Հայաստանի և Ռուսաստանի ռազմավարական գործընկերությունում ճեղքը մի շարք տարածքների կորստի և Ադրբեջանի հետ սահմանին ներկայիս բավական բարդ իրավիճակի պատճառ է դարձել. ռուս փորձագետ
Երբևիցե 1990-ին Հայաստանի անկախացումից հետո հայ հասարակությունն այսքան պառակտված ու բևեռացված չի եղել։ Այս մասին ասված է Եվրասիական փորձագիտական ակումբի կողմից կազմակերպված "Ռուսաստանի ռազմավարական դաշնակցի կերպարը ժամանակակից հայ հասարակության մեջ" խորհրդաժողովում ԵԱՏՄ ինստիտուտի տնօրեն Վլադիմիր Լեպեխինի զեկույցում։
Հայաստանում առկա ճգնաժամի պատճառներից մեկը փորձագետը համարում է ՀՀ-ի և Ռուսաստանի միջև ռազմավարական գործընկերության և դաշնակցային հարաբերությունների ճեղքը, որը ձևավորվել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանի օրոք և խորացել Նիկոլ Փաշինյանի վարչապետության շրջանում։
"Գործընկերության ճեղքվածքը հայաստանյան էլիտաների մի մասի անվստահությունն է այն բանում, որ Ռուսաստանը Հայաստանի գլխավոր եւ հուսալի դաշնակիցն է եւ հեռանկարային գործընկերը",- բացատրել է Լեպեխինը:
Նրա խոսքով ՝ այդ անվստահությունը ՀՀ - ում առաջացել է երկու հիմնական պատճառներով ՝ Նախ ՝ Հայաստանի նկատմամբ Ռուսաստանի որոշակի պասիվության պատճառով որպես իր ռազմավարական դաշնակից և երկրորդ ՝ պայմանավորված այն հանգամանքով, որ հայկական վերնախավի մի մասը գայթակղվել է արևմտյան երկրների խոստումներով ու գրանտներով ՝ "Եվրոպայի մաս" դառնալու հեռանկարով։
"Հայաստանի և Ռուսաստանի փոխհարաբերություններում հենց այդ ճեղքվածքը ևպատճառ հանդիսացավ անցյալ տարվա աշնանը մի շարք տարածքների կորստի և Ադրբեջանի հետ սահմանին ներկայիս բավական բարդ իրավիճակի համար։ Արդյունքում Հայաստանը հայտնվեց երկրի ապագայի բացակայության եւ նոր քաղաքական փորձությունների նախաշեմին", - հայտարարել է Լեպեխինը։
Նա նաեւ նշել է, որ հասարակությունը հունիսի 20-ի ընտրություններից առաջ պառակտված է, նախեւառաջ, Ռուսաստանի նկատմամբ իր վերաբերմունքի առումով:
Նրա խոսքերով, այդ պառակտումը խորանում է այսօր Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի ռազմական նկրտումներով:
"Նման սպառնալիքի պահպանման և աճի իրավիճակում հայ հասարակության մի մասի հայացքները ուղղվում են դեպի արևմուտք, դեպի ՆԱՏՕ (այն դեպքում, երբ Թուրքիան նույնպես ՆԱՏՕ – ի երկիր է)։ Իմ կարծիքով, նման միտումը համարժեք չէ։ Ինչպես և նախորդ դարերում, Հայաստանի և նրա պետականության պահպանումն ու ամրապնդումը կարող է երաշխավորել միայն Ռուսաստանը։ Հարցը, սակայն, այն է, թե ինչպիսին պետք է լինի 21-րդ դարում Հայաստանի և Ռուսաստանի դաշնակցային գործընկերության բանաձևը։
Ես կփորձեմ պատասխանել այս հարցին:
Նախ պետք է հասկանալ, որ ժամանակակից Հայաստանն ու Ռուսաստանը սկզբունքորեն նոր պետություններ են։ Դրանք երկրներ են, որոնք այսօր շատ բանով կախված են համաշխարհային "ուժի կենտրոններից", դրանք պետություններ են, որտեղ չկա միասնություն էլիտաների կողմից իրենց երկրի ազգային շահերի գիտակցության մեջ։ Այսինքն ՝ "Հայաստանի և Ռուսաստանի ռազմավարական գործընկերության" բանաձևն ունի բազմակողմանիության բարձր աստիճան։
Ռուսաստանում այսօր շատ են արևմտամետ և հակահայկական գործիչներ։ Հայաստանում իրավիճակը նման է. հայկական վերնախավի մի մասը նայում է Արևմուտք, մի մասը ՝ Ռուսաստանին, մի մասը ՝ ոչ այնտեղ, ոչ այստեղ…
Ըստ էության, հետխորհրդային տարածքի երկրների մեծ մասում էլիտայի զգալի մասը (ներառյալ և Հայաստանը, և Ռուսաստանը) նայում են այնտեղ, որտեղ ավելի շատ փող կա, և մենք պետք է հաշվի առնենք դա։ Այս իմաստով Հայաստանում առողջ ուժերին ուղղակի անհրաժեշտ է դիմել համախմբման ազգային ոգու, հայերի քաղաքակրթական ինքնության, հայության ավանդույթների հիման վրա:
