եվրասիական տնտեսական միությանը: Նման կարծիք «Հայաստանի շահերն ու սպասելիքը եվրասիական ինտեգրման գործընթացից» թեմայով Երևանի պետական համալսարանի Իջևանի մասնաճյուղում հրապարակային դասախոսությունների ժամանակ հայտնեց Եվրասիական փորձագիտական ակումբի համակարգող Արամ Սաֆարյանը։
«Անցած 9 տարիների ընթացքում Հայաստանի արտահանումը դեպի Ռուսաստան և ԵԱՏՄ այլ երկրներ աճել է ավելի քան 10 անգամ: Մեր արտաքին առևտրի այդ ուղղությանն է այսօր բաժին ընկնում արտահանման 31% և ներկրման 41%: Ռուսաստանը Հայաստանից արտահանվող պատրաստի արտադրանքի սպառման գլխավոր շուկան է»,- նկատեց նա:
Սաֆարյանը հիշեցրեց, որ Ռուսաստանը Հայաստանի խոշորագույն տնտեսական գործընկերն է: «Ռուսական ներդրումների ամբողջական փաթեթը անցյալ տարվա վերջի տվյալներով կազմում է 2 մլրդ. դոլար: Ռուսաստանը Հայաստանում խոշորագույն տնտեսավարողն է: Ռուսական ուղիղ տրանսֆերտները մեծագույն մասն են կազմում Հայաստան ուղղված բոլոր տրանֆերտների: Ռուսաստանյան Դաշնությունը հայ միգրանտների համար շարունակում է մնալ ամենագրավիչ աշխատանքային շուկան և այս միտումը նույնպես տեսանելի հեռանկարում պահպանվելու է»,- նկատեց նա:
Սաֆարյանը նաև նշեց, որ ռուսաստանցի զբոսաշրջիկները կազմում են Հայաստան եկող արտասահմանյան զբոսաշրջիկների ամենամեծ խումբը: «Զբոսաշրջությունը գնալով ավելի մեծ տեղ է զբաղեցնում մեր տնտեսական և սոցիալական իրողություններում: Այս ամենը գալիս է ընդգծելու այն ճշմարտությունը, որ հայ-ռուսական ռազմավարական դաշնակցային հարաբերությունները շատ կարևոր են Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական և քաղաքական զարգացման համար, ինչպես նաև մեր երկրի անվտանգության և կայունության ամրապնդման տեսանկյունից: Իր հերթին սրանից բխում է, որ Հայաստանում պետք է իշխի այն գիտակցությունը, որ չպետք է արվեն քայլեր, որոնք կվտանգեն հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների հիմնարար բնույթը: Հայաստանը պետք է ելնի այն դրույթից, որ մեր երկրի անվտանգության ամրապնդմանն ուղղված միջազգային գործընացները պետք է վարվեն այնպես, որ դրանք չվնասեն Ռուսաստանի հետ մեր հարաբերություններին, այլ փոխլրացման սկզբունքով հավասարակշռեն և բալանսավորեն մեր պետական քաղաքականությունը, դրանով նպաստելով մեր փխրուն տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության ամրապնդմանը»,ճ ընդգծեց Սաֆարյանը:
Նա նշեց, որ 2022թ. աննախադեպ տնտեսական հաջողության տարի էր Հայաստանի համար: Տնտեսական ակտիվության աճի 14%-անոց մակարդակի պայմաններում Հայաստանի ՀՆԱ-ն աճել է 12%-ով: Սա աշխարհի մաշտաբով խոշոր տնտեսական նվաճում է: 2023թ. անցյալ տարվա հաջող զարգացումների մի մասը կարող է շարունակվել, սակայն պետք է նկատի ունենալ, որ այս տարին (ըստ միջազգային խոշորագույն վարկանիշային կազմակերպությունների կանխատեսումների) կարող է լինել տնտեսական աճի էական դանդաղեցման և նույնիսկ ռեցեսիայի տարի:
Նա նշեց, որ ըստ Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամների գլոբալ և տարածաշրջանային գործընթացների իրականացվող մշտադիտարկման արդյունքների՝ բարենպաստ քաղաքական զարգացումների արդյունքում, նույնիսկ տնտեսության համար գլոբալ անբարենպաստ իրողությունների պայմաններում, այս տարի ևս կարող են արձանագրվել տնտեսական հաջողություններ: Համաշխարհային բանկը, Արժույթի միջազգային հիմնադրամը, վարկանիշային այլ հեղինակավոր կազմակերպություններ կանխատեսում են, որ Հայաստանի տնտեսական աճը կկազմի 4 կամ մի փոքր ավելի տոկոս: Մենք կարծոմ ենք, որ դա վերջնական սահման չէ և նպաստավոր միտումների շարունակականության պարագայում Հայաստանի համախառն ներքին արդյունքը կարող է աճել 5, նույնիսկ 6%-ով: «Դրա համար Հայաստանի իշխանությունները պետք է շարունակեն վարել պետական մեքենայի կատարելագործմանն ու ամրապնդմանն ուղղված քայլեր, ճկուն տնտեսական քաղաքականություն և ամենասերտ կերպով համագործակցել ինչպես բիզնես ոլորտի, այնպես էլ փորձագիտական հանրության ներկայացուցիչների հետ»,- նկատեց Սաֆարյանը:
