Հայաստանի տնտեսությունը հետճգնաժամային վերականգնման առաջին նշաններն է ցուցադրում. Փաշինյան
Հայաստանի տնտեսությունը հետճգնաժամային վերականգնման առաջին նշաններն է ցուցադրում. Փետրվարի առաջին 15 օրերի տվյալներով Հայնարպետությունում ՀԴՄ-ներով եւ հաշվարկային փաստթղթերով արձանագրվել է 604 հազար գործարքով ավելի, քան նախորդ տարվա փետրվարի առաջին 15 օրերին: Այս մասին, այսօր՝ փետրվարի 18-ին, կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Իսկ ապրանքաշրջանառությունը նախորդ տարվա փետրվարի առաջին 15 օրերի համեմատ աճել է 12 տոկոսով կամ շուրջ 31,4 մլրդ դրամով: Ուզում եմ հիշեցնել, որ նախորդ տարվա փետրվարի առաջին օրերին դեռեւս կովիդի ազդեցությունները չկային, որովհետեւ ՀՀ-ում դեռ կորոնավիրուսի դեպք չէինք արձանագրել: Իսկ 2020-ի փետրվարը շատ լուրջ աճ արձանագրել 2019-ի փետրվարի նկատմամբ:
Էականորեն աճել են նաեւ արտահանման եւ ներմուծման ծավալները փետրվարի առաջին 15 օրում: Այստեղից հետեւությունն այն է, որ տնտեսությունը  կարծես թե մտնում է վերականգնման փուլ, եւ իհարկե, սա շատ կարեւոր նորություն է»,-ընդգծեց նա:
ՊԵԿ նախագահ Էդվարդ Հովհաննիսյանը հստակեցրեց, որ աշպրանքաշրջանառության 31,4 մլրդ դրամի աճը վերաբերում է հիմնականում երեք ոլորտի՝ մանրածախ սպառման ոլորտ, արտադրություն եւ ծառայությունների մատուցում. «Իսկ 604 հազարով ավելի գործարքները վերաբերում են այդ ոլորտներին»:
Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն էլ ասաց. «Պետք է ուշադիր լինենք սպառման աճին, որովհետեւ օրինակ, բազմաթիվ հարսանիքներ հետաձգված են եղել, ու հիմա կուտակված պարտքերն են մարվում: Պետք է շարունակենք աջակցությունը, որը հատկացնում ենք տնտեսությանը, մինչեւ համոզված լինենք, որ կայուն վիճակում ենք գտնվում»:

Экономика демонстрирует первые признаки посткризисного восстановления: Пашинян
Экономика Армении демонстрирует первые признаки посткризисного восстановления. Об этом на заседании правительства 18 февраля заявил премьер-министр Никол Пашинян, сообщив, что по данным первых 15 дней февраля этого года в республике было зафиксировано 604 тыс. сделок больше, чем за первые 15 дней февраля прошлого года.
«Оборот в первой половине февраля текущего года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года увеличился на 12%, или на 31,4 млрд. драмов. И этом в том случае, что в первой половине февраля 2019 года в Армении пока не было зафиксированных случаев коронавируса, и экономическая жизнь протекала в естественном русле. С учетом этого, можно констатировать, что в первой половине февраля 2020 года экономика зафиксировала серьезный рост по сравнению с аналогичным периодом 2019 года», - сказал он.
Пашинян отметил, что за первые 15 дней февраля особенно существенно возросли объемы экспорта и импорта.
Как отметил председатель КГД Эдурд Ованнисян, это обусловлено тем, что экономика входит в этап поствоенного восстановления. «Это очень важная новость», - сказал он.
Оказывается, что активизировавшийся в последние 15 дней денежный оборот пришелся на три основные сферы: розничная торговля, производство и сфера услуг. В этих сферах было зафиксировано более 604 тысяч сделок.
«Интересно то, что выросли объемы как оптовой, так и розничной торговли», - сообщил председатель КГД.
В свою очередь, министр экономики Ваан Керобян отметил причины активизации сферы потребления и роста денежного оборота: "Дело в том, что в прошлом году многие мероприятия  были отложены по причине коронавируса. Сейчас эти мероприятия реализуются, но это не означает, что государство должно расслабиться и сократить содействие реальному сектору экономики", - отметил министр.