Բարեբախտաբար, սոցիոլոգիական վկայում է, որ ռուս ժողովրդի մեծամասնությունը (ռուսաստանցիների ավելի քան 80% - ը) Հայաստանը իր համարում է ամենամոտ դաշնակիցը Բելառուսի հետ միասին։ Մյուս կողմից, Հայաստանում ժողովրդի մեծ մասը (ՀՀ բնակչության կեսից ավելին) նույնպես անհրաժեշտ են համարում սերտ միության մեջ գտնվել Ռուսաստանի հետ։
Հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների կողմնակիցներն այսօր երեք գերխնդիրներ ունեն:
Առաջին խնդիրը Ռուսաստանում եւ Հայաստանում այն սոցիալական եւ քաղաքական խմբերի միջեւ խաչաձեւ կապերի ամրապնդումն է, որոնք հանդես են գալիս Միության եւ այդ երկու երկրների ռազմավարական փոխգործակցության ամրապնդման օգտին:
Երկրորդ խնդիրն այն է, որ այդ երկրների իշխանության կառույցներում հնարավորինս շատ լինեն այդ խմբերի ներկայացուցիչները (ռուսամետ քաղաքական գործիչները Հայաստանում եւ հայամետները Ռուսաստանում) ։
Երրորդ խնդիրը Հայաստանի առաջատար քաղաքական կուսակցությունների միջոցով ավանդական արժեքների պահպանումն է։
Այդ խնդիրները պետք է լուծել ռազմավարական գործընկերությամբ անկեղծորեն հետաքրքրված մեր ժողովուրդների ակտիվ քաղաքացիական դիրքորոշման միջոցով։ Երկրորդը մեր երկրներում բոլոր ուժերի միավորումն է, որոնք ձգտում են նշված գործընկերությանը եւ երկու երկրների միությանը",- ասել է փորձագետը։
Ընդ որում, նա ընդգծել է, որ նշված խնդիրները շատ բարդ են։ "Դրանց իրականացումը Ռուսաստանում բարդանում է նրանով, որ այդ երկրում այսօր ժողովրդական զանգվածները բավական պասիվ են։ Ավելին, ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո նոր Ռուսաստանում վերականգնված վարչական համակարգը արգելափակում է բազմաթիվ ժողովրդական քաղաքական նախաձեռնություններ ՝ անտեսելով տարբեր ռուսական հասարակական կազմակերպությունների և նույնիսկ ՌԴ-ում հայկական սփյուռքի ձգտումը ՝ ակտիվացնել փոխգործակցությունը հայ հասարակության հետ։ (Սակայն միայն ռուս խաղաղապահներն են  այսօր Հարավային Կովկասում խաղաղ գործընթաց ապահովում)։
Նշված խնդիրների իրականացումը բարդացել է նաև Հայաստանում, քանի որ ռուսամետ ուժերը ՀՀ-ում մասնատված են և այսօր ավելի շատ կողմնորոշված են իշխանության համար պայքարի, այլ ոչ թե Հայաստանի համազգային շահերի պաշտպանության համար։ Հայկական քաղաքականության մեջ այսօր շատ են հույզերը, անձնական հավակնություններն ու նեգատիվը, և շատ քիչ են ստեղծարար ծրագրերն ու կառուցողական գործողությունները։ (Սակայն միայն ռուսամետ կուսակցություններն են այսօր Հայաստանում այն ուժը, որը Ռուսաստանին պահում է ՀՀ - ի հետ դաշնակցային հարաբերությունների շրջանակներում)", - ընդգծել է Լեպեխինը։
Այդ համատեքստում փորձագետը նախընտրական շրջանը լավ առիթ է համարում Հայաստանում ռուսամետ և մյուս բոլոր առողջ ուժերին միավորելու համար։
"Այսպես, եթե "Իմ քայլը" երկրի խորհրդարանում պահպանի առաջատար դիրքը եւ երկրի կառավարություն ձեւավորելու իրավունքը, կարեւոր է, որ նոր կառավարություն մտնեն նաեւ ընդդիմադիր կուսակցություններից ՝ Ռոբերտ Քոչարյանի "Հայաստան" դաշինքից, "Պատիվ ունեմ" դաշինքից կամ նույնիսկ "Ուժեղ Հայաստանը Ռուսաստանի հետ միասին" շարժումից, որը չի մասնակցում ընտրություններին, բայց առաջ է տանում շատ հետաքրքիր նախաձեռնություններ, որոնք ուղղված են Ռուսաստանի հետ դաշնակցային հարաբերությունների ամրապնդմանը։ Ինչու արդեն հիմա չհայտարարել, որ կոալիցիան տեսնում է ՀՀ ապագա արտգործնախարար, օրինակ ՝ Տիգրան Ուրիխանյանին, երիտասարդության հարցերով ապագա նախարար Արման Ղուկասյանին, իսկ ապագա վարչապետ ՝ "Բարգավաճ Հայաստան" կուսակցության թեկնածուին։
