ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը կայցելի Հայաստան
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Իմանղալի Տասմագամբետովը կազմակերպության մինսկյան գագաթաժողովից հետո կայցելի Երեւան եւ հայկական կողմին կհանձնի Բելառուսի մայրաքաղաքում ստորագրված փաստաթղթերը, որպեսզի Հայաստանը միանա դրանց, տեղեկացրել է Բելառուսի ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Ալեյնիկը, հայտնել է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Ես հեռախոսազրույց եմ ունեցել իմ հայ գործընկերոջ հետ։ Մենք քննարկել ենք այդ հարցերը, որոշումների ընդունման մեխանիզմները։ Բոլոր որոշումները, որոնք այսօր կընդունվեն, միանգամայն լեգիտիմ են։ Կազմակերպության կանոններին եւ ընթացակարգերին համապատասխան... որոշումներն ընդունվում են բոլոր անդամ երկրների համաձայնությամբ։ Մենք պայմանավորվել ենք, որ գագաթաժողովից հետո ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը կայցելի Երեւան»,- ասել է Ալեյնիկը լրագրողներին Մինսկում ընթացող ՀԱՊԿ գագաթաժողովի շրջանակում։
Նա ավելացրել է, որ բոլոր որոշումները, որոնք այսօր կքննարկվեն պետությունների ղեկավարների կողմից եւ վերջնական լրամշակման կենթարկվեն Մինսկում, համաձայնեցնող հանձնաժողովի կողմից, կփոխանցվեն հայ գործընկերներին։ «Ակնկալում ենք, որ նրանք կմիանան դրանց»,- ավելացրել է Բելառուսի արտաքին գործերի նախարարը։
Հիշեցնենք` ՀԱՊԿ գագաթնաժողովն ընթանում է այսօր, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարվել է մասնակցել հանդիպմանը:

Генсек ОДКБ после саммита посетит Ереван и передаст подписанные документы
Генеральный секретарь ОДКБ Имангали Тасмагамбетов после саммита организации в Минске посетит Ереван и передаст армянской стороне подписанные в столице Белоруссии документы для присоединения Армении к ним, сообщил глава МИД Белоруссии Сергей Алейник, передает РИА Новости.
«У меня был телефонный разговор с моим армянским коллегой. Мы обсудили в том числе эти вопросы, механизмы принятия решений. Все решения, которые будут сегодня приниматься, абсолютно легитимны. В соответствии с правилами и процедурами организации… решения принимаются при согласии всех стран-членов. Мы договорились, что по итогам саммита генеральный секретарь ОДКБ посетит Ереван», - сказал Алейник журналистам на полях саммита ОДКБ в Минске.
Он добавил, что все решения, которые сегодня будут рассмотрены главами государств и проходили окончательную доработку в Минске в рамках согласительной комиссии, будут переданы армянским коллегам. «Будем рассчитывать, что они присоединятся к ним», - добавил глава белорусского МИД.