Նա բաև նշեց, որ արդեն երրորդ տարին է մենք արձանագրում ենք, որ էապես աճում են ոչ միայն Ռուսաստանի, այլև Ղազախստանի և Բելառուսի հետ մեր բազմաբնույթ տնտեսական կապերը:
Միևնոիյն ժամանակ Սաֆարյանը ափսոսանքով արձանագրեց, որ Ռուսաստանի հայ համայնքի դերակատարությունը հայ-ռուսական համագործակցության և փոխգործակցության մեջ սպասված մակարդակը չունի: «Այնինչ Ռուսաստանի հայ համայնքը կարող էր շատ ծանրակշիռ փաստարկ լինել այսօրվա ոչ միայն տնտեսական, այլև քաղաքական գործընթացներում, նպաստելով Հայաստանի Հանրապետության հզորացմանն ու զարգացմանը»,- նկատեց նա:
Ամփոփելով փորձագետը նշեց, որ ելնելով տնտեսական իրողություններից, Եվրասիական ձորձագիտական ակումբը կոչ է անում Հայաստանի քաղաքական ուժերին վարել քաղաքական պայքարը այնպես, որ դա բացասաբար չազդի տնտեսական համագործակցության որակի վրա: «Մենք համոզված ենք, որ մոտակա տարիների տնտեսական իրողությունները թելադրելու են ամրապնդել կապերը Ռուսաստանի Դաշնության և ետխորհրդային տարածքի մյուս գործընկերների հետ: Համոզված ենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը, ինչպես և նախկինում, այժմ և ապագայում էլ պետք է ամենակառուցողական և շահագրգռված մասնակցությունը ունենա այդ գործընթացին, նպատակ ունենալով բարելավել Հայաստանի բնակչության սոցիալական և տնտեսական վիճակը: Մենք կարծում ենք նաև, որ կարևորագույն ուղղություններից մեկը մեր երկրի բնակչության տարբեր տարիքային խմբերի աշխարհայացքի և առաջնահերթությունների միջև խզում թույլ չտալն է: Պետք է գտնվեն միջոցներ և հնարավորություններ երիտասարդ սերնդին հայ-ռուսական բարեկամության և համագործակցության ավանդույթների ոգին փոխանցելու և եվրասիական ինտեգրման գործընթացի հանդեպ մեր հասարակության, այդ թվում երիտասարդության, շահագրգիռ մասնակցությունը ապահովելու համար: Դրա համար էլ, Եվրասիական փորձագիտական ակումբը հրապարակային դասախոսությունների շարք է կազմակերպել Հայաստանի տարբեր մարզերում: Մեր առաջին հանգրվանը հյուրընկալ Իջևանն է, որի համալսարանականներին մենք հղում ենք մեր ողջույնը և բարեմաղթանքը»,- եզրափակեց Սաֆարյանը:

В Армении должно преобладать сознание недопущения шагов, создающих угрозу для фундаментальных армяно-российских стратегических отношений: Арам Сафарян
Исследования Евразийского экспертного клуба за прошедшие девять лет очевидным образом свидетельствуют о том, что Армения сделала правильный выбор, став членом Евразийского экономического союза. Такое мнение на Цикле публичных лекций на тему «Интересы и ожидания Республики Армения от участия в процессе евразийской интеграции» в Иджеванском филиале Ереванского государственного университета выразил координатор Евразийского экспертного клуба Арам Сафарян.
Свидетельством тому, по его словам, стало то, что за прошедшие девять лет экспорт Армении в Россию и другие страны ЕАЭС вырос почти в 10 раз. «На этот вектор нашей внешней торговли приходится 31% нашего экспорта и 41% импорта. Россия является главным рынком сбыта армянской готовой продукции»,- отметил Сафарян.
Он подчеркнул, что Россия является главным экономическим партнером Армении. «Российкий инвестиционный портфель составляет 2 миллиарда долларов. Россия – крупнейший хозяйственник в Армении. Прямые российские трансферты составляют большинство всех трансфертов, поступающих в Армению. Российская Федерация продолжает оставаться самым привлекательным рынком труда для армянских мигрантов и эта тенденция также будет сохраняться в обозримой перспективе»,- заявил он.
Сафарян также заметил, что российские туристы составляют самую большую группу среди посещающих Армению иностранных туристов. «Туризм занимает все более значительное место в наших экономических и социальных реалиях. Все это подчеркивает то, что армяно-российские стратегические союзнические отношения очень важны для экономического и политического развития Республики Армения, а также для обеспечения безопасности и стабильности нашей страны. Отсюда вытекает, что в Армении должно преобладать сознание того, что не должны делаться шаги, которые могут создать угрозу для фундаментального характера армяно-российских стратегических отношений. Армения должна исходить из того императива, что международные процессы, направленные на укрепление безопасности нашей страны должны вестись таким образом, чтобы не наносить ущерба нашим отношениям с Россией, а по принципу взаимодополнения уравновесить и сбалансировать нашу государственную политику, этим внося вклад в укрепление мира и безопаности в нашем хрупком регионе»,- подчеркнул эксперт.
Он также напомнил, что 2022 год был годом беспрецедентного экономического успеха для Армении. В условиях 14%-го роста экономической активности ВВП Армении вырос почти на 12%. «Это экономическое достижение воистину мирового масштаба. В 2023 году некоторая часть успешных развитий прошлого года может продолжиться, однако нужно иметь ввиду, что нынешний год (согласно прогнозам ведущих международных рейтинговых организаций) может быть годом существенного снижения экономического роста и даже годом рецессии»,- отметил Сафарян.
При этом он подчеркнул, что члены Евразийского экспертного клуба в результате мониторинга глобальных и региональных процессов прогнозируют, что при благоприятных политических развитиях, даже в обстановке глобальных неблагоприятных реалиий в этом году могут иметь место экономические успехи. Всемирный банк, Международный валютный фонд, другие международные рейтинговые организации прогнозируют, что экономический рост в Армении составит 4% или чуть более. Мы думаем, что это не окончательный рубеж и при продолжении благоприятных тенденций ВВП Армении может вырасти на 5% или даже на 6%. «Для этого власти Армении должны продолжать курс на реформирование и укрепление государственной машины, гибкую экономическую политику и очень тесно сотрудничать как с бизнес сферой, так и представителями экспертного сообщества»,- отметил Сафарян.
Он заметил, что уже третий год фиксируется существенный рост экономических связей не только с Россией, но и с Казахстаном и Беларусью.
Тем не менее, Сафарян выразил сожаление тем, что роль армянской общины России в сфере армяно-российского сотрудничества не имеет должного уровня. «Между тем, армянская община в России могла бы быть очень тяжеловесным аргументом не только в экономических, а также политических процессах, внося этим свою лепту в развитие и мощь Республики Армения»,- подчеркнул он.
Резюмируя Сафарян подчеркнул, что исходя из экономических реалий, Евразийский экспертный клуб призывает политические силы Армении вести политическую борьбу таким образом, чтобы это негативно не повлияло на экономическое сотрудничество. «Мы убеждены, что экономические реалии последующих лет будут диктовать укрепление связей с Российской Федерацией и другими партнерами постсоветского пространства. Мы убеждены, что Республика Армения, как в прошлом, так и в будущем, самым конструктивным и заинтересованным образом будет участвовать в этом процессе, задавшись целью улучшить социальное и экономическое положение населения страны. Мы думаем также, что одним из важнейших направлений работы должно быть недопущение разрыва между мировоззрением и приоритетами различных возрастных групп (поколений) населения нашей страны. Должны быть найдены средства и возможности для передачи молодому поколению духа и традиций армяно-российской дружбы и сотрудничества, а также для обеспечения заинтересованного участия всего нашего общества (в том числе молодежи) в процессе евразийской интеграции. Поэтому Евразийский экспертный клуб начал цикл публичных лекций в разных областях Армении. Первое наше выступление в Иджеване и университетскому сообществу вашего гостеприимного города мы шлем наш привет и наилучшие пожелания»,- подытожил Сафарян.