Շատ կարևոր է, որ ՀՀ նոր կառավարությունում ավելի շատ լինեն այն նախարարները, ովքեր տրամադրված են Հայաստանի մերձեցմանը Ռուսաստանի և Եվրասիական տնտեսական միության հետ
Մյուս կողմից, "Նոր ուժեղ Հայաստան" կոալիցիան պետք է տրամադրված լինի նրան, որ ընդդիմադիր կուսակցությունների հաղթանակի դեպքում 2021 թվականի հունիսին կամ ավելի ուշ ապագա կառավարությունում պորտֆելներ ստանան, այդ թվում նաև "Իմ քայլը" ընտրական դաշինքի ներկայացուցիչները", — խորհուրդ տվեց փորձագետը։

Трещина в стратегическом партнерстве Армении и России стала причиной утраты ряда территорий и нынешней весьма сложной обстановки на границе с Азербайджаном: российский эксперт
Никогда еще после обретения Арменией независимости в 1990-ом году армянское общество не было столь расколото и поляризовано, и никогда еще оно не было столь растеряно. Об этом говорится в докладе директора Института ЕАЭС Владимира Лепехина на конференции “Образ стратегического союзника России в современном армянском обществе”, организованной Евразийским экспертным клубом.
Одной из причин нынешнего кризиса в Армении эксперт считает трещину в стратегическом партнерстве и союзничестве между РА и Россией, которая образовалась при президенте Серже Саргсяне и углубилась в период премьерства Никола Пашиняна.
«Трещина в партнерстве – это неуверенность части армянских элит в том, что Россия является главным и надежным союзником и перспективным партнером Армении»,- объяснил Лепехин.
По его словам, неуверенность эта возникла в РА вследствие двух основных причин - во-первых, в связи с определенной пассивностью России в отношении Армении. как своего стратегического союзника и, во-вторых, в связи с тем, что часть армянской элиты соблазнилась обещаниями и грантами западных стран – перспективойстать «частью Европы».
«Именно эта трещина во взаимоотношениях Армении с Россией и «неуверенное партнерство» явились причиной утраты Арменией осенью прошлого года ряда территорий и нынешней весьма сложной обстановки на границе с Азербайджаном. В результате Армения, возможно впервые за всю свою историю оказалась перед лицом отсутствия единства в элитах, перед лицом отсутствия однозначного и понятного образа будущего страны и в преддверии новых политических испытаний»,- заявил Лепехин.
Он также отметил, что общество перед выборами 20 июня расколото, прежде всего, по принципу своего отношения к России: на силы, стремящиеся к тесному союзу с РФ, и силы, стремящиеся отдалиться от неё по самым разным основаниям.
По его словам, этот раскол усугубляется сегодня сохраняющейся военной угрозой – стремлением Азербайджана и Турции усилить свое влияние на Южном Кавказе и постепенно овладеть некоторыми армянскими территориями.
«В ситуации сохранения и нарастания такой угрозы взоры части армянского общества устремляются на Запад, в сторону стран НАТО (при том, что Турция – тоже страна НАТО). На мой взгляд, такая тенденция не является адекватной. Как и в предшествующие века, сохранение и укрепление государственности Армении и её цивилизационного лица может гарантировать только Россия. Вопрос, однако, в том, какой должна быть формула партнерстваи союзничества Армении и России в 21 веке.
Попробую ответить на этот вопрос.
Во-первых, нужно понимать, что современные Армения и Россия – принципиально новые государства. Это страны, которые сегодня во многом зависимы от мировых «центров силы»; это государства, в которых нет единства в осознании элитами национальных интересов своей страны. То есть формула «Стратегического партнерства и союзничества Армении и России» обладает высокой степенью абстрактности и разноплановости.
В России сегодня много самых разных политическихсил, включая прозападные и антиармянские. В Армении ситуация аналогична: часть армянской элиты смотрит на Запад, часть на Россию, а часть ни туда, ни сюда…
В принципе, в большинстве стран постсоветского пространства значительная часть элиты (включая и Армению, и Россию) смотрят туда, где больше денег, – и мы должны это учитывать. В этом смысле здравым силам в Армении просто необходимо апеллировать к таким факторам консолидации нации, как национальный дух, понимание цивилизационной идентичности армян, традиции армянства и максимальное сближение с цивилизационно близким православным русским народом.
К счастью, не дремлет социологическая наука. А она свидетельствует, что большинство российского народа (более 80% россиян) считает Армению ближайшим союзником, наряду с Белоруссией. С другой стороны, и большинство народа в Армении (более половины населения РА) тоже считают необходимым находиться в тесном союзе с Россией.
Отсюда перед сторонниками армяно-российского союзничества стоят сегодня три сверхзадачи:
Задача первая – укрепление перекрестных связей между теми социальными и политическими группами в России и Армении, которые выступают за укрепление союза и стратегического взаимодействия этих двух стран.
Задача вторая – стремиться к тому, чтобы в структурах власти этих стран было как можно больше представителей этих групп (пророссийских политиков в Армении и проармянских в России).
Задача третья – удержание традиционных ценностей в русле актуальных лозунгов и программ ведущих политических партий Армении.
Эти задачи следует решать посредством активной гражданской позиции наших народов, искренне заинтересованных в стратегическом партнерстве. Второе – объединение в наших странах всех сил, стремящихся к названному партнерству и союзу двух стран»,- завил эксперт.
При этом он подчеркнул, что названные задачи весьма непросты. «Их реализация в России и со стороны осложняется тем, что в этой стране сегодня народные массы довольно пассивны. Более того, восстановленная в новой России после разрушения в СССР административная система блокирует многие народные политические инициативы, игнорируя стремление различных российских общественных организаций и даже армянской диаспоры в РФ активизировать взаимодействие с армянским обществом. (Однако только российские миротворцы и никто другой обеспечивают сегодня на Южном Кавказе мирный процесс).
Реализация названных задач осложнена и в Армении, поскольку пророссийские силы в РА разрозненны и сориентированы сегодня больше на борьбу за власть, а не на защиту общенациональных интересов Армении. В армянской политике сегодня очень много эмоций, личных амбиций и негатива и слишком мало созидательных программ и конструктивных действий. (Однако только пророссийские партии являются сегодня в Армении той силой, которая удерживает Россию в рамках союзнических отношений с РА)»,- подчеркнул Лепехин.
В таком контексте эксперт считает предвыборный период хорошим поводом к объединению в Армении пророссийских и всех других здравых сил.
«Так, если блок «Мой шаг» сохранит в парламенте страны лидирующее положение и право формировать правительство страны, важно, чтобы в новое правительство вошли представители и от оппозиционных партий– от блока «Армения» Роберта Кочаряна, блока «Честь имею» или даже от движения «Сильная Армения вместе с Россией» Айка Бабуханяна, которое не участвует в выборах, но продвигает очень интересные инициативы, направленные на укрепление союзнических отношений с Россией. Почему бы уже сейчас не заявить, что Коалиция видит будущим министром иностранных дел РА, например, Тиграна Уриханяна, будущим министром по делам молодежи Армана Гукасяна, а будущим премьер-министром кандидата от партии «Процветающая Армения»?
Очень важно, чтобы в новом правительстве РА было больше тех министров, которые настроены на сближение Армении с Россией и с Евразийским экономическим союзом.
С другой стороны, коалиция «Новая сильная Армения» должна быть настроена на то, чтобы в случае победы оппозиционных партий в июне 2021 года или позже в будущем правительстве получили портфели, в том числе, и представители избирательного блока «Мой шаг» — те из них, кто доказал свою способность работать на страну, а не на себя»,- посоветовал эксперт.