Ղարաբաղի հայերի ճակատագիրը հարկավոր է վերադարձնել բանակցությունների սեղանի շուրջ. Ջոն Էվանս
Հայաստանում ԱՄՆ նախկին դեսպան Ջոն Էվանսը կարծում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի ճակատագիրը հարկավոր է վերադարձնել բանակցությունների սեղանի շուրջ: Այս մասին գրված է նրա թվիթերյան էջում։
«Որպես Երևանում ԱՄՆ նախկին դեսպան՝ ես այլևս չունեմ նշանակալի շփումներ Պետքարտուղարությունում կամ Սպիտակ տանը: Այնուամենայնիվ, ես իշխանություն ունեցող բոլոր անձանց, այդ թվում՝ ադրբեջանցի և թուրք պաշտոնյաներին, կոչ եմ անում անել հնարավոր ամեն բան Ղարաբաղի հայերի ճակատագիրը բանակցությունների սեղանի շուրջ վերադարձնելու համար», - գրել է Էվանսը:
Ջոն Էվանսը Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպանն է եղել 2004-2006 թթ.-ին: Նա ազատվել էր դեսպանի պաշտոնից ԱՄՆ նախագահ Ջորջ Բուշի հրամանագրով: Ըստ շրջանառվող տեղեկությունների՝ դրա պատճառ է դարձել այն, որ Էվանսը խոսել էր հօգուտ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման: Էվանսը 2016 թ.-ին հրապարակել է իր գիրքը Հայոց ցեղասպանության և այդ հարցում ԱՄՆ կառավարության քաղաքականության վերաբերյալ՝ «Պատանդ վերցված ճշմարտություն. Ամերիկան և Հայոց ցեղասպանությունը» խորագրով:

Судьба карабахских армян должна быть возвращена за стол переговоров: Джон Эванс
Бывший посол США в Армении Джон Эванс считает, что судьба армян Нагорного Карабаха должна быть возвращена за стол переговоров.
«Как бывший посол США в Ереване, у меня больше нет серьезных контактов в Госдепартаменте или Белом доме. Однако я призываю всех власть имущих, в том числе азербайджанских и турецких официальных лиц, сделать все возможное, чтобы вернуть судьбу карабахских армян за стол переговоров", - написал Эванс.
Джон Эванс был чрезвычайным и полномочным послом США в Армении в 2004-2006 гг. Он был освобожден от должности посла указом президента США Джорджа Буша. По циркулирующей информации, причиной этого стало то, что Эванс высказался за признание Геноцида армян. В 2016 году Эванс опубликовал свою книгу о Геноциде армян и политике правительства США в этом вопросе «Правда в заложниках». «Америка и Геноцид